Bivša predsjednica Vrhovnog suda Vesna Medenica sumnjiči se da je kao član kriminalne grupe svog sina Miloša Medenice urgirala kod kolega sudija tokom donošenja odluka u postupcima revizije i zbog toga se može dovesti u pitanje legalnost cjelokupnog našeg pravosudnog sistema, kazao je član Tužilačkog savjeta Andrej Milović.
Kako je istakao, ukoliko se dokaže uticaj na sudije, svaka sporna sudska odluka mora proći reviziju.
– Svaka sudska odluka koja je donesena usljed vršenja protivpravnog uticaja, te usljed krivičnog djela predstavnika pravosuđa uključenih u donošenje takve presude, mora proći reviziju, ako ne i ponavljanje postupka. S obzirom na to koja se krivična djela stavljaju na teret bivšoj predsjednici Vrhovnog suda Vesni Medenici, bojim se da će Crna Gora morati da formira komisiju koja bi se bavila revizijom svih odluka koje je Vrhovni sud Crne Gore donio dok je ona bila njegova predsjednica, jer se sada dovodi u pitanje legalnost kompletnog našeg pravosudnog sistema – ocijenio je Milović.
Vrhovnom sudu još nijesu stizali zahtjevi za revizije konkretnih odluka ni od Specijalnog tužilaštva ni od Sudskog savjeta.
Odlučujući u postupku revizije, Vrhovni sud je početkom maja 2020. donio presudu kojom se firma Fab lajv oslobađa isplate 1,2 miliona eura firmi Gugi komerc. To je jedna od odluka za koju Specijalno tužilaštvo sumnja da je donijeta nakon urgencije Vesne Medenice, koja se sumnjiči da je po nalogu sina Miloša Medenice za određeni novčani iznos pristala da utiče na kolege u tom postupku tako što će od njih tražiti da odluče u korist firme Fab lajv, čiji su vlasnici braća Bojan i Marko Popović. Kako se navodi u naredbi SDT-a, braća Popović su pristala da plate 181.000 eura u vidu nekretnina u Bečićima, i još 9.600 eura u gotovom novcu, kako bi sudska odluka kojom su obavezani da kompaniji Gugi komerc isplate 1.207.799 eura na Vrhovnom sudu bila preinačena u njihovu korist. Privredni sud je 2017. godine utvrdio da je kupoprodajni ugovor zaključen između Gugi komerca i Fab lajva raskinut, te da je Fab lajv u obavezi da izvrši povraćaj kupoprodajne cijene tužiocu u iznosu od 1.207.799,32 eura, isplaćene tuženom u robi, opremi i pružanjem usluga, na ime kupovine poslovnih prostora (dva poslovna prostora u Budvi). Prema naredbi o sprovođenju istrage, Vesna Medenica se sumnjiči da je pristala da za nešto više od pola miliona eura vrši uticaj na neke sudije Vrhovnog suda u postupcima revizije u korist firmi Fab lajv i Cijevna komerc.
Potrebni ministri koji će reći „ovo nije revanšizam, već iskrena borba protiv kriminala“
U kontekstu pokretanja istraga nakon objavljivanja presretnutih skaj komunikacija, pitali smo Milovića da li se može govoriti o oslobađanju institucija, prije svega pravosuđa, a on je ocijenio da će se to desiti kada sprovedemo kadrovsku čistku na svim nivoima.
– Pogotovu na rukovodećem nivou, kao i kadrova „po dubini“ koje su postavili glavni junaci prepiski sa skaj aplikacije, a koji su svi zajedno povezani sa režimom koji je 30 godina vješto i planski gradio hobotnicu. Dok god njihovi kadrovi cirkulišu u našim institucijama, i još gore, dok se nalaze na rukovodećim mjestima sekretara, direktora, načelnika, sudija, tužilaca i savjetnika, da i ne govorim inspektora, policajaca i obavještajaca, mi ne možemo očekivati stvarnu i pravu borbu protiv visoke korupcije i organizovanog kriminala – istakao je Milović.
Kako je dodao, taj proces će trajati dok god ne dođu ministri i premijer koji će jasno reći: „Ovo nije revanšizam, već iskrena borba protiv visoke korupcije i organizovanog kriminala“.
– Nažalost, sada se pravi kompromis sa tim kadrovima, kako po dubini, tako i po širini, što odlaže iskrenu borbu protiv ovih pošasti – zaključio je Milović.
Pročitajte još