Antropometrijsko mjerenje prvaka u Pljevljima povod i za dublje analize

    8 meseci pre 1062 pregleda Izvor: cdm.me

Profesor Bjelica: Kod pljevaljskih prvaka značajne razlike u nivou njihove uhranjenosti

Nedavno istraživanje antropometrijskih karakteristika kod najmlađih osnovaca pokazalo niz zanimljivosti koje mogu biti povod i za dublje analize.

-Antropometrijska mjerenje sprovedena na uzorku 63 učenika od kojih 30 dječaka i 33 djevojčice prvih razreda koji pohađaju dvije osnovne škole u Pljevljima – „Ristan Pavlović“ i „Boško Buha“, pokazao je značajne razlike u nivoima njihove uhranjenosti, istakao je prof. dr Duško Bjelica, redovni profesor Fakulteta za sport i fizičko vaspitanje na Univerzitetu Crne Gore.

Prilikom realizovanja mjerenja zapaža se da je kod dječaka najmanja tjelesna visina iznosila 116 cm, a najveća 138 cm. Visina ostalih dječaka kreće se u rasponu od 120 cm do 139 cm, sa manjim oscilacijama.

-Najmanja tjelesna masa, kada su pitanju dječaci, jeste 21.8 kg, a pronađena je kod dječaka koji je najniži u odjeljenu. Najveća tjelesna težina iznosi 36,5 kg, a posjeduje je dječak visok 130.7 cm. Zanimljivo je da je većina dječaka ima tjelesnu masu veću od 23 kg, a manju od 30 kg. Kod analize mjere raspona ruku najmanja iznosi 110.3 cm kod najnižeg dječaka koji posjeduje i najmanju tjelesnu masu, a najveća 137 cm kod najvisočijeg dječaka od 139 cm. Kod antropometrijskih mjerenja obima struka, najmanji zapažen obim iznosi 52.4 cm kod dječaka čija tjelesna visina iznosi 121.3 cm a tjelesna masa 22.6 kg. Najveći zapažen obim struka dječaka iznosi 75.8 cm kod učenika čija je tjelesna visina 138,2 cm, a tjelesna masa 35.3 kg. Kod ostalih dječaka obim, uglavnom ne prelazi 71cm, saopštio je profesor Bjelica.

Obim kukova, s najmanjim vrijednostima, izmjeren je kod učenika čija je tjelesna visina 123.7 cm, tjelesna masa 22 kg, a obim kukova 61.3 cm. Najveća mjera obima kukova iznosi 89.1 cm, a pronađena je kod dječaka koji je visok 124. 4 cm i 31. 3 kg. Ostali dječaci imaju uglavnom slične mjere obima kukova. Što se tiče bilježenja antropometrijskih karakteristika djevojčica, uočljivo je da je najmanja tjelesna visina iznosila kod učenice od 112.4 cm, a najviša kod učenice od 138 cm. Najmanja tjelesna masa, kada su pitanju djevojčice, jeste 18 kg, a pronađena je kod djevojčice koja je visoka 112.4 cm. Najveća tjelesna težina masa iznosi 36,8 kg, a posjeduje je najvisočija djevojčica. Kod mjera raspona ruku, najmanja iznosi 109.3 cm kod djevojčice koja je visoka 119.3 cm i posjeduje najmanju tjelesnu masu koja iznosi 19.4 kg, a najveći raspon ruku od 132.4 cm bio je kod najvisočije djevojčice u odjeljenju.

-Analizom uzorka kod mjerenja obima struka najmanji zapažen obim iznosi 51,4 cm kod djevojčice čija tjelesna visina iznosi 122 cm, a tjelesna masa 27,5 kg. Najveći zapažen obim iznosi struka imala je učenica sa 75.4 cm. Najmanji obim kukova 60,2 cm izmjeren je kod djevojčice čija je tjelesna visina 115 cm, a tjelesne mase 26,9 kg. Najveća mjera obima kukova iznosi 75.2 cm, a pronađena je kod djevojčice koja je visoka 133 cm i ima tjelesnu masu 31 kg, saopštio je profesor Bjelica.

Na kraju ovog istraživanja koje su u aprilu mjesecu sprovele studentkinje master studija na studijskom programu za predškolsko obrazovanje Filozofskog fakulteta iz Nikšića, po riječima profesora Bjelice koji je rukovodio istim može se zaključiti, kako su antropometrijska mjerenja od velike pomoći pri utvrđivanju stanja uhranjenosti najmlađe populacije u osnovnom obrazovanju.

-Iz tog razloga bi sve češće trebala sprovoditi ovakva ili slična istraživanja kako bi se pojedina odstupanja ili moguće opasnosti za nastanak određenih bolesti mogli na vrijeme