CIJENE ZA KOMUNALIJE PREVISOKE A „ČISTOĆA” IPAK POSLUJE SA GUBICIMA

    7 godina pre 114 pregleda Izvor: pvinformer.me

Iz Mreže nevladinih organizacija Sjevera komentarisali su planove rada i finansijskog poslovanja Javnog preduzeća Čistoća, naglašavajući da su Pljevljaci preopterećeni plaćanjem previ-sokih cijena za komunalne usluge. Kao primjer iz ove NVO ističu da fizička lica odvoz smeća po metru kvadratnom stambenog prostora plaćaju 0,85 eura, dok cijena za pravna lica iznosi 70 centi po metru kvadratnom.Iz Mreže NVO Sjevera naglašavaju da i pored visokih cijena komunalnih uluga, te izdvajanjima iz opštinskog budžeta, preduzeće Čistoće posluje u gubici-ma. Preduzeće Čistoća je za 2018. godinu planiralo gubitak od 186.820 eura, a iz Mreže nevladinih organizacija Sjevera naglašavaju da je ključni problem taj što ovo preduzeće ima preve-liki broj zaposlenih.

– U preduzeću „Čistoća“ će, po njihovim podacima, u ovoj godini biti radno angažovano 157 radnika na neodređeno, i njih 19 na određeno vrijeme. Za neto zarade je planirano da se potro-ši 800.000 eura dok su cjelokupni prihodi preduzeća 1.887.000 eura. Za troškove doprinosa na zarade biće potrošeno 420.000 eura, troškove poreza na zarade 105.000, troško vi prireza

14.000 i za neto naknade članovima odbora direktora 7.920 eura. Znači rashodi na zarade zaposlenima iznose 1.356.920 eura, što je oko dvije trećine ukupnog prihoda – navodi se u saop-štenju Mreže NVO Sjevera i napominju da se u prihode preduzeća ubraja i dotacija iz lokalnog budžeta koja iznosi 482.000 eura.

Iz Mreže nevladinih organizacija Sjevera upozoravaju da je i novac iz lokalnog budžeta novac građana i da praktično ovo preduzeće zbog prevelikog broja zaposlenih troši neopravdano ogromne novčane iznose.

  1. Ako se na iznos od 1.356.000 eura, koliko se troši na zarade, doda i iznos od 480 hiljada eura koliko se daje iz budžeta, onda se može lako vidjeti da praktično sve ono što ovo preduzeće zaradi ide na plate zaposlenih a da se iz sredstava lokalne uprave finansira rad na uređenju grada. Takva dešavanja su posledica političkog zapošljavanja. Sadašnja lokalna uprava je 2014. godine tvrdila da je broj zaposlenih preveliki, a potom je poslednje četiri godine upravljanja ovim preduzećem iskoristila za nova zapošljavanja – navodi se u saopštenju Mreže NVO Sjeve-ra i pojašnjava da su u čitavoj priči žrtve sami građani Pljevalja.

Iz ove organizacije podsjećaju da je prije deset godina Javno preduzeće „Breznica“ podijeljeno na dva preduzeća „Čistoća“ i „Komunalne usluge“ i da je tada saopšteno da je neophodno stvoriti uslove za efikasni rad. Problem je bio i u tome što je tadašnje jedno preduzeće imalo oko 130 radnika. Sada dva, novonastala preduzeća imaju oko 220 zaposlenih.

– Pljevljaci su za deset godina dobili da plaćaju znatno veće račune i da izdržavaju oko 90 novih radnika. Nažalost sadašnja lokalna uprava koju čini Demokratska partija socijalista, Soci-jaldemokrate i Bošnjačka stranka su učinili da se situacija za poslednje četiri godine samo pogorša- poručuju iz Mreže nevladinih organizacija Sjevera uz tvrdnju da su računi za komunali-je u pljevaljskoj opštini među najsku pljim u Crnoj Gori, ali i u regionu.

Sumnjiva smjena Harisa Krupe

  • Tokom 2015. i 2016. godini imali smo situaciju da je tadašnji izvršni direktor „Čistoće“ Haris Krupa uspio bio da ovo preduzeće izađe iz minusa, odnosno da radi bez gubitaka. Krupa je pod optužbom za pronevjeru smijenjen krajem 2016. godine, a krivičnu prijavu od strane odbora direktora tužilaštvo je odbacilo. Sve liči da u upravljačkim strukturama u Pljevljima najbo-lje odgovara ako što više opteretite građane i ako pritom stvorite uslove da preduzeće radi sa gubitkom – ocjenjuju iz Mreže NVO Sjevera.

Gubitak zbog isplate razlika u zaradama

Prilikom usvajanja programa rada preduzeća „Čistoća“ na sjednici lokalnog parlamenta predstavnici ovog preduzeća, prvenstveno izvršni direktor Saša Ječmenica i predsjednik odbora di-rektora Milko Čolović tvrdili su da je za ovu godinu planiran gubitak u iznosu od 186 hiljada eura jer je planirano da se radnicima isplati 300 hiljada eura po osnovu razlika u davanju zara-da.

  • Taj iznos se odnosi na razlike u zaradama u periodu od 11. 9. 2008 do 31. 3. 2015. godine, kao i na kamate, troškove vještačenja i sudske troškove, jer su zaposleni sudskim putem tražili obeštećenje. Da nije bilo tog troška preduzeće bi radilo sa dobitkom – tvrdili su Ječmenica i Čolović.