Budžet Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija (MPNI) u narednoj godini iznosiće oko 333,55 miliona eura, što je za oko 34 miliona više nego lani.
Prema Predlogu zakona o budžetu za 2025. godinu, finasiranje vjerskih škola nije predviđeno – u prošlogodišnjem budžetu to je bilo posebna stavka, za koju je bilo opredijeljeno 1,7 miliona eura.
Tada je privatnoj vjerskoj gimnaziji „Sveti Sava“ opredijeljeno 900.000 a medresi „Mehmed Fatih“ 800.000 eura.
Za sistem osnovnog obrazovanja namijenjeno je nešto više od 126,5 miliona, od kojih bi oko 109,3 miliona trebalo da bude izdvojeno za bruto zarade i doprinose, a 170.000 za nakande za prevoz nastavnika koji putuju.
Za energente i gorivo planirano je izdvajanje od 1,75 miliona eura, dok će investiciono održavanje, izdaci za opremu i građevinske objekte koštati više od 1,37 miliona. Za osnovne muzičke škole namijenjeno je oko 9,86 miliona, od čega će za plate biti izdvojeno oko 9,27 miliona eura.
Prema Predlogu zakona, za predškolsko obrazovanje biće izdvojeno oko 42,5 miliona eura.
Za podršku radu i unapređenju kvaliteta srednjeg obrazovanja planirano je gotovo 51,2 miliona eura, od čega za gimnazije 9,7, srednje stručne škole oko 29,3, a za mješovite škole oko 11,5 miliona eura. Najveći dio planiranog iznosa odnosi se na bruto zarade i doprinose zaposlenih.
Podrška Fondu za dualno obrazovanje iznosi 640 hiljada eura.
Vlada je, predlogom budžeta za 2025, planirala da za visoko obrazovanje opredijeli oko 58,7 milion eura. Za program stručnog osposobljavanja lica sa stečenim visokim obrazovanjem namijenjeno je nešto više od 15 miliona eura.
Najboljim studentima, koji dobiju mogućost da se školuju na prestižnim ustanovama u inosztranstvu, u okviru stavke Izvrsnost u visokom obrazovanju dostupno je pola miliona eura.
Za đačke i studentske kredite i stipendije, ali i za participaciju troškova za njihov smještaj i ishranu u domovima za đake i studente, kao i za plate zaposlenima u tim ustanovama opredijeljeno je gotovo 17 miliona eura.
Vlada planira da za podršku rada visokoškolskih ustanova obezbijedi iz budžeta 42,1 miliona eura, od čega 39,2 Univerzitetu Crne Gore. Budžetom je planirana podrška od 840.000 eura Fakultetu za crnogorski jezik i književnost, a oko 1,5 miliona eura za vjerske škole.
Obrazovanje i usavršavanje policijskih, carinskih i drugih lica koja se bave zaštitom lica i imovine koštaće, prema projekcijama Vlade, nešto preko dva miliona eura.
Prema predlogu zakona o budžetu, za razvoja nauke i tehnologije namijenjeno je gotovo 6,8 miliona eura.
Uređenje, nadzor i razvoj svih nivoa obrazovnog sistema trebalo bi da koštaju iz budžeta oko 16,7 miliona eura. Za digitalizaciju namjeravaju da izdvoje oko 1,45 miliona.
Vlada je projektovala oko 3,7 miliona eura za inkluzivno obrazovanje, a oko 1,9 za unapređenje energetske efikasnosti u obrazovnim ustanovama.
Predlogom budžeta planiran je iznos od oko 5,7 miliona eura za unapređenje kvaliteta obrazovanja, od čega je većina za pripremu i izdavanje udžbenika i drugih publikacija, a 205 hiljada eura za Fond za kvalitet i talente. Za inovacije i tehnološki razvoj koje će sprovoditi Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija, Vlada je planirala više od 5,35 miliona eura.
Pročitajte još