BRAJOVIĆ: DALEKO SMO OD KRAJA PANDEMIJE

    3 godine pre 14544 pregleda Izvor: DAN

Šefica kancelarije Svjetske zdravstvene organizacije za Crnu Goru Mina Brajović ocijenila je u razgovoru za „Dan“ da je pandemija daleko od kraja i da je realno očekivati rast broja oboljelih od virusa korona svuda gdje se popuštaju javno zdravstvene mjere. Ona ističe da ćemo imati i rast broja umrlih u zemljama sa suboptimalnim obuhvatom, posebno u populaciji starijih osoba.

foto: gov.me

„Ponoviću, pandemija je daleko od kraja – SZO upućuje apel svim zemljama da se usredsrede na vakcinaciju i pokušaju da do kraja drugog kvartala 2022. vakcinišu 70 odsto populacije, kao i da pri tome fokus bude na zdravstvenim radnicima, starim licima i osobama sa hroničnim oboljenjem u toku protekle sedmice (od 21. do 27 marta. 2022), broj novooboljelih na globalnom nivou je smanjen za 14 odsto u poređenju sa sedmicom prije. Posebno zabrinjavaju podaci o smrtnosti. U toku protekle sedmice broj umrlih je porastao za 43 odsto.Ovaj rast je dominantno generisan situacijom u pojedinim regionima uključujući region Amerike, jugoistočne Azije I Pacifika. Region Evrope je registrovao preko 200 miliona oboljelih od početka pandemije. Koliki je intenzitet transmisije, možda najbolje opisuje činjenica da je samo u poslednja tri mjeseca u Evropi registrovano 100 miliona novih slučajeva obolijevanja od kovida-19, što je jednako ukupnom broju oboljelih u ovom regionu tokom cjelokupnog trajanja pandemije. Samo u proteklih sedam dana, u regionu Evrope zabilježeno je nešto manje od 11.000 smrtnih slučajeva i preko 5 miliona oboljelih. SZO je veoma zabrinuta zbog činjenice što značajan broj zemalja smanjuje obim testiranja SARS CoV2 slučajeva. Podaci koje dobijamo nijesu blagovremeni i reprezentativni“, ističe Brajović.

Ona navodi da je ovo ozbiljna prepreka za kolektivni kapacitet – da pratimo gdje je virus, kako se širi i šta se dešava u pogledu njegove mutacije.

„SZO je usvojila novi strateški plan za pripremljenost i ukazala da su moguća tri scenarija u smislu pravca daljeg razvoja situacije u toku godine: na temelju raspoloživih znanja, najvjerovatniji scenarij je da će virus nastaviti da se mijenja, ali da će vremenom jačanjem kolektivnog imuniteta kao rezultata vakcinacije ili prirodne infekcije klinička slika oboljenja biti blaža. Povremeno ćemo registrovati značajne skokove u transmisiji i u pogledu broja umrlih sa slabljenjem i iščezavanjem imuniteta, što znači da će biti potrebno da se nastavi sa buster vakcinacijom za ranjivu populaciju. U najboljem slučaju, moguće je da ćemo registrovati nove sojeve koji izazvaju blažu kliničku sliku tako da buster vakcine ili nove vakcine neće biti potrebne. U najgorem slučaju, moguće je da će se pojaviti opasniji i zarazniji soj. U ovom slučaju, zaštita od slučajeva teškog obolijevanja i smrtnog ishoda kroz vakcinaciju ili prirodnu infekciju će brzo iščeznuti. Prevazilaženje ove situacije će iziskivati reformulisanje postojećih vakcina i administriranje novih vakcina u populaciji najranjivijih“, kaže Brajović.