Buduća narodna kuhinja u Pljevljima sa mnogo nepoznanica i neizvjesne finansijske konstrukcije

    3 godine pre 1226 pregleda Izvor: PV Informer
REDAKCIJA –

U ponedjeljak, 7. februara, u kabinetu izvršnog direktora Rudnika uglja AD Pljevlja Milana Lekića, formiran je organizacioni odbor za otvaranje narodne kuhinje.

U sastav Odbora ušli su ispred Opštine Pljevlja Mersudin Halilović, direktorica Centra za socijalni rad Tamara Bajović, poznati ugostitelj Predrag Cvijović, dr Dario Vraneš i Milan Lekić koji je jednoglasno izabran za predsjednika.

Na sastanku je konstatovano da početni kapital sa kojim će se krenuti u realizaciju inicijative za otvaranje narodne kuhinje iznosi 70.000 eura,obezbjeđen od strane Rudnika uglja i Opštine Pljevlja, uz eventualnu mogućnost da se taj početni kapital uveća u ovoj godini, kroz organizovanje donatorske večeri.

Nema dostupne informacije da li će Rudnik uglja i Opština Pljevlja i svake naredne godine biti u obavezi da izdvajaju ista ili veća finansijska sredstva, da bi buduća narodna kuhinja radila u kontinuitetu i koliko će procentualno tako obezbjeđena navedena sredstva pokrivati godišnje troškove rada narodne kuhinje.

Nema ni finansijske računice koliko će biti potrebno finansijskih sredstava na godišnjem nivou, da bi narodna kuhinja u Pljevljima efikasno funkcionisala, kao ni da li će državni organi imati obavezu da finansiraju makar jedan dio troškova budućeg rada narodne kuhinje u Pljevljima.

Nema ni podataka o broju lica u stanju socijalne potrebe i procjene relevantnih institucija kao što su JU Centar za socijalni rad za opštine Pljevlja i Žabljak i Crvenog krsta Pljevlja o eventualnom broju građana koji bi mogli biti korisnici narodne kuhinje. Nema ni procjene koliko bi lica bilo zaposleno u narodnoj kuhinji i da li bi se hrana spremala u narodnoj kuhinji ili bi bila isporučivana iz nekih od pljevaljskih hotela.

Biće veoma važan i odabir objekta narodne kuhinje, jer bi i u slučaju da se prostorije obezbjede besplatno u Akademskom centru,ostalo nerješeno pitanje nabavke potrebnog inventara i potrebnih kuhinjskih sadržaja za spremanje hrane u slučaju da se bude spremala u samom objektu narodne kuhinje.

Uz to potrebno je obezbjediti i prevoz i dostavu hrane na kućnu adresu za lica koja nisu zdravstveno u mogućnosti da koriste topli obrok u samoj narodnoj kuhinji.

Biće potrebno uz asistenciju nadležnih socijalnih insitucija pored odluke ko bi mogao biti korisnik usluga narodne kuhinje, obezbjediti identifikaciona dokumenta za ta lica, koja bi koristila usluge narodne kuhinje.

Neobičan je i pravno upitan predlog da bi neka nevladina organizacija preuzela brigu oko rada narodne kuhinje i da li bi to imalo zakonsku osnovu, a ne neka državna ili opštinska institucija.Uz to za sve veće aktivnosti u skladu sa zakonom biće potrebno sprovoditi i tendersku proceduru.

Veoma lijepa inicijativa sa očito mnogo nepoznanica. Ono što je sigurno je da su Pljevlja grad sa velikim brojem stanovnika u stanju socijalne potrebe.

Samo Crvenom krstu u Pljevljima se javlja oko hiljadu građana, koji traži pomoć u vidu dodjele prehrambenih namirnica.

Poslednji podaci koji su u posjedu redakcije portala,a dobijeni su u januaru 2022.godine od strane Centra za socijalni rad za opštine Pljevlja i Žabljak, pokazuju da u Pljevljima ima 320 lica u stanju socijalne potrebe, kao i oko 1720 lica u stanju potrebe za njegom i pomoći, kao i oko 126 korisnika lične invalidnine, dok nadoknada roditelju ili staratelju se dodjeljuje za 112 lica. Dječiji dodatak prima 208-oro djece do 18-te godine i od nedavno 759 do navršene 6 godine. 

U Pljevljima živi oko 6700 penzionera od kojih njih oko 930 prima minimalnu penziju od 147 eura. Na pljevaljskom Birou rada početkom godine nalazilo se 2950 građana Pljevalja i taj broj je značajno veći u odnosu na prethodni period.

Prema rijetkim podacima koje je moguće naći na društvenim mrežama na sjeveru Crne Gore ne postoji ni jedna otvorena narodna kuhinja, makar ne ona koju finansiraju lokalne uprave i državne institucije. Mali broj njih je pod otkriljem vjerskih zajednica i sa mogućnošću podjele toplog obroka za mali broj korisnika.

Za razliku od sjevernog regiona narodne kuhinje postoje u Podgorici, Nikšiću i nekim primorskim opštinama.Tako je u Podgorici u naselju na Koniku otvorena narodna kuhinja 13. jula 2011. godine. U kuhinji se priprema 700 obroka dnevno. Pravo na besplatan obrok imaju porodice, članovi porodice i lica pod starateljskom zaštitom koja se nalaze u stanju socijalne potrebe: korisnici materijalnog obezbjedjenja, dodatka za njegu i pomoć, lične invalidnine, kao i lica čija penzija ne prelazi visinu minimalne zarade u Crnoj Gori, i sl.

Prednost za dobijanje obroka, koji se služi od 13 do 16 sati svakog dana, imaju samohrana lica, koja zbog trajne promjene zdravstvenog stanja, invalidnosti ili starosti nijesu u mogućnosti da pripreme obrok; lica sa fizičkim, intelektualnim i senzornim invaliditetom, kao i sa teškim hroničnim ili malignim oboljenjima; lica bez prebivališta i smještaja (beskućnici, prolaznici i sl.).

Već dvije godine postoji i narodna kuhinja u Nikšiću. Za dvije godine postojanja Narodna kuhinja u Nikšiću obezbijedila je oko 200.000 obroka, te podijelila preko 4.000 humanitarnih paketa. Odlučili su da dvije godine postojanja obilježe tako što će ugostiti predstavnike lokalne uprave, svih političkih partija, ali i organizacija sa kojima dvije godine uspješno sarađuju.Trenutno imaju oko 290 korisnika i taj broj se kreće od 290 do 350. Imaju korisnike koji moraju da jedu lakšu hranu, njih oko 70, a za oko 90 korisnika hranu nose na kućnu adresu.

Ako uzmemo u obzir lošu ekonomsku, zdravstvenu i socijalnu situaciju u gradu i sve veći procenat siromašnih građana, otvaranje narodne kuhinje je sasvim opravdano u Pljevljima, jer svi pokazatelji ukazuju na sve lošiji životni standard građana Pljevalja, koji se iz dana u dan sve više usložnjava.