Bošković: Krapović i Demokrate žele da preuzmu sektor odbrane; Grahovac: Vojska poligon za politički obračun

    1 mesec pre 478 pregleda Izvor: cdm.me

Ministar odbrane Dragan Krapović, želi da smijeni načelnika Generalštaba Vojske Crne Gore Zorana Lazarevića. Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović kazao je da se ne slaže sa smjenom načelnika Generalštaba Vojske Crne Gore, poručujući da neće dozvoliti politizaciju Vojske. Krapovićev naum da smijeni Lazarevića bivši ministar odbrane i funckioner DPS-a Predrag Bošković vidi kao želju aktuelnog ministra odbrane i njegove partije Demokratske Crne Gore da preuzmu kontrolu nad sistemom odbrane. Sa druge strane, geopolitički analitičar i general u penziji Blagoje Grahovac krivca za stanje u Vojsci vidi u nekadašnjoj vlasti DPS-a, optužujući ih za politička postavljenja u Vojsci, te kaže da treba preispitati sve činove generala od 2006. godine.

Bošković nema dilemu, za CdM kaže da je stanje u Vojsci Crne Gore i uopšte u odbrambenom sektoru takvo da stvari odavno ne funkcionišu.

“U pitanju je pokušaj ministra Krapovića da stavi Vojsku Crne Gore pod kontrolu svoje partije, Demokratske Crne Gore, i da u potpunosti ta partija zaokruži bezbjednosni i odbrambeni sektor”, tvrdi Bošković.

Prema njegovim riječima u tome ga trenutno sprječava načelik Generalštaba koji je još uvijek na toj funkciji i koji s obzirom na specifičan način postavljanja i smjenjivanja načelnika Generalštaba, za šta je potreban konsenzus Savjeta za odbranu i bezbjednost, pa je samim tim teže sprovesti u djelo zamisli te partije i njihovog ministra.

“To u mnogome znači devastaciju i same Vojske i kompletnog odbrambenog sektora imajući u vidu da je neophodno da bi stvari funkcionisale na najbolji mogući način da dva najodgovrnija lica u Ministarstvu i Vojsci Crne Gore sarađuju u potpunosti u skladu i da imaju zajedničke ciljeve i interese kada je u pitanju Vojska Crne Gore. To očigledno ovdje nije slučaj i zato Krapović traži smjenu načelnika Generalštaba”, naglašava Bošković za CDM.

Grahovac ima drugačiji stav. On za CdM kaže da biti oficir podrazumijeva da taj čovjek ima tri svojstva opšte obrazovanje, vojno-stručno obrazovanje na visokom nivou i treće ljudske vrline.

“Neko da bi postao major, mora ovo sve troje imati naglašeno. Međutim, mi na nesreću imamo da je Vojska poligon političkih sučeljavanja, obračuna. Od 2006. godine svi generali, koji su unaprijeđeni, unaprijeđeni su protivzakonito. To podrazumijeva da su ti ljudi u manjku one treće potrebne osobine, a to su ljudske vrline” tvrdi Grahovac.

On napominje da je svako protivzakonito unapređenje u čin oficira krivično djelo. A unapređenje generala protivzakonito je teško krivično djelo. Zato, što taj čin nosi vrlo široke ovlasti i odgovornosti.

“Niko u Crnoj Gori od tih nije podlegao niti jednom, ni odgovornosti ni utvrđivanju pravne nezakonitosti. Mislim da treba što prije pokrenuti i javno i institucionalno preispitavanje svih činova generala od 2006. godine a ukaze o njhovom unapređenju su potpisali Filip Vujanović kao predsjednik i Milo Đukanović kao predsjednik. Nemoguće je da Vujanović kao pravnik, advokat nije znao da je to protivzakonita radnja ali je očigledno da su politčki interesi prevladali logiku ljudsku i zakonsku. To što se dešava sada sa aktuelnim načelnikom Generalštaba da je bilo norme kao sto su norme vladale u JNA, on ne bi nikad postao major a kamoli general. Dragan Samardzić admiral i Zoran Lazarević oni i te kako rade za potrebe jedne partije i to su bili obojica pod zaštitom bivšeg ministra odbrane Predraga Boškovića. Sa time se definitivno mora prekinuti jer trpi Vojska po dubini”, tvrdi Grahovac.

Bošković na konstataciju Grahovca kaže da ga izjava ne čudi jer on odavno žali za činjenicom da nikad nije bio dio sistema odbrane u Crnoj Gori i da je želio da on bude taj koji komanduje i rukovodi.

“Odgovorno mogu reći da svi oni koji su u sistemu odbrane su odlično školovani oficiri i zaslužuju pozicije u sitemu odbrane i Vojske, a što se tiče vremena za koji ja mogu govoriti, u periodu od 2016. do 2020. apsolutno nije bilo miješanja u napredovanju u karijerama oficira u Crnoj Gori. Svi su imali svoju šansu, svi su je dobili i tome je isključivo odlučivao načelnik Generalštaba koji je svoj predlog upućivao ministru a ministar prema Savjetu za odbranu i bezbjednost,” zaključio je Bošković za CdM.