Centralna banka Crne Gore ove godine je, prvi put od postojanja te institucije, izrekla zakonom propisane i dozvoljene kazne od 0,1 odsto do 0,5 odsto regulatornog kapitala u vezi sa utvrđenim neusklađenostima u postupanju u oblasti sprečavanja pranja novca i finansiranja terorizma kod pet banaka. U slučaju jedne od tih banaka izrečena je dva puta maksimalna dozvoljena novčana kazna od 0,5 odsto regulatornog kapitala, kazala je za Forbes Crna Gora Gordana Kalezić direktorica Direkcije za nadzor u oblasti sprečavanja pranja novca i finansiranja terorizma i zaštitu prava klijenata kreditnih institucija i korisnika finansijskih usluga.
Iz CBCG nijesu rekli o kojim bankama se radi, jer, kako je objasnila Kalezić, podaci, informacije i dokumentacija koje CBCG, kao nadzorni organ, pribavi u postupku kontrole banaka su povjerljivi, a u skladu sa Zakonom o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorizma, mogu se koristiti samo za vršenje poslova u skladu sa tim zakonom i mogu se dostavljati Sektoru za finansijsko obavještajne poslove Uprave policije i drugim nadležnim organima u sprovođenju zakona.
„Stoga, CBCG nije u mogućnosti da učini javnim podatke o identitetu obveznika kojima je izrekla mjere, niti prema kojima je pokrenula prekršajni postupak“, kazala je Kalezić.
Prema riječima Kalezić, CBCG je ove godine vršila pojačane kontrole i kroz odgovarajuće mjere nalagala sprovođenje konkretnih aktivnosti na unapređenju uspostavljenog sistema za sprečavanje pranja novca i finansiranja terorizma, kao i rokove za njihovo sprovođenje.
„O realizovanim aktivnostima obveznici su bili dužni da dodatno izvještavaju CBCG, dok je kroz naknadne kontrole vršena povjera postupanja obveznika po navedenim mjerama“, rekla je Kalezić.
Ona je saopštila da je CBCG tokom ove godine, u vezi sa nepravilnostima utvrđenim posredstvom izvršenih kontrola, izrekla ukupno 11 supervizorskih mjera, od čega šest u formi pisanog upozorenja (za pet kreditnih institucija i jednu mikrofinansijsku instituciju), i pet u formi rješenja prema kreditnim institucijama.
„Procjenjujući kvalitet i nedostatke sistema koji su obveznici uspostavili u skladu sa odredbama Zakona o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorizma, CBCG je uz mjere kojima su naložene aktivnosti za otklanjanje neusklađenosti, izrekla i pomenute novčane kazne sa odvraćajućim efektom. Potrebno je istaći i da je sistem nadzora nad primjenom Zakona o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorizma zasnovan na saradnji više organa, u skladu sa nadležnostima koje su utvrđene članom 131 Zakona o sprečavanju pranja novca i finansiranju terorizma“, navela je Kalezić.
U godišnjem izvještaju CBCG za 2023. navedeno je da su u oblasti pranja novca izvršene kontrole kod 13 obveznika i izrečeno ukupno pet mjera, kao i da su pokrenuta dva prekršajna postupka.
Ptrema riječima Kalezić, od izrečenih pet mjera, četiri su u formi pisanog upozorenja, a jednu u formi rješenja, dok su za dvije kreditne institucije podneseni zahtjevi za pokretanje prekršajnog postupka.
Kalezić podsjeća da su sve kreditne institucije i pružaoci finansijskih usluga koji posluju u Crnoj Gori, dužni, u skladu sa odredbama Zakona o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorizma, da u procesu upravljanja rizikom od pranja novca i finansiranja terorizma uspostave sistem kontrole transakcija i praćenja poslovanja klijenata, prepoznavanja i primjenu indikatora sumnje, i u vezi sa tim, zadržavanja transakcija od izvršenja, naročito onih sa elementima povišenog rizika od zloupotrebe sistema.
„Navedene institucije su dužne da kontinuirano sprovode mjere za otkrivanje neuobičajenih i sumnjivih aktivnosti u poslovanju klijenata, te da takve transakcije i aktivnosti svojih klijenata prijave Sektoru za finansijsko-obavještajne poslove Uprave policije (SFOP). CBCG, u okviru procesa kontrole obveznika, posvećuje posebnu pažnju primjeni pomenutih mjera kontrole i praćenja od strane obveznika, te primjeni indikatora i blagovremenoj prijavi sumnjivih transakcija, u vezi sa čim i sama priprema analizu i obavještenje o sumnjivim transakcijma ili poslovanju koje su kreditne institucije i pružaoci finansijskih usluga propustili da prepoznaju i prijave SFOP. Utvrđene nepravilnosti u primjeni navedenih obaveza od strane obveznika, Centralna banka adekvatno adresira različitim administrativnim i sankcionim mjerama“, pojasnila je.
Kako je dodala, u okviru zakonskih ovlašćenja za vršenje nadzora nad kreditnim institucijama i pružaocima finansijskih usluga, CBCG kontroliše i ocjenjuje njihovo postupanje u pogledu primjene ključnih odredbi iz oblasti sprečavanja pranja novca i finansiranja terorizma. To se prvenstveno odnosi nafunkcionalnost i efikasnost uspostavljenih mehanizama internih kontrola na planu upravljanja rizikom od pranja novca i finansiranja terorizma.
Pročitajte još