CG potpisuje dokument o konsultacijama sa Evropskim sudom

    3 godine pre 282 pregleda Izvor: rtcg.me

Državni sekretar Ministarstva pravde, ljudskih i manjinskih prava Bojan Božović predvodiće državnu delegaciju na Konferenciji ministara pravde država članica Savjeta Evrope na temu “Kriminal i krivično pravosuđe – uloga restorativne pravde u Evropi” koja se u okviru predsjedavanja Republike Italije Komitetu ministara Savjeta Evrope održava u Veneciji, 13. i 14. decembra. On će u Veneciji boraviti na poziv ministarke pravde Republike Italije Marte Kartabije, a crnogorska vlada je usvojila platformu za posjetu državne delegacije. 

Kako se navodi, Božović će na margini Ministarske konferencije, u ime Crne Gore, u prisustvu generalne sekretarke Savjeta Evrope Marije Pejčinović Burić potpisati Protokol 16 uz Evropsku konvenciju za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda. 

Pojašnjava se da ga je za to ovlastila Vlada Crne Gore, zaključkom br. 04-5487/2 usvojenim na sjednici održanoj 12.novembra 2021. godine.

Istaknuto je da je prva zvanična posjeta predsjednika Vlade Crne Gore Zdravka Krivokapića institucijama Savjeta Evrope u Strazburu bila prilika da se na najvišem nivou istakne dobra namjera Crne Gore da pristupi potpisivanju seta konvencija i protokola Savjeta Evrope koji su u ovom trenutku važni kako za zemlju tako i za organizaciju čija smo članica.

„Premijer je poslao snažnu poruku da će u što skorijem roku Crna Gora pristupiti potpisivanju Protokola 16 uz Evropsku konvenciju čime ćemo učiniti da broj onih članica koje su potpisale i/ili ratifikovale Protokol pređe polovinu od 47 članica Savjeta Evrope. Potpisivanjem Protokola 16 koje će u ime Crne Gore potpisati Bojan Božović, Crna Gora će pokazati da aktivno učestvuje u kreiranju solidnog i efikasnog sistema zaštite ljudskih prava na evropskom tlu“, navodi se u platformi. 

Kako se pojašnjava, Protokolom 16 predviđa se mogućnost ranog savjetovanja najviših nacionalnih sudova sa Evropskim sudom, čime bi se značajno smanjio priliv predmeta u Evropski sud za ljudska prava. 

„A samim tim ubrzalo odlučivanje o predmetima u radu, nacionalni sudovi dobili ‘pravno-neobavezujuće mišljenje’ kao svojevrsnu smjernicu za postupanje u kompleksnim predstavkama u oblasti zaštite ljudskih prava i temeljnih sloboda“, navodi se u tekstu platforme.