Baranin zbog duga od 15.000 ostao bez kuće od 132.000 eura

    5 godina pre 1208 pregleda Izvor: CDM

Porodična kuća Baranina Miloša Minića, procijenjene vrijednosti 132.480 eura, prodata je na javnoj licitaciji za 17.000, zbog duga od 15.500 eura. Minić tvrdi da se radi o zelenaškom dugu od 3.000 eura, koji je uslijed trogodišnje kamate porastao na 15.500 eura. Ovaj slučaj ispituje i policija po prijavi Minića. Minić je 9. septembra prinudno iseljen iz svoje kuće, koju je sagradio 2005. godine

“Tokom 2012. sam pozajmio 3.000 eura pod kamatom od deset odsto. Pošto tri godine nijesam imao uslova da vratim te pare, lice kojem sam dugovao novac je predložilo da odemo kod advokata, napravimo ugovor, zamrznemo kamatu i da kuću dam pod hipoteku dok ne vratim 3.000 eura”, objašnjava Minić.

Kako je rekao, advokat je napravio ugovor i sračunao da je po kamati dug porastao na 15.500 eura.

“Bio sam primoran i pristao sam na sve to. Poslije toga smo i kod notara sastavili ugovor i hipoteku upisali u katastar. U katastru su mi rekli da mogu da prodam jedan sprat, jer je kuća dvospratna, od 90 i 60 kvadrata, sa dva ulaza”, tvrdi on.

No, kako dodaje, 2017. mu se brat razbolio od teške bolesti, a u tom periodu je osoba od koje je pozajmio novac insistirala da vrati dug, prijeteći da će u suprotnom ići na sud.

“Slučaj je bez ikakvog suđenja došao do javnog izvršitelja Veselina Šćepanovića. Ja sam u tom trenutku bio u bolnici kod brata, a izvršitelj je izašao na lice mjesta. Pozvao me je i rekao da je ispred kuće i da je procjenjuju. Kazao sam mu da urade što mogu spolja, jer ne mogu doći pošto svaki minut očekujem da mi umre brat”, priča Minić.

Tvrdi da ga je na dan sahrane brata telefonom pozvao javni izvršitelj i obavijestio da je prodao kuću za 17.000 eura.

“Pitao sam kako to, objašnjavajući da mi je brat umro i da primam saučešće. Izvinio se i kazao da dođem čim budem mogao. Poslije tri dana sam otišao kod njega, kada mi je saopštio da su sve završili bez mene i da mu ništa ne trebam”, navodi on.

Minić kaže da mu nije bilo jasno kako kuća od 130.000 eura može da se proda za 17.000 zbog duga od 15.000 eura.

“Kuća je prodata 2016. godine, a 9. septembra su me iselili sa policijom. Rekao sam da imam goste do 19. septembra. Oni su me ubacili u policijska kola i saopštili da me vode kod načelnika. Čekao sam od jedan do šest popodne, ali načelnika nijesam vidio. Prilikom iseljenja su ušli u sobe, tjerali goste. Gošći iz Bosne, koja je imala rane po koži, u sobu je ušlo šest policajca i javni izvršitelj joj dok je ležala kazao: „Izlazi napolje”. Policajac joj je zavrnuo ruku”, tvrdi Minić, o čemu je, kako kaže, lično upoznao direktora Uprave policije Veselina Veljovića.

Minić ističe da je našao kupca za sprat od 60 kvadrata, koji je bio spreman da mu isplati 50.000 eura.

“Da mi je oduzet makar jedan sprat za dug, a ne cijela kuća”, ogorčen je. Kaže da ga je žena koja je kupila kuću na licitaciji prijavljivala policiji za uvrede i prijetnje tokom jednog telefonskog razgovora, a Minić pojašnjava da je zvao u prisustvu svjedoka, te da tako nešto nije izgovorio.

“Od Komore javnih izvršitelja sam 3. septembra tražio odlaganje izvršenja, ali ništa nijesu uradili. Bio sam i kod direktora Uprave policije”, naglašava Minić.

Iz Uprave policije kazali su da je Minić 13. septembra podnio prijavu protiv jedne osobe zbog davanja novca na tzv. zelenašku kamatu. Kako su naveli, o događaju je obaviješten nadležni državni tužilac.

Objasnili su da su službenici Centra bezbjednosti Bar 9. septembra, na osnovu zahtjeva, pružali asistenciju javnom izvršitelju u iseljenju Minića kao izvršnog dužnika, kao i radnju predaje objekta sa pripadajućim stvarima izvršnom povjeriocu kao vlasniku nepokretnosti.

“Minić je u prisustvu policijskih službenika omogućio javnom izvršitelju i vlasniku objekta da uđu u kuću nakon čega se udaljio na javnu površinu i više puta se javnom izvršitelju obratio uvredljivim riječima. Javni izvršitelj je protiv njega podnio prijavu Upravi policije, nakon čega je doveden u službene prostorije radi prikupljanja obavještenja”, naveli su iz policije.

Kazali su da je prilikom pružanja asistencije javnom izvršitelju, u kući zatečena A.G. iz BiH koja, kako su dodali, ni pored molbi nove vlasnice kuće nije htjela da napusti objekat.

“Policijski službenici su joj izdali u pozorenje i naređenje da napusti objekat, o koje se ona oglušila. Ona je nedugo zatim, bez upotrebe sredstava prinude, samostalno napustila objekat. A.G. je dovedena u službene prostorije i predata je inspektoru za strance radi daljeg postupanja jer nije imala prijavljen boravak u Crnoj Gori. U postupanju prema njoj ni u jednom trenutku nijesu prekoračena policijska ovlašćenja i postupanje policijskih službenika je bilo u skladu sa zakonom”, istakli su iz UP.