Banki hrane se svakodnevno javljaju ljudi sa pitanjem kako prevazići situaciju u kojoj su se našli.
Korona virus je donio ne samo zdravstveni nego i ekonomski problem .
Zdravstvene upute institucija imamo i vjerujemo se da ih večina poštuje.
U Crnoj Gori nemamo instrukcije nadležnih kako prevazići probleme koje se već pokazuju kao urgentne za mnoge ugrožene
Kako korisnici socijalne pomoći, primaoci niskih penzija i plata mogu da obezbijede hranu i higijenska sredstva koja su neophodna u ovim danima?Kako da se snađu nezaposleni u ovim stresnim danima za sve? Nema posla za dnevnicu niti privremenog odlaska u inostranstvo po zaradu.
Kako da prevaziđu probleme ( plačanje kirija, računa, kupovinu hrane i sl) u kojem su se našle porodice čiji članovi domaćinstva su zaposleni u privatnom sektoru i poslati su na neplaćeno odsustvo u trajanju od najmanje 15 dana.
Kako da otplate ratu kredita, ako je ljudima onemogućeno da rade i zarade u ovim danima?
Italija će proširiti paket mjera kojima želi ublažiti posljedice epidemije koronavirusa u privredi i društvu, najavljujući obustavu plaćanja režija, poreza i hipoteka.Vlada će odobriti mjere u vrijednosti oko 10 milijardi eura, kazao je ministar industrije Stefano Patuanell.
Prvi krug uključivaće po Patuanellijevim riječima obustavu plaćanja režija, poreza i hipoteka kako bi se ublažio pritisak na male firme i domaćinstva. Ostale mjere će biti uvedene naknadno.Pozvao je EU da nakon završetka krize promijeni svoje budžetske propise, upozoravajući da će mnogi građani osjetiti njezine ekonomske posljedice.
Predsjednik SAD Donald Tramp zatražio je od Kongresa da oslobodi ogromni paket ekonomske pomoći – uključujući i direktne gotovinske čekove Amerikancima u iznosu do 1.000 dolara – u vanrednim naporima da se pomogne domaćinstvima i ekonomiji u vrijeme korona krize.
Pored gotovinski čekova građanima u iznosu od 250 milijardi dolara, uključuje i masovno smanjenje poreza za zaposlene, 50 milijardi pomoći za avionsku industriju i 250 milijardi za mala preduzeća.
Slovenačka vlada je usvojila zakon o odlaganju kreditnih obaveza preduzećima, zadrugama, samostalnim preduzetnicima i poljoprivrednim gazdinstvima tokom trajanje epidemije korona virusa.
Slovenački ministar finansija Andrej ŠIrcelj objasnio je da je riječ o interventnoj mjeri u skladu s kojom banke moraju da odobre odlaganje plaćanja kreditnih obaveza u periodu od 12 mjeseci svim privrednim subjektima koji to zahtijevaju zbog obustave poslovanja tokom krize sa korona virusom.
Odlaganje kreditnih obaveza se za sada ne odnosi na privatna lica, ali se najavljuje mogućnost da građani podnesu zahtjev banci za odlaganje kreditnih obaveza, kao i da banke ne smiju da odbiju takve zahtjeve bez ozbiljnog obrazloženja.
Nakon što je Vlada Srbije donijela odluku da penzionerima odloži plaćanje računa za februar, mart i april, jedna od mogućih mjera koju bi mogla da donese jeste i zamrzavanje rata kredita tokom tri mjeseca. Ona bi se odnosila na više od milion građana koliko ih u Srbiji ukupno ima zajmove u bankama, bilo da su u pitanju keš, potrošački ili stambeni krediti.
Koje mjere zaštite svojih stanovnika planira Vlada Crne Gore?
Marina Medojević, predsjednica fondacije
Pročitajte još