Baratanje oružjem u rukama države

    1 dan pre 57 pregleda Izvor: vijesti.me

Privatnici neće više moći da uče građane kako da pravilno koriste vatreno oružje, već će to biti isključivo na Policijskoj akademiji. Država će na sebe preuzeti i psihološke provjere i, kada bude uspostavljena, komisija Ministarstva zdravlja jedina će biti nadležna za izdavanje ljekarskih uvjerenja za posjedovanje oružja.

To je, pored ostalog, predviđeno Nacrtom zakona o oružju i municiji, koji je od juče na javnoj raspravi.

Nacrtom je, takođe, predviđeno podizanje starosne granice sa 18 na 21 godinu, proširivanje opsega krivičnih djela i prekršaja koji su smetnja za posjedovanje oružja, a u planu je i da se period važenja oružnih listova skrati sa 10 na pet godina.

U obrazloženju za donošenje novog zakona, iz Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP), pored ostalog, navode da je to “kako zbog usklađivanja sa propisima Evropske unije… tako i zbog otklanjanja poteškoća i nedoumica koje su se pojavile u praksi tokom primjene važećeg Zakona”.

“A tiču se oblasti upravnog rješavanja u odnosu na sva pitanja koja su predmet Zakona, postupanja Policije, skladištenja i čuvanja oružja, pooštravanja uslova za izdavanje oružnih listova s posebnim osvrtom na kategorizaciju krivičnih djela i prekršaja koji predstavljaju smetnju za izdavanje isprava o oružju, uspostavljanje efikasnije procedure za oduzimanje oružja, pitanja nadzora i kontrole fizičkih i pravnih lica koja imaju vatreno oružje u legalnom posjedu, pitanje integriteta trgovca oružjem, osnivanje streljana, pitanje prometa oružja i municije, ali i da se konvertibilno oružje (startno, gasno i signalno) svrsta u kategoriju B i propiše obaveza izdavanja odobrenja za držanje konvertibilnog oružja”, navode iz resora Danila Šaranovića.

Nacrt zakona, pored ostalog, propisuje razvrstavanje oružja u kategorije, preregistraciju oružja iz važeće kategorije C u kategoriju B za koju je potrebna dozvola, kao i definisanje su glavnih djelova oružja koji važećim zakonom nisu bili propisani. Propisano je i da se sve vatreno oružje i njegovi glavni djelovi evidentiraju u službenim evidencijama.

Predloženim rješenjem pooštravaju se uslovi za izdavanja dozvola za oružje, pa je tako starosna granica sa 18 podignuta na 21 godinu života (sa izuzecima). Propisano je i da oružje mogu registrovati i posjedovati državljani Crne Gore i stranci sa stalnim nastanjenjem.

Proširen je opseg krivičnih djela, odnosno pravosnažne osuđivanosti za veći broj krivičnih djela koje su smetnja za posjedovanje oružja. U tom smislu, proširen je i opseg prekršaja, pa se odobrenje za nabavku oružja ne mogu izdati fizičkom licu ako je pravosnažno kažnjeno, pored ostalog, i za prekršaj sa elementima nasilja iz oblasti javnog reda i mira, bilo kog oblika nasilja u porodici, nasilja na sportskim priredbama, zloupotrebe droga, oružja ili eksplozivnih materija, povrede propisa o lovstvu ili sportskom streljaštvu…

Nacrt propisuje kao obavezan uslov da se dostavi pisana izjava o posjedovanju spremišta za bezbjedno čuvanje oružja i municije i nedostupnosti licima koja nisu ovlašćena da ih posjeduju.

U planu je i uvođenje pravnog osnovna za donošenje podzakonskog akta kojim će se, navode iz resora Šaranovića, definisati način na koji policijski službenik vrši bezbjednosnu provjeru i prikuplja podatke o podnosiocu zahtjeva u dijelu utvrđivanja postojanja, odnosno nepostojanja okolnosti da bi oružje moglo biti zloupotrijebljeno – zbog zbog narušenih porodičnih odnosa, ali i zbog sukoba sa okolinom, agresivnog ponašanja, kao i drugih poremećaja u ponašanju.

Posebna pažnja, dodaje se, posvećena je postupku izdavanja ljekarskih uvjerenja.

“U odnosu na vršenje psiholoških provjera, planira se uspostavljanje komisije Ministarstva zdravlja, koja će jedina biti nadležna za izdavanje ljekarskih uvjerenja za posjedovanje oružja, vršiti u kontinuitetu psihološku i psihijatrijsku procjenu, odnosno sveobuhvatnu procjenu zdravstvenog stanja podnosioca zahtjeva”, stoji u obrazloženju Nacrta.

U saradnji sa resorom zdravlja, dodaje se, usaglašeno je i propisivanje posebnog Pravilnika, kao podzakonskog akta:

“Kojim će se propisati način izdavanja ljekarskih uvjerenja; uslove koje mora da ispunjava jedna zdravstvena organizacija da bi mogla da izdaje ovu vrstu uvjerenja; način i postupak obavljanja ljekarskih pregleda, popis bolesti i zdravstvenih stanja koja su smetnja za izdavanje isprava o oružju, kao i način i postupak izvještavanja Ministarstva o promjeni zdravstenog stanja lica koja u svom posjedu imaju registrovano oružje”, navode.

Nacrt zakona o oružju, takođe, predviđa da odobrenje za nabavku oružja važi šest mjeseci, bez mogućnošću produženja za još šest mjeseci, kako je to predviđeno važećim zakonom. Takođe, period važenja oružnih listova, prema Nacrtu, skraćuje se sa 10 na pet godina.

Nacrt zakona o oružju predviđa i uspostavljanje efikasnije procedure i preduzumanje mjera za oduzimanje oružja od lica koje ne ispunjava uslove za nabavljanje, držanje i nošenje oružja.

Takođe, propisani su i dodatni uslovi za dobijanje odobrenja za obavljanje usluga sportsko-rekreativnog gađanja na civilnom strelištu, u pogledu ispunjavanja minimalno tehničkih i bezbjednosnih uslova, ali i ispunjavanja uslova za zaštitu od buke u pogledu jačine buke i uticaja na životnu sredinu i zdravlje ljudi…

Odobrenje za druga mjesta određena za vježbe gađanja, kako je predviđeno Nacrtom, može se izdati lovačkim ili streljačkim organizacijama za vježbe gađanja i isprobavanja lovačkog ili sportskog oružja ili organizaciju streljačkih i lovačkih takmičenja.

Za sprovođenje ovog zakona, kako navode iz resora unutrašnjih poslova, nije potrebno obezbijediti dodatna sredstva u budžetu Crne Gore.

Javna rasprava traje 30 dana od dana objavljivanja na internet stranici Ministarstva (gov.me/mup) i portalu e-Uprave.