Bošnjačko vijeće: Zaustavimo ekonomsko i demografsko devastiranje sjevera Crne Gore

    3 godine pre 344 pregleda Izvor: Portal DAN

Uvažavajući realnost, zabrinutost naroda i sugestija sa sjednica Odboru za ekonomiju i Izvršnog odbora Vijeća, na kojima je razmatrana i konstatovana alarmantna ekonomsko-socijalna realnost na sjeveru Crne Gore, Bošnjačko vijeće poziva Skupštinu, Vladu i sve istitucije da se hitno založe za poštovanje osnovnih ljudskih prava – pravo na rad i zaradu, navodi se u saopštenju predsjednika Bošnjačkog vijeća Ejupa Nurkovića.

– Sjeverni region je u periodu tranzicije i privatizacije izgubio i ono malo kompanija u prerađivačkoj industriji koje su privređivale na osnovi realnih resursa ovog regiona i imale svoje tržište. Mala ulaganja u posttranzicionom periodu su pogoršala konkurentnost lokalnih samouprava regiona i gurnula stanovništvo u agoniju sve dubljeg siromaštva – navodi Nurković.

Ističe da je nerazvijenost sjevernog regiona davnašnji problem, uzrokovan značajno manjim ulaganjima države u javnu infrastrukturu, razvojne projekte i ljudske resurse, u odnosu na centralni i južni region, što je dodatno uvećalo razlike u nivou razvijenosti među njima. Ustavna garancija, zakonske mjere i procedure, strateški dokumenti, javne proklamacije i projekti koji su trebali da obezbijede ravnomjerni regionalni razvoj dali su vrlo skromne rezultate. 

Paradoks je, kaže, da je region sa najviše prirodnih resursa u državi ostao i dalje najnerazvijeniji, pa ova okolnost bitno ograničava i ukupni razvoj države.

– S jedne strane, sjeverni region se prostire na više od polovine teritorije države, raspolaže sa najvećim dijelom rudnih nalazišta, hidropotencijala, šuma, poljoprivrednog zemljišta, atraktivnih prostora za turističku valorizaciju i ima oko 30 odsto stanovništva Crne Gore. Bez obzira na te komparativne prednosti, sjeverni region ima svega oko 22.000 zaposlenih, što je tek 15 odsto od ukupno zaposlenih, oko 26.000 nezaposlenih što je oko 47 odsto ukupnog broja nezaposlenih, oko 31.000 penzionera, oko 15.000 korisnika socijalnih davanja, kao i najveći broj siromašnih. Nezaposlenih u ovom regionu ima više od zaposlenih, a na jednog zaposlenog dolaze tri izdržavana lica. U opštinama Gusinje, Plav, Andrijevica, Berane, Petnjica, Rožaje i Šavnik stopa nezaposlenosti je dramatično visoka i kreće se u rasponu od 50 odsto do 70 odsto. U Rožajama, Plavu i Gusinju ima više korisnika socijalnih davanja nego zaposlenih, što jasno govori o nezavidnim socijalnim prilikama stanovništva u njima. I prosječne plate i penzije u ovom regionu su značajno niže od prosječnih u državi – ističe Nurković.

Smatra da su težak materijalni položaj stanovništva ovog regiona i odsustvo nade da će se u skorijoj budućnosti promijeniti stanje uticali na njegovo brzo iseljavanje iz zavičaja, najviše u zemlje Zapadne Evrope i razvijenija područja Crne Gore.

Otvaranje održivih radnih mjesta i zapošljavanje mladih ljudi je, kaže, imperativ i najefikasnija mjera koja bi zaustavila negativne trendove.

– Ne možemo biti zadovoljni učinkom aktuelne vlade, kako zbog neefektivne politike u sanaciji posljedica pandemije na ekonomiju i očuvanje radnih mjesta, tako i zbog velikog smanjenja kapitalnih ulaganja u razvoj infrastrukture i otvaranje novih radnih mjesta. Na taj način je privreda ušla u ozbiljnu krizu, a životni standard stanovništva dodatno urušen. Ni najavljeni kapitalni budzet za narednu godinu ne obećava bolju budućnost ovom regionu, posebno najmanje razvijenim opštinama, jer nije predvidio finansiranje važnih razvojnih projekata, koji bi nagovijestili razvojne perspektive i nova zapošljavanja – navodi se u saopštenju Nurkovića.