Antički Rimljani su boginju pravde Justiciju zamišljali i predstavljali sa mačem u desnoj, terazijama u lijevoj ruci i povezom preko očiju, simbolički sublimišući suštinu bavljenja pravom i pravdom.
– Od osnivanja Agencije za sprječavanje korupcije u januaru 2016. godine neke od najčešćih zamjerki i kritika kako domaće javnosti tako i međunarodnih partnera na putu evropskih integracija bile su na račun njene selektivnosti u djelovanju– napominju u saopštenju iz ASK.
Zbog toga je, tvrde oni, nakon postavljanja novog menadžmenta u julu 2020, težište institucionalne reforme postavljeno na ispravljanju mogućih propusta i promjeni prakse, te na striktnom pridržavanju principa jednakosti svih pred zakonom kao stožera pravnog poretka.
Iz ASK-a ističu da je, sa dubokim poznavanjem slova i duha Zakona o sprječavanju korupcije i svojih njime propisanih nadležnosti, Agencija imala povez preko očiju kada je u januaru utvrdila da su bivši premijer Duško Marković i sedam članova njegovog kabineta prekršili odredbe Zakona koje se odnose na nespojivost funkcija. Baš kao, naglašavaju oni, i tokom prethodna četiri mjeseca kada je izdala prekršajne naloge protiv premijera Zdravka Krivokapića i sedam ministara Vlade Crne Gore, zbog kršenja člana Zakona koji se tiče dostavljanja tačnih i potpunih podataka u izvještajima o prihodima i imovini.
Njihovi predmeti su među 652 postupka koje je Agencija, proaktivnim pristupom i intenziviranjem rada, pokrenula u prvoj polovini 2021. u oblasti provjere prihoda i imovine.
– Ti podaci upućuju na dosljednu primjenu antikorupcijskih mehanizama i našu brigu o zaštiti javnog interesa, ispoljenoj i kroz postupanje po prijavama vezanim za nezakonita imenovanja direktora zdravstvenih ustanova i dodjelu specijalizacija u Ministarstvu zdravlja– navode iz ASK-a.
Napominju da je, prepoznajući reformsku orijentaciju, uloženi trud i rezultate, Evropska komisija u radnom dokumentu o stanju u poglavljima 23 i 24 za Crnu Goru konstatovala da je „nakon promjena u Savjetu Agencije i njenom rukovodstvu 2020, Agencija otpočela s proaktivnim pristupom prema izazovima u pogledu njene nezavisnosti, integriteta, nepristrasnosti, transparentnosti, neselektivnog pristupa i kvaliteta svojih odluka, unaprijeđujući sveukupan učinak“.
– Kao nosioci najviših funkcija izvršne vlasti, članovi Vlade imaju veću javnu odgovornost da ličnim primjerom a zakonitim postupanjem doprinose afirmaciji i promociji ambijenta vladavine prave, snaženju integriteta javne uprave, ali i njegovanju kulture dijaloga– ukazuju iz Agencije.
„Vjerujemo da su četvoro ministara koji su platili novčane kazne uvažili te pravne i civilizacijske standarde i činjenicu da član Zakona koga se nijesu pridržavali ne poznaje gradaciju prekršaja niti odmjerava o kakvim podacima i kojoj količini je riječ, već samo propisuje šta je javni funkcioner dužan da prijavi u imovinskom kartonu„, ističu u saopštenju iz ASK-a.
U svojim reagovanjima, pojedini ministri su obrazložili način na koji su prekršili Zakon, čime su nehotično pomogli Agenciji u jednoj od njenih ključnih uloga: edukaciji. Uz podsjećanje da je, reagujući preventivno, a zapažajući ponavljanje određenih grešaka u popunjavanju izvještaja o imovini i prihodima, naša institucija sprovela obuke za novoimenovane javne funkcionere.
Nažalost, iz ASK-a naglašavaju da se neki od ministara nijesu odazvali pozivu da službenicima svog resora omoguće prisustvo edukativnim aktivnostima. Nadaju se da će im ovo iskustvo ukazati na potrebu upoznavanja sa obavezama i dužnostima koje su propisane za nosioce javnih funkcija.
– Ne prepuštajući se ni zimskom snu ni ljetnjem odmoru, ne popuštajući pred raznoraznim pritiscima i populizmom, Agencija za sprječavanje korupcije će i dalje držati širom otvorene oči starajući se o poštovanju zakona i uočavajući slučajeve njegovog kršenja, sa povezom preko očiju ne obazirući se na funkcije, političko ili ma kakvo drugo opredjeljenje prekršilaca- poručili su iz Agencije na kraju saopštenja.
Pročitajte još