Iz Banki hrane su saopštili da im se do danas obratilo više porodica čija su djeca, zbog problema u ponašanju, smještena u JU “ Ljubović”, kao jedinu ustanovu u kojoj bi mogla biti izmještena iz porodice.
„Roditelji su nam rekli, da su djecu sa povjerenjem poslali u ustanovu očekujući da će biti na sigurnom i da će prevazići probleme koje imaju uz stručnu pomoć. Oni tvrde da djeca ne pokazuju napredak i da gube nadu da će ga biti, te da se djeci u ustanovi dozvoljava upotreba duvanskih proizvoda a da im se na ogradi ustanove, nudi marihuana“, upozoravaju iz Banke hrane.
Bježanje maloljetnika iz ove ustanove nije rijetkost ali ni provođenje više dana i noći, na nepoznatom mjestu .
Primjer trinaestogodišnjeg djeteta kojeg nije bilo u ustanovi mjesec dana a da niko, pa ni policija koja je informisana o bijegu, nije znala gdje se nalazi, to potvrđuje.
Trenutno se ne zna gdje je maloljetno dijete ženskog pola čitave dvije sedmice. Informisana je policija, kao i uvijek kada neko dijete napusti ustanovu.
Iz JU „Ljubović” su informisali Banku hrane da je ustanova otvorenog tipa, te da mjesta ograničenjima tog tipa, nema.
O problemima maloljetnika, kako tvrde, informisali su Ministarstvo zdravlja, Ministarstvo policije i Ministarstvo socijalnog staranja. Odgovora nije bilo. Pisali su više puta.
Posljednjii pokušaj da predoče ozbiljnost situacije u kojoj se djeca nalaze je bio prošle sedmice, kada su posjetili kancelariju Ombudsmana.
„Dobili smo uvjerenje od gdina Bjekovića – Ombudsmana i njegove zamjenice gđe Mijušković, da će predmet dobiti oznaku HITNO , te da će uraditi sve što je u njihovoj moći, da se dijete što prije vrati na sigurno i da se nađe način da dobije adekvatan stručni tretman van granica naše države, jer ga kod nas nažalost nema“, naglašavaju iz Banke hrane.
– Gdje je dijete se još uvijek ne zna!, napominju.
Saglasni su, i iz institucije Ombudsmana i iz Banke hrane, da nemamo adekvatnu ustanovu sa stručnim kadrom za brigu o maloljetnicima sa problemima u ponašanju zatvorenog tipa, te da se do formiranja iste, maloljetnici trebaju upućivati u specijalizovane ustanove država u okruženju.
Bježanje od kuće i ustanove predstavlja visoko rizičnu situaciju po dijete i zbog moguće izloženosti nizu zloupotreba od strane odraslih „dobronamjernih“ osoba, od seksualnog iskorištavanja, činjenja kaznenih djela, sve do trgovine djecom.
– Zato je ovakvom ponašanju djece potrebno posvetiti punu stručnu i institucionalnu pažnju, smatraju iz Banke hrane.
Pročitajte još