Na Badnji dan ustaje se rano, prije zore, i tada deda i unuk, najmlađi i najstariji muškarac iz kuće idu u šumu po badnjak.
Božić je najradosniji hrišćanski praznik kojim se slavi rođenje Isusa Hrista. To je praznik rođenja novog života, djece i roditeljstva i kao takav obilježava se najljepšim vjerskim običajima.
Raznorazne varijacije u običajima uglavnom su uzrokovane podnebljem, ali osnovni elementi proslave Božića prisutni su svuda – unošenje Badnjaka u kuću i njegovo paljenje, Badnje veče, česnica, položajnik.
Sama suština praznika svuda je ista – slavi se Hristovo rođenje, ali se i njeguju porodični odnosi, s obzirom da je tradicija da tog dana bližnji budu na okupu.
Badnji dan, veče i nedjelja
Pravoslavni hrišćani ovaj praznik slave 7. januara, a dan pred Božić slavi se Badnji dan. To je posljednji u Badnjoj nedjelji kada se ustaje rano, prije zore, i tada deda i unuk, najmlađi i najstariji muškarac iz kuće idu u šumu po badnjak. Odmah po ustajanju u kući se loži vatra i pristavlja se pečenica, a žene pripremaju kolače, torte i Božićnu trpezu.
Badnjak
Prije zore muškarci iz kuće idu u šumu da posjeku badnjak. Obično se bira cer, koji domaćin, okrenut ka istoku siječe sa tri snažna udarca. Prilikom odsijecanja izgovara se molitva za zdravlje i sreću porodice. Iverak koji otpadne pri prvom udarcu se pokupi i čuva.
On se stavlja u karlicu što pomaže da se u njoj skuplja kajmak debeo kao iver, ili, ako se stavi na košnice onda niko neće moći pčelama da naudi. Nekada se prvi iver potapa u vodu koju oboljeli piju radi ozdravljenja, dok se negdje stavlja pod kvasac sa željom da u kući sve raste kao kvasac.
Jedan dio ivera se čuva u kući i vjeruje se da cijeloj porodici donosi mir i blagostanje. Badnjak se ka kući nosi na desnom ramenu, a kada se donese uspravi se pored ulaznih vrata i tu stoji do uveče kada ga domaćin unosi u kuću.
Česnica
Česnica je pogača koja se pravi od brašna vode i masti, bez kvasca. Najčešće je mijesi najstarija ukućanka prvog dana Božića, prije izlaska sunca. Zatim se okreće polivajući se vinom i lomi se na onoliko djelova koliko ima ukućana. U tijesto za česnicu se ubaci novčić i dio iverka sa Badnjaka, pa onaj koga zapadnu prilikom lomljenja će, prema vjerovanju, imati novca, zdravlja i sreće tokom cijele godine.
Pečenica
Zajedno sa badnjakom, domaćin i njegovi sinovi unose u kuću i pečenicu i slamu. Muškarci koji nose pečenicu na ražnju, uz riječi „Dobro veče, srećno Badnje veče“ stupaju desnom nogom preko praga, a u kući ih dočekuje domaćica koja posipa sa zobi domaćina i pečenicu izgovarajući riječi „Dobro veče! Čestiti vi i vaša pečenica“.
U srpskom narodu pečenica je najčešće mlado prase, dok u nekim krajevima to može biti i mlado jagnje i naziva se veselica. Na Badnje veče se unosi u kuću i naslanja na istočni zid gdje ostaje do Božića kada se služi na Božićnu trpezu. Na prazničnoj trpezi se ne smije naći pernata živina jer ona simboliše nazadovanje i rasturanje kuće zato što kljuca i baca zemlju iza sebe.
Položajnik
Položajnik je osoba koja prva ulazi u kuću na Božić. Stupa desnom nogom preko praga, pozdravlja ukućane riječima „Hristos se rodi“, na šta mu oni odgovaraju „Vaistinu se rodi“. Zatim položajnik prilazi vatri i grančicom sa badnjaka je džara govoreći „Koliko varnica toliko parica, koliko varnica toliko sreće i veselja“ i dalje nabrajajući sve ono što misli da bi valjalo da se u domaćinovoj kući umnoži.
Kako se čestita Božić
Na Božić se ljudi pozdravljaju riječima: „Hristos se rodi!“ i otpozdravljaju sa: „Vaistinu se rodi!“. Ukoliko se šalje čestitka na njoj treba da piše: „Mir Božji, Hristos se rodi“.
Pročitajte još