Bošković: Za sada nam ne treba dodatna pomoć NATO-a

    5 godina pre 715 pregleda Izvor: pobjeda.me

Trenutno stanje na terenu pokazuje da za sada ne postoji potreba za većim angažovanjem NATO-a kada je u pitanju borba Crne Gore sa korona virusom, jer stvari za sada držimo pod kontrolom. Ako bude potrebe svakako ćemo aktivirati onaj zahtjev koji smo na početku poslali Briselu – kazao je u intervjuu za Pobjedu ministar odbrane Predrag Bošković.

Koliko pripadnika Vojske Grne Gore je angažovano na zaštiti crnogorskih građana u vrijeme pandemije i na kojim zadacima?

Oko 200 pripadnika VCG angažovano je na zadacima koji se tiču borbe protiv širenja korona virusa. Pripadnici VCG fizički obezbjeđuju karantine širom zemlje, dok helikopterska eskadrila prevozi ugrožene, opremu i druga sredstva.

Služba hemijsko, biološko, radiološko, nuklearne odbrane (HBRNO) formirala je tri stacionarne stanice za dekontaminaciju u Danilovgradu, Baru i Igalu, kroz koju su prošle stotine prevoznih sredstava, uključujući i vazduhoplove.

Takođe, mobilni timovi za dekontaminaciju angažuju se na teritoriji cijele Crne Gore, najčešće na dekontaminaciji zdravstvenih, ali i ostalih ustanova i lokacija na kojima je to potrebno. Oni su svakodnevno na terenu, bez slobodnog dana, od kada je registrovan prvi zaraženi od korona virusa.

Da li, prema Vašem mišljenju, u ovakvim momentima građani mnogo bolje uviđaju značaj vojske?

Vojska je institucija čiji kapaciteti, najčešće, dolaze do izražaja u kritičnim situacijama. VCG uživa povjerenje građanja, koje je, sigurni smo, opravdano i našom ulogom u borbi protiv korona virusa. Kao i uvijek, tu smo da služimo svom narodu i državi, što smo sigurni da građani prepoznaju i cijene.

Iako se često obuka i veći dio vojnih aktivnosti dešava van očiju javnosti, upravo u ovakvim trenucima obučenost i motivacija pripadnika VCG ih prikaže u najboljem svijetlu. Tako je ovih dana posebno vidljivo to što radimo. Pored čuvanja karantina, brige o ljudima koji tamo borave, čuvanja Kliničkog centra, dekontaminacije zdravstvenih ustanova, kasarni VCG, javnih ustanova, prevoza ugroženih, opreme, posebno smo angažovani i u gašenju požara na sjeveru države.

Da li među oboljelima od korona virusa ima pripadnika VCG ili Vašeg resora?

Nijedan pripadnik Vojske Crne Gore, niti službenik Ministarstva odbrane nije zaražen korona virusom. U karantinu su tri službenika Ministarstva, dok je šest u samoizolaciji.

U samoizolaciji je i 87 pripadnika VCG, a tom broju treba dodati i 26 pripadnika XI kontigenta misije Resulute Support, koji su 10. aprila prevezeni svojim kućama, u samoizolaciju nakon četrnaestodnevnog karantina.

Da li se usljed krize izazvane pandemijom razmišlja o smanjenju broja vojnika u NATO misijama u kojima učestvuje Crna Gora (Letonija i Avganistan) i da li planovi o slanju do dva vojnika u misiju u Iraku, podliježu promjeni?

Globalna pandemija korona virusa ne utiče negativno na rad kontingenata Vojske Crne Gore u misiji ,,Odlučna podrška“ u Avganistanu i NATO aktivnosti „Isturenog pojačanog prisustva“ u Letoniji.

Sve aktivnosti realizuju se u skladu sa smjernicama i preporukama Nacionalnog koordinacionog tijela za zarazne bolesti, kao i onima koje su izradile NATO komande.

Naravno, pomno se prati i procjenjuje razvoj situacije u svijetu koja se tiče širenja korona virusa, tako da će se i buduće odluke o angažovanju naših pripadnika u međunarodnim operacijama donositi u skladu s tim.

Očekujete li dodatnu pomoć NATO-a u borbi protiv korona virusa?

U borbi protiv pandemije kovid-19 NATO ima važnu ulogu, prije svega kao platforma za razmjenu informacija i najboljih praksi među savezničkim nacijama. Takođe, NATO mehanizmi daju mogućnost transporta najvažnije medicinske opreme, kao i koordinacije vojne pomoći među saveznicima. U svim članicama Alijanse, profesionalne i visoko obučene vojne snage imaju važnu ulogu u pružnju podrške civilnim vlastima u suzbijanju širenja pandemije kovid-19, koja obuhvata logističku podršku, transport, dezinfekciju itd.

Trenutno stanje na terenu pokazuje da za sada ne postoji potreba za većim angažovanjem NATO-a kada je Crna Gora u pitanju jer stvari za sada držimo pod kontrolom. Ako bude potrebe svakako ćemo aktivirati onaj zahtjev koji smo na početku poslali Briselu.

Solidarnost saveznika NATO-a je od suštinskog značaja, pa se i ovog puta pokazalo da su uzajamna podrška i jedinstvo od suštinskog značaja u borbi protiv nevidljivog neprijatelja.

Saveznici jedni drugima pružaju pomoć u transportu medicinske opreme sa raznih krajeva svijeta, angažovanjem medicinskih radnika tamo gdje su najpotrebniji. NATO usko sarađuje sa partnerima i drugim međunarodnim organizacijama prije svega EU, UN i SZO.

I pored aktuelne krize, NATO funkcioniše nesmetano i ostaje posvećen očuvanju bezbjednosti svojih saveznika tako da su sve aktivnosti, misije i operacije Alijanse u potpunosti operativne.