Brković dostavio ceh, oprema ne mrda: Ima li država obavezu da plaća čuvanje mašina „Vektri Jakić“

    5 dana pre 302 pregleda Izvor: vijesti.me

Zaštitnik imovinsko-pravnih interesa, Uprava za katastar i državnu imovinu i predstavnici kompanije “Vektre Jakić” početkom decembra 2021. godine, održali su sastanak radi postizanja sporazuma oko nastavka čuvanja mašina i opreme bivše peletare ove pljevaljske fabrike. Vlasnik “Vektre Jakić” Dragan Brković je ovom prilikom pristao da čuva založenu opremu i najavio da će Upravi za katastar dostaviti račun o troškovima za taj posao.

To se navodi u službenoj zabilješki sa ovog sastanka u koju su “Vijesti” imale uvid, kojem su između ostalog prisustvovali i zaštitnica imovinsko-pravnih interesa Bojana Ćirović, direktor Uprave za katastar i državnu imovinu Koča Đurišić i vlasnik “Vektre Jakić” Dragan Brković.

Pljevaljska “Vektra Jakić” je 2015. godine dobila kredit od tri miliona dolara koji im je tadašnje Ministarstvo poljoprivrede dodijelilo iz Abu Dabi fonda za razvoj (ADF). Kredit nisu vraćali, pa je resor kao zalog oduzeo mašine i opremu iz peletare tamošnje fabrike dok je “Vektra Jakić” krajem 2023. otišla u stečaj. Ovaj sporni kredit je jedan od slučajeva iz afere “Abu Dabi” po optužbi Specijalnog državnog tužilaštva protiv tadašnjeg ministra poljoprivrede Petra Ivanovića.

“Vijesti” su krajem prošle godine objavile da Ministarstvo ima ugovor sa “Vektrom Jakić”, prema kojem toj firmi za čuvanje ove opreme za pelet moraju da plaćaju desetine hiljada eura mjesečno jer nikada nije prodata.

Postojanje ove obaveze je potvrdila i mejl komunikacija bivšeg ministra poljoprivrede Aleksandra Stijovića sa Zaštitnikom imovinskih interesa iz februara 2022. godine, u kojoj se navodi da je resor dužan da u zimskom periodu “Vektri Jakić” mjesečno isplaćuje 44.840 eura, a ljeti 27.150 eura. Po obračunu sa šest ljetnjih i isto toliko zimskih mjeseci, ova naknada državu košta 431.940 eura godišnje.

“Vijestima” su iz Ministarstva poljoprivrede sredinom januara ove godine kazali da ovakav ugovor nemaju u evidenciji pa do sada nisu isplaćivalo novac za taj posao. Ipak, u dopisu koji je sadašnji ministar poljoprivrede Vladimir Joković uputio bivšem stečajnom upravniku “Vektre Jakić” Draganu Popoviću, piše da taj resor nije bio saglasan sa odredbama ovog ugovora.

Montaža košta stotine hiljada eura

Po zapisniku Privrednog suda sačinjenom u novembru 2021. godine, pri posjeti pljevaljske peletare utvrđeno je da je oprema u predviđenim halama, dok je predstavnik “Vektre Jakić” Ranko Grbavac zatražio da je kompanija odmah preda kao zalogu. Zamjenica zaštitnika Vanja Stanković je navela da će to uraditi, ali da je “Vektra” čuva do tada.

Grbavac je naveo da će o opremi brinuti ne duže od osam dana, nakon čega je zakazan sastanak kako bi se utvrdilo kada će mašine biti preuzete ili pod kojim uslovima će se nastaviti čuvanje.

“Predmetni sastanak je održan radi postizanja sporazuma oko daljeg čuvanja opreme, koja je 25. novembra 2021. godine predata u državinu izvršnom povjeriocu po predlogu za izvršenje na osnovu Ugovora o zalozi na pokretnim stvarima od 21. oktobra 2015. godine. Na sastanku je Brković izjavio da i nakon isteka roka od osam dana, pristaje da čuva opremu koju je predao u državinu izvršnom povjeriocu, na način kako je to konstatovano i predloženo od strane zakonskog zastupnika izvršnog povjerioca, uz plaćanje nužnih troškova čuvanja opreme, o čemu će dostaviti fakture Upravi za katastar i državnu imovinu”, navodi se u zabilješki.

Po dokumentaciji u koju su “Vijesti” imale uvid, Brković je nekoliko dana nakon sastanka, odnosno krajem 2021. godine Upravi za katastar poslao obračun za čuvanje opreme u kojem obrazlaže da zimski period traje od 20 oktobra do 20 aprila. Pojasnio je da su tada uvećani troškovi računa za grijanje i održavanje opreme po standardima i preporuci proizvođača, koja se mora čuvati na temperaturi od 18 do 20 stepeni Celzijusa.

