Građanska aktivistkinja Dina Bajramspahić u razgovoru za Antenu M kaže da je tempo približavanja Crne Gore ka EU nakon dobijanja IBAR-a usporen zbog, kako navodi, prevelikog angažovanja ministara na lokalnim izborima.
Sagovornica Antene M ukazuje da se to najbolje vidi po tome šta je na dnevnom redu sjednice Vlade jer, dodaje, više nemamo intenzivnu zakonodavnu inicijativu.
„Prilika postoji, imamo plan za zatvaranje poglavlja koji je vrlo širok i veliki broj problema može da iskrsne na tom putu, to ne znači nikakvu izvjesnost, već dinamiku i zamisao kako bi u idealnim uslovima stvari mogle da funkcionišu“, smatra Bajramspahić i dodaje:
„Ne samo da nisam sigurna da se držimo tog plana, već nažalost se ne ulažu dovoljni napori da ne iskočimo iz šina i da ne dođemo u naše standardne konflikte zbog kojih institucije neće imati dovoljno fokusa u onome što su naše evropske obaveze“, kaže građanska aktivistkinja.
Bajramspahić navodi da ukoliko bi Vlada ispunjavala sve obaveze postoji mogućnost da do kraja decembra zatvori još četiri poglavlja ali pod uslovom, kako napominje, da se ne prave uporedo problemi u oblasti vladavine prava.
Smatra da su poruke, da će Crna Gora postati članica EU do 2028, jedino realne u domenu teorije.
„Da bismo to uspjeli, potrebno je da u kontinuitet uvjeravamo svih 27 članica, da dajemo sve od sebe, da ispunimo sve direktive, da sprovedemo novo zakonodavstvo, da sprovedemo sve moguće reforme u svim poglavljima i da ne proizvodimo nove probleme zbog kojih bi taj put bio zaustavljen. A to je vrlo, vrlo teško jer u Vladi ali i u društvu, iako se svi deklarativno zalažu za evropski put, imamo one koji ne prihvataju reforme, već kad god imaju priliku sprovode aktivnosti koje su suprotne reformskim ciljevima i principima vladavine prava i jednog demokratskog društva“, smatra Bajramspahić.
Na pitanje da li je IBAR bio poklon Crnoj Gori od Evropske unije, Bajramspahić odgovara:
„Kada pažljivo pogledate obaveze koje smo imali, odnosno onih 83 mjerila, od kojih jedna trećina nije bila ispunjena u trenutku kada je ova aktualna vlada preuzela odgovornost za ispunjenje obaveza iz poglavlja 23-24 i kada uporedite ono što je realizovano i ono što nije realizovano, vidite da značajan broj mjerila nije ispunjen. Nema dileme da je dobijanje IBAR-a bio određeni izraz dobre volje od strane EU.“
Davanjem IBAR-a, smatra Bajramspahić, Brisel je ohrabrio Crnu Goru da se vrati evropskom putu poslije dužeg zastoja.
„Pitanje je da li smo tu poruku Brisela razumjeli“, zaključuje Bajramspahić.
Pročitajte još