Bošnjak i SDMCG postigli dogovor: Dvoetapno uvećanje zarada ljekarima

    4 godine pre 529 pregleda Izvor: PV Informer

Potpredsjednica Skupštine Branka Bošnjak sastala se danas sa predstavnicima Sindikata doktora medicine Crne Gore, predsjednicom dr Milena Popović Samardžić, i članovima  dr Žankom Cerović, dr Milenom Petrović i dr Nebojšom Gulić.

Bošnjak je upoznala predstavnike SDMCG sa Predlogom zakona o dopunama Zakona zaradama zaposlenih u javnom sektoru koji je potpredsjednica predala u skupštinsku proceduru 12. decembra 2020. godine.

„Postignut je dogovor, imajući u vidu tešku finansijsku situaciju, da se kao kompromisno rešenje ide na dvoetapno povećanje koeficijenta ljekarima, i to u prvoj etapi u skladu sa inicijalnim predlogom SDMCG, a od naredne godine sa predlogom koji stoji u zakonu koji je potpredsjednica Bošnjak procesuirala“, navodi se u saopštenju Skupštine CG.

Sagovornici su se usaglasili da bi usvajanjem ovog Zakona, koji bi i ljekare prepoznao kao jednu od najznačajnih profesija u javnom sektoru, donekle  se vratio dignitet  ovoj profesiji, jer postojećim zakonom oni nigdje eksplicitno nisu prepoznati, a njihovi koeficijenti za obračun zarada su na nivou grupe poslova D, zajedno sa nižim administrativcima u državnim organima. 

„Imajući u vidu značaj ove profesije i  trajanje obrazovanja da bi ste postali ljekar specijalista i subspecijalista, više nego je jasno da je nacionalna sramota da jedna od najzahtjevnijih i najodgovornijih profesija bude ovako marginalizovana“, navedeno je u saopštenju.

Potpredsjednica Skupštine je istakla da će insistirati da se ovaj Predlog zakona uvrsti u dnevni red na Prvoj redovnoj sjednici Proljećnjeg zasijedanja Skupštine Crne Gore. Ove izmjene i dopune su neophodne i zbog trenutnog, alarmantnog stanja u kome se nalazi crnogorsko zdravstvo. Crna Gora ima najmanja budžetska izdvajanja za zdravstvo u Evropi, ima najmanji broj Ijekara po glavi stanovnika najnižu zaradu Ijekara u odnosu na ekonomski potencijal države. Očigledno je da je pogrešna alokacija budžetskih sredstava glavni krivac za stanje u zdravstvu, koje je prema Evropskom zdravstvenom potrošačkom indeksu najzaostalije u poređenju sa 35 evropskih država.

Na današnjem sastanku sa potpredsjednicom Skupštine i njenim timom delegati Sindikata izrazili su zadovoljstvo postignutim dogovorom da se istraje u namjeri da se ljekari uvrste u Zakon o zaradamo zaposlenih u javnom sektoru i istakli značaj trajnog rješavanja socioekonomskog statusa ljekara. Smatraju da predlog potpredsjednice Bošnjak može biti dugoročno rješenje koje će pomoći ne samo u poboljšanju ekonomskog statusa, već i odliva ljekara. 

Usaglašeno je i da je potrebno da se zakon usvoji što hitnije kao satisfakcija za nadljudske napore i bezgraničnu humanost koju ljekari pokazuju u uslovima pandemije, a koja je istakla njihov nacionalni značaj. Sagovornici su izrazili nadu da će svi poslanici i pozicije i opozicije glasati za usvajanje ovog Predloga zakona kako bi konačno odali priznanje ljekarima da su oni resurs od nacionalnog značaja i vratila im ugled koji zaslužuju.

Sindikat se zahvalio potpredsjednici Bošnjak na dugogodišnjioj dobroj saradnji.