Navodi se da je oprema bila u dvijema halama površine 3,4 hiljade kvadrata, da je uzeta u obzir najniža cijena magacinskog prostora od četiri eura po kvadratu pa je uz PDV ta naknada 16,6 hiljada eura. Još 5,74 hiljade je obračunato i za konstantno obezbjeđenje opreme, kao i 10,8 hiljada po osnovu troška za struju, uz 11,69 hiljada eura za grijanje na ugalj.

To u konačnom iznosi naknadu od 44,84 hiljade eura u zimskim mjesecima, koju je “Vektra Jakić” tražila.

“Ljetnji period je obuhvaćen od 20. aprila do 20. oktobra i isključuje samo trošak toplote i djelimično je umanjen trošak električne energije. Ukupni troškovi u ljetnjem periodu iznose 22.151 eura. “Vektra Jakić” više puta je zahtijevala postizanje dogovora sa Investiciono-razvojnih fondom (IRF), upozoravajući da se radi o opremi gdje je njemački proizvođač, za montažu iste naplatio više stotina hiljada eura, o čemu ćemo dostaviti sve fakture. Troškovi demontaže i ponovne montaže prevazići će iznos kreditnog zaduženja”, navodi se u dopisu Upravi.

Fakturu niko neće da primi

Brković je zatim početkom februara 2022. godine dostavio zaštitniku fakture o trošku čuvanja opreme, pri čemu mu je rečeno da će ta institucija u saradnji sa IRF-om pronaći rješenje za situaciju. Vlada je odlukom iz 2017. godine povjerila IRF-u poslove u vezi sa Abu-Dabi fondom a kasnije ih zadužila da otvorena pitanja o tom fondu zatvore do kraja 2022. godine. Iz tog fonda su u februaru 2022. godine Brkoviću odgovorili da oni nisu adresa za fakture i troškove čuvanja opreme i da nemaju takav dogovor sa “Vektrom Jakić”, dok je Brković tvrdio da im je rečeno da račune upute IRF-u.

“Vijesti” su o statusu opreme i ovom slučaju krajem decembra pitale i zaštitnicu imovinsko-pravnih interesa Bojanu Ćirović, koja je navela da zakonski zastupa državu i tužbe pred Privrednim sudom, po osnovu naknada koje “Vektra Jakić” duguje na ime koncesija. Pojasnila je da će se postupci nastaviti kada se za to budu stekli uslovi, jer su prekinuti po osnovu otvaranja stečaja.

Ćirović je navela da je za ugovor o plaćanju naknade za čuvanje opreme nadležna Uprava za državnu imovinu, jer ona njome upravlja i o istoj se stara, dok je za prodaju nadležna stečajna uprava. Iz Uprave za državnu imovinu su krajem prošle godine kazali da u ovom trenutku nisu nadležni za postupanje oko mašina i opreme u peletari “Vektre Jakić”, pa tako ni za plaćanje eventualnih troškova čuvanja te imovine.

Stečajni upravnik “Vektre Jakić” Dejan Keković je “Vijestima” u januaru kazao da ni on ne zna za postojanje ugovora o čuvanju opreme i mašina. Naglasio je da se do sada nije vršila prodaja založene imovine, te da ne može da ocijeni u kakvom je stanju na današnji dan.

Procjena opreme je, kako kaže, teška, jer se radi o specifičnoj imovini, ali pretpostavlja da se njena vrijednost vremenom gubi u zavisnosti od nje same, korišćenja i čuvanja. Naveo je da će konačnu vrijednost založenih mašina i opreme utvrditi ovlašćeni procjenitelj.

Zašto nije bilo prodaje?

Izvor upućen u ovaj slučaj “Vijestima” je krajem decembra, kazao da je najveća nepoznanica zašto resor poljoprivrede od kraja 2019. godine nije prodao opremu i obezbijedio novac za vraćanje kredita u Abu Dabi fond.

Naglasio je i da na osnovu dosadašnjeg postupanja nadležnih, vjeruje da niko neće odgovarati, kao što nije odgovarao ni za 18 godina od kada je dodijeljena koncesija “Vektri Jakić”.

“Vrijednost mašina i opreme konstantno opada i pitanje je za koji iznos bi se sada mogla prodati, sve i da postoji pravo ministarstva da odmah vrši prodaju. Umjesto prodaje, Ministarstvo je dozvolilo zaključenje ugovora sa vlasnikom Brkovićem o čuvanju opreme i to za iznos koji za ovih pet godina može dostići polovinu vrijednosti fabrike. Dok se raskrsti sa stečajem u “Vektri Jakić”, Brković će dobiti novu peletaru, a mašine i oprema iz Abu Dabi fonda će predstavljati staro gvožđe”, istakao je on.