Backović: Problem finansiranja vjerskih škola i dalje bez rješenja

    3 dana pre 58 pregleda Izvor: pobjeda.me

Opšte stanje u obrazovnom sistemu Crne Gore bolje je nego prethodne četiri godine, ali su i dalje prisutni problemi nedostatka školskog prostora na Primorju i u Podgorici, zbog čega škole rade u više smjena – ocijenio je za portal Analitika bivši ministar prosvjete Slobodan Backović.

Smatra da su i dalje prisutni trendovi koje su uveli raniji ministri.

– Klerikalizacija sistema iz vremena ministarke Vesne Bratić i kasnije prisutna je u školama preko direktora škola i školskih odbora, kroz zapošljavanje osoba bliskih SPC. Počelo je sa prijetnjama premijera Krivokapića prosvjetnim radnicima u Vili ,,Gorica“, u Nikšiću su učenike nagrađivali ikonama, škola iz Bijelog Polja je tražila da dan škole bude Savindan, u kancelarijama školskih direktora pojavile su se ikone, u velikom broju škola obilježava se Uskrs, Aranđelovdan je neradni za neke škole u Podgorici, slijedio je Nikoljdan kao neradni itd. Porodične slave postaju neradni dani za škole. Istovremeno, došlo je do porasta vršnjačkog nasilja u školama – ukazuje Backović.

Dodaje da je politizacija sistema obrazovanja počela i ranije promjenom zakona o načinu izboru direktora javnih obrazovanih ustanova.

– U EU u većini obrazovnih sistema direktore javnih obrazovnih ustanova biraju školski odbori. Predstavljen je i Nacrt zakona o visokom obrazovanju sa neizmijenjenom odrednicom da Upravni odbor UCG bira rektora, što dovodi u pitanje autonomnost ove visokoškolske ustanove – smatra Backović.

Dodaje da je najavljena izmjena zakona koji se odnose na sve nivoe douniverzitetskog obrazovanja pa očekuje da se na taj način isprave neodgovarajuća rješenja iz prošlosti koja su nas, podsjeća, dovela na dno evropskih obrazovnih sistema po mnogim indikatorima.

Backović kaže da je ulaganje u infrastrukturu pomak, kada je riječ o autobusima za prevoz đaka, računarskoj opremi i zamjeni sistema za grijanje, ali da nema dovoljno sredstava za iduću godinu.

– Nažalost, nije predviđena gradnja novih školskih objekata, posebno u Podgorici, što će imati za posljedicu odlaganje približavanja savremenim sistemima sa kvalitetnim obrazovanjem i što će uticati na rezultate reforme sistema obrazovanja. Sve zemlje EU imaju cjelodnevne škole, a mi smo daleko od toga sa ovom negradnjom neophodnog školskog prostora. Oko 90 odsto budžetskih sredstava za prosvjetu namijenjeno je za zarade zaposlenih – podsjeća Backović.

Kada je riječ o vjerskim školama, Backović smatra da se one moraju drugačije regulisati kroz Opšti zakon o vaspitanju i obrazovanju.

– Trenutna situacija je da jedna vjerska škola nema licencu za rad i status pravnog lica, a druga škola ima licencu koja je nezakonita, jer škola nije ispunjavala uslove da je dobije. Ovo je svima očigledno, osim tužiocima koji odbijaju krivične prijave za zloupotrebu službenog položaja protiv onih koji su predložili i potpisali nezakonitu licencu i onih koji su potpisali nezakonite uplate budžetskih sredstava. Ova škola i danas radi u improvizovanom, neodgovarajućem prostoru, dok se školska zgrada za nju gradi i dijelom od 2,7 miliona eura dobijenih nezakonito iz budžeta – ističe Backović.

Podsjeća i da je škola dobila rješenje o licenci 2022, dok je Nacionalni savjet 2023. ,,donio odluku kojom je utvrđena punovažnost i jednaka vrijednost obrazovnog programa Gimnazije „Sveti Sava“, sa odgovarajućim javno važećim obrazovnim programom za opšte srednje obrazovanje“.

– Ova odluka iz 2023. je bila neophodna prije dobijanja licence 2022. godine! Ono što posebno zabrinjava jeste da se obje škole finansiraju iz javnih sredstava, bahato, bez zakonskog osnova. Na kraju su ove škole, nedavno, finansirane za 2024. godinu preko Ministarstva pravde bez pozivanja na zakonski osnov za to, jer ga i nema – navodi Backović dodajući da bi vjerske škole trebalo da finansiraju osnivači.