Lokalne samouprave su često prve adrese na kojima građani i građanke traže informacije, pa je njihova otvorenost u pružanju informacija veoma važna, a ona se stalno treba unaprijeđivati, konstatovano je danas, nakon dvodnevne obuke, koju je Centar za građansko obrazovanje (CGO) organizovao 25. i 26. septembra u Podgorici, za 18 predstavnika/ca lokalnih samouprava iz centralnog dijela Crne Gore.
Tokom obuke, učesnici/e su se detaljno upoznali s pravnim okvirom koji reguliše slobodan pristup informacijama, uz fokus na postupanje po zahtjevima, rokovima, te izradi formi rješenja. Adresirane su i situacije kada rješenje nije potrebno donijeti, kao i zahtjevi koji se podnose u formi pitanja. Takođe, bilo je riječi o temama koje se odnose na ograničenje pristupa informacijama, ali i testu štetnosti i preovlađujućem javnom interesu, kao ključnim elementima za obezbjeđivanje ravnoteže između prava na informacije i zaštitu podataka. Tokom praktičnog rada, učesnici/e su pripremali rješenja i akte u postupku po zahtjevu za slobodan pristup informacijama, analizirajući konkretne primjere iz prakse Agencije za zaštitu ličnih podataka (AZLP) i Upravnog suda.
‘’Mnogo sam naučila kroz primjere iz prakse koji su nam predavači predstavili a koji nam mogu biti od velike pomoći u daljem radu. Obuka je veoma dobro organizovana, a predavači su svojim znanjem i kompetencijama uspjeli da nam približe i pojasne sve nedoumice i nejasnoće koje smo imali prilikom izrade rješenja. Ova obuka je, takođe, dobra prilika da se međusobno upoznamo kako bi nadalje mogli da razmijenimo iskustva i doprinesemo boljim rezultatima u pravcu razvijanja profesionalnosti i transparentnosti u radu. Posebno zadovoljstvo je i izbor predavača koji imaju veliko iskustvo u ovoj oblasti i koje su u potpunosti uspjeli da mi prenesu’’, ocjenjuje Mirjana Lipovina, rukovoditeljka sektora za građanska stanja, mjesne zajednice i nevladine organizacije u Prijestonici Cetinje.
Tokom obuke radilo se i na identifikaciji specifičnih prepreka u primjeni Zakona o slobodnom pristupu informacijama, razmjeni iskustava, unaprijeđenju metoda i procedura za efikasno postupanje po zahtjevima različitih strana.
“Predmetna obuka, kao i iskustva koja smo razmijenili sa ostalim učesnicima, omogućili su nam da steknemo nova znanja i efikasnije se suočimo sa svakodnevnim izazovima u primjeni ovog Zakona. Takođe, zahvaljujemo se predavačima koji su bili otvoreni za sva naša pitanja i nedoumice, te iskustvom pomogli da ih otklonimo”, ističe Vojislav Bošković, viši savjetnik u Sekretarijatu za imovinu, investicije i zastupanje u opštini Danilovgrad.
Trening je dio projekta „Transparentni organi – infromisano građanstvo”, koji CGO sprovodi uz finansijsku podršku Ministarstva javne uprave.
Pročitajte još