Novoizabrani predsjednik Džo Bajden učvrstio je pobjedu na izborima, nakon što je sinoć osvojio Arizonu, ali je tranzicija na novu administraciju i dalje blokirana zbog odbijanja predsjednika Donalda Trampa da prizna poraz.
Bajdenova pobjeda u Arizoni projektovana je nakon više od nedjelje prebrojavanja glasova poslije izbora 3. novembra. Bajden je tek drugi demokratski predsjedničkih kandidat koji je pobijedio u tradicionalnom republikanskom uporištu proteklih sedam decenija, prenosi Rojters.
Poslije uspjeha u Arizoni, Bajden ima 290 elektorskih glasova. Pobjednikom izbora je proglašen krajem prošle nedjelje nakon što je osvojio neophodnih 270 elektorskih glasova. Takođe vodi u Džordžiji sa više od 14.000 glasova i gotovo je sigurno da ishod u toj državi neće biti promijenjen nakon planiranog ponovnog ručnog prebrojavanja glasova, navodi Rojters.
Na nacionalnom nivou, Bajden vodi sa 5,3 miliona glasova ili 3,4 odsto više od Trampa.
Tramp, bez dokaza, tvrdi da je pokraden zbog rasprostranjenih izbornih neregularnosti, ali su sudovi odbacili tužbe koje je podnio njegov izborni štab, dok su izborni zvaničnici saopštili da nije bilo većih nepravilnosti tokom glasanja.
U Mičigenu, koji je Bajden osvojio sa 2,6 odsto razlike ili više od 148.000 glasova, dvoje republikanskih državnih senatora zatražilo je od izbornih zvaničnika da provjere rezultate prije nego što ih sertifikuju. Pozvali su se, između ostalog, na “kvar ” u softveru za brojanje glasova, nepravilno rukovanje glasačkim listićima i na prepreke s kojima su se suočavali posmatrači.
Federalni zvaničnici zaduženi za bezbjednost izbora saopštili su da nisu pronašli dokaze da je bilo koji izborni sistem izbrisao, izgubio ili promijenio glasove ili da je “bio ugrožen na bilo koji način”.
Države imaju rok do 8. decembra da sertifikuju izbore i izaberu elektore za Elektorski koledž, koji će zvanično izabrati novog predsjednika 14. decembra.
Zbog Trampovog odbijanja da prizna poraz, u zastoju je proces tranzicije na novu administraciju. Uprava za opšte poslove, koja odobrava finansijska sredstva za novoizabranog predsjednika, još nije priznala Bajdenovu pobjedu.
Ron Klejn, kojeg je Bajden izabrao za budućeg šefa kabineta, rekao je u četvrtak za kablovsku mrežu MSNBC da je ključno sada početi proces tranzicije s obzirom na to da će Bajdenova administracija naslijediti kampanju vakcinisanja protiv koronavirusa, čim novoizabrani predsjednik bude inaugurisan 20. januara.
“Što prije naši eksperti za tranziciju budu mogli da se sastanu sa ljudima koji planiraju vakcinaciju, to će i lakša biti tranzicija sa Trampove na Bajdenovu administraciju”, rekao je Klejn i najavio da će “uprkos preprekama”, Bajden potpisati niz uredbi i proslijediti prioritetne zakonske predloge Kongresu prvog dana preuzimanja dužnosti.
“Biće veoma zauzet prvog dana”, poručio je Klejn i dodao da su povratak Pariskom klimatskom sporazumu, jačanje Obamakera i zaštita životne sredine pitanja koja će Bajden rješavati 20. januara.
Republikanci podijeljeni
Bajden će se danas ponovo sastati sa savjetnicima za tranziciju dok planira odgovor na pandemiju koronavirusa i priprema se da imenuje članove kabineta.
Većina republikanaca javno je podržala Trampovo pravo da pokuša da pravnim putem ospori rezultat izbora i odbila je da prizna Bajdena za pobjednika. Međutim, u četvrtak su počeli da se pojavljuju nagoveštaji podjela među republikancima.
Republikanski zvaničnici, kao što su guverneri Ohaja i Nju Hempšira i Karl Rouv, glavni savjetnik bivšeg predsjednika Džordža Buša mlađeg, saopštili su da bi Bajdena trebalo tretirati kao novoizabranog predsjednika.
U međuvremenu, pojedini republikanski senatori naveli su da bi Trampova administracija trebalo da omogući Bajdenu da dobija povjerljive obavještajne izvještaje, iako ga nisu direktno nazvali pobjednikom izbora.
Novoizabrani predsjednik obično dobija dnevne obavještajne izvještaje da bi se osiguralo da nacionalna bezbjednost nije ugrožena tokom tranzicije.
Međutim, tome se usprotivio lider republikanaca u Predstavničkom domu Kevin Mekarti koji je sugerisao da bi Tramp i dalje mogao da bude pobjednik.
Demokrate optužuju Trampa i republikance koji podržavaju njegove tvrdnje da podrivaju institucije. Bivši predsjednik Barak Obama je u intervjuu za CBS rekao da se republikanci kreću “opasnim putem” davanjem podrške Trampovim neosnovanim tvrdnjama o izbornoj krađi.
Pročitajte još