Predstavnici neformalne studentske grupe „Kamo śutra?“ koju čine studenti i studentkinje sa crnogorskih fakulteta, predali su juče premijeru Crne Gore Milojku Spajiću zahtjeve koje su isticali na prethodna dva protesta koja su organizovali nakon stravičnog zločina na Cetinju. Poručili su da neće odustati dok se ne obezbijedi sigurnost za sve građane Crne Gore, a traže i ostavke odgovornih kao moralni čin, jer se zločin dogodio dvije i po godine u istom gradu.
Iz te grupe su istakli da očekuju da se do 1. februara Spajić na konferenciji za novinare, javno izjasni. Poziv premijera na razgovor organizacija „Kamo śutra?“ je odbila, uz obrazloženje „da oni ne pregovaraju, te da on mora javnosti da saopšti odluke“.
– U našem dosadašnjem društvenom djelovanju jasno smo definisali i javno prezentovali svoje ciljeve i načine ostvarivanja istih koji su isključivo na polju društvenog aktivizma i mijenjanja crnogorskog društvenog okruženja na bolje. Radi ostvarivanja tih ciljeva potrebno je uključivanje svih društvenih subjekata u Crnoj Gori, a posebno Vlade Crne Gore koja u skladu sa Ustavom Crne Gore vodi unutrašnju i spoljnu politiku.
Iz tog razloga, ovim putem, dostavljamo Vam sljedeće zahtjeve, koje smo već javno saopštili i tražimo njihovo ostvarivanje, da bi Vi, kao predsjednik Vlade Crne Gore, u skladu sa svojim ustavnim ovlašćenjima inicirali i preduzeli potrebene radnje i aktivnosti radi ostvarivanja istih – poručili su premijeru.
Vladi je juče zvanično predato pet zahtjeva.
Zahtjevi neformalne grupe studenata ,,Kamo śutra?“ (FOTO: Kamo śutra?)
Prvi je ostavka ministra unutrašnjih poslova Danila Šaranovića i potpredsjednika Vlade za bezbjednost i odbranu Alekse Bečića.
– Nesposobnost da se obezbijedi sigurnost građana i građanki i propusti za preuzimanje odgovarajućih mjera jesu razlog objektivne obaveze zbog kojih se traži odgovornost za gubitke života. Iz ovog razloga potrebno je da u budućnosti bezbjednosni sektor ne bude partijski plijen, već da bude vođen od strane stručnjaka – piše u dopisu.
Drugi zahtjev je ažurnije i proaktivno djelovanje nadležnih institucija po pitanju predmeta – posjedovanja oružja.
Traže oduzimanje i uništavanje ilegalnog i skrivenog oružja, te revidiranje svih dodijeljenih dozvola za posjedovanje oružja kroz ozbiljne, a ne samo formalne, psihijatrijske i druge ljekarske i psihološke preglede na godišnjem nivou. Traže i snažnu kontrolu posjedovanja oružja, te sistemski prustup ovom pitanju koji neće pojačati represiju, već će ojačati bezbjednost, sigurnost i povjerenje.
Oni ističu da, osim toga, zahtijevaju poboljšanje uslova rada policijskih slubženika i njihovog profesionalnog položaja, prije svega kroz nabavku adekvatne opreme i sredstava rada u skladu sa standardima EU.
– Povećanje efikasnosti Uprave policije, posebno u dijelu obuke i opreme radi adekvatnijeg i efikasnijeg odgovora na bezbjednosne izazove i kritike kojima su izloženi građani Crne Gore – poručili su oni.
Četvrti zahtjev je povratak građanskog obrazovanja kao obaveznog predmeta u osnovne i srednje škole.
– Posebno naglašavamo važnost tema – antiratnog djelovanja, prigovora savjesti i izučavanja primjera građanske neposlušnosti u doba militarizacije u Crnoj Gori. Obaveza obrazovnog sistema jeste podsticanje na izučavanje i etabliranje mirovnog i antiratnog nasljeđa koje je trenutno u potpunosti u drugom planu u odnosu na izučavanje ratne prošlosti – istakli su studenti.
Smatraju da povratak građanskog obrazovanja nije samo još jedan čas koji je potreban našim učenicima već glavna stvar u njihovom razvoju.
Posljednjim zahtjevom se traži poboljšanje odnosa i brige o mentalnom zdravlju.
– Zahtijevamo formiranje specijalne komisije koja će se sastojati od uglednih psihologa i psihijatara koji će sastaviti psihološki priručnik koji će sadržati savjete kako se treba ponašati u kriznim situacijama – smatraju iz organizacije „Kamo śutra?“. Traže i hitno razmatranje obaveznog otvaranja novih radnih mjesta za psihologe/škinje u svim crnogorskim insitucijama kao i hitno razmatranje izgradnje nove klinike za psihijatriju na sjeveru zemlje čime se takođe doprinosi decentralizaciji Crne Gore.
Pored navedenih zahtjeva, potrebno je razmotriti i zahtjeve koje je predložila Akcija za ljudska prava (HRA) i Centar za ženska prava, pogotovo u vezi sa proglašavanjem moratorijuma na izdavanje dozvola za posjedovanje i držanje oružja do izmjene Zakona o oružju.
– Smatramo da će od ispunjavanja svih gore postavljenih zahtjeva korist imati cjelokupno crnogorsko društvo, posebno mladi i djeca, jer u vrijeme kada u svijetu najveću „brigu“ za bezbjednost predstavlja „cyber bezbjednost“, mi u Crnoj Gori, nažalost, moramo da brinemo o osnovnoj životnoj bezbjednosti jer, čak, i boravak „napolju“ i šetnja ulicama crnogorskim nosi veliki „bezbjednosni rizik“ za nas – poručili su studenti.
Treći protest koji organizuje grupa „Kamo śutra?“ zakazan je za 25. januar, u subotu, sa početkom 19.30 časova. Demonstranti će se okupiti kod zgrade MUP-a i šetati do Skupštine Crne Gore.
Studenti ističu da na protestima ne smije biti govora mržnje, u povicima niti na transparentima. Takođe, naglašavaju da su protesti organizovani zbog masakra na Cetinju i da i političari, mediji i građani moraju biti fokusirani na to, a ne na rasprave da li iza njih stoje organizovane kriminalne grupe i bivši režim. Poručili su i da bi energija koja je iskorišćena za njihovo targetiranje, morala biti iskorišćena za rješavanje užasne bezjednosne situacije i traženje odgovora o zločinu.
Pročitajte još