Borovinić – Bojović: Ozbiljno radimo na suzbijanju pandemije, nema prostora za sumnje i manipulacije

    3 godine pre 615 pregleda Izvor: dan.co.me

Ministarka zdravlja u Vladi Crne Gore dr Jelena Borovinić – Bojović kaže da javnost od Ministarstva zdravlja može, mora i treba da nastavi da očekuje da obezbijedi i garantuje zdravstvenu zaštitu, naravno i kada je pandemija u pitanju, što ono i čini i postiže značajne rezultate.

Ona je u intervjuu za portal Dana rekla da Crna Gora nije izolovana od svijeta niti namjerava da upire prstom u naše građane koji su među više od 18 miliona trenutno zaraženih u svijetu. Ističe da je stigmatizacija oboljelih nedopustiva.

– Obaveza zdravstvenog sistema, i u smislu pandemije korona virusa, je da svakom oboljelom pruži pravovremenu zdravstvenu zaštitu što Crna Gora u kontinuitetu i čini. Samo od 16. do 22. avgusta u Crnoj Gori je 130 hiljada pacijenata došlo do svog izabranog ljekara ili specijaliste. Ovaj rezultat je impresivan, posebno imajući u vidu neprekidne napore u sferi borbe protiv pandemije korona virusa. Ministarstvo zdravlja, zajedno sa svim ustanovama koje funkcionišu u okviru našeg sistema, spremno su dočekali novi talas koji je sada široko rasprostranjen i u ponovnom usponu. Podsjetiću da je sada u Crnoj Gori aktivno sedam hiljada slučajeva. Naš zdravstveni sistem se suočavao i sa mnogo više aktivnih slučajeva koje smo uspjeli da suzbijemo odgovornim ponašanjem pojedinaca, ali i društva – kaže ministarka.

Dr Borovinić – Bojović podsjeća da su zadaci svakog zdravstvenog sistema u svijetu, u kontekstu pandemije opsežno testiranje, bolničko liječenje i vakcinacija.

– Crna Gora, u sve tri sfere, ima precizne i mjerljive rezultate. Javnost od Ministarstva zdravlja može, mora i treba da nastavi da očekuje da obezbijedimo i garantujemo zdravstvenu zaštitu. S druge strane, podsjećamo da mjere u borbi protiv korona virusa donosi Vlada Crne Gore, a kontrolišu inspekcijske službe. Zdravstvo niti može niti ima nadležnosti da kažnjava ili nadzire kontrolu primjena mjera. Ipak, Ministarstvo zdravlja može da prati i nadzire epidemiju. Zato naglašavam da Crna Gora ove godine ima jasnu i preciznu epidemiološku sliku jer, u odnosu na prošlu godinu, sada se testira četvorostruko više – naglašava ministarka.

Prema zvaničnim podacima Instituta za javno zdravlje, od 17. februara 2020. do 4. decembra 2020. godine urađeno 129.105 testova. To je 442,14 testova dnevno.

– Od 4. decembra 2020. godine do 24. avgusta 2021. godine urađeno je čak 456.446 testova, odnosno, 1.742,16 na dan. Ovo je dokaz da Crna Gora ove godine testira četvorostruko više nego prošle godine. To znači da mi ozbiljno pratimo situaciju, da ne ostavljamo nikakav prostor za sumnje niti bilo kakve manipulacije. Zvanični podaci pokazuju da u Crnoj Gori, trenutno, 3,8 odsto od ukupnog broja zaraženih korona virusom zahtijeva bolničko liječenje. U tom kontekstu je važno da se ukaže da je jedan od parametara na osnovu kog se prate posljedice pandemije korona virusa, prema svjetskim standardima, letalitet. To je broj preminulih u odnosu na broj zaraženih koji, u konačnom, oslikava kvalitet  liječenja u nekoj zemlji. Prema podacima Džon Hopkins Instituta iz Sjedinjenih Američkih Država, letalitet u Crnoj Gori je 1,5 odsto. To znači da se od ukupnog broja zaraženih u Crnoj Gori, od ove bolesti, oporavilo 98,5 procenata. U tom smislu, Crna Gora prednjači u odnosu na zdravstvene sisteme u koje se oduvjek ulagalo, a, podsjetiću, u posljednjih 30 godina u Crnoj Gori nije sagrađena nijedna jedina bolnica. Kvalitet rada naših ljekara daleko prevazilazi uslove u kojima su decenijama radili, zbog čega će Ministarstvo zdravlja intenzivno radi na, između ostalog, povećanju zarada u ovom sektoru i to u što skorijem roku – naglašava ministrka.

Dr Jelena Borovinić – Bojović podsjeća da je Crna Gora do danas kupila, ili kroz donacije od proizvođača i država, za naše građane obezbijedila tri četvrtine miliona doza vakcina različitih proizvođača.

– Brojem – 762.340 hiljada doza vakcina do sada je stiglo u Crnu Goru. Do kraja septembra nastaviće da stižu Fajzer vakcine, ukupno oko 100 hiljada, i do kraja godine još 50 hiljada doza. Naša država, iako mala i u žestokoj konkurenciji sa najjačim svjetskim silama, uradila je sve da svakom građaninu, pa i našem gostu, bude dostupna vakcina protiv korona virusa. I to ne jedna već više njih –  kaže ministarka.

Vakcinacija svuda i na svakom mjestu

Za razliku od nekih uticajnih i najnaprednijih država svijeta, u Crnoj Gori nije nužna prijava niti zakazivanje termina za vakcinaciju.

– Građani kod nas mogu da se vakcinišu na vakcinalnim punktovima širom države, u kancelariji ili u svojoj kući. Do sada je, od punoljetnih, prvom dozom vakcinisano oko 43 odsto građana što je solidan rezultat s obzirom na to da se oblast imunizacije u Crnoj Gori godinama zapuštala. To dokazuje odnos javnosti prema npr. MMR vakcini. Djeca rođena 2016. godine, prema podacima IJZCG, vakcinisana su u obuhvatu od oko 90 odsto, dok je istu vakcinu dobilo samo 25 odsto djece koja su 2019. godište. Ministarstvo zdravlja će, sa stručne strane, nastaviti na više kolosjeka da radi na osnaživanju svijesti o značaju vakcinacije i protiv korona virusa – naglašava ministarka dr Jelena Borovinić – Bojović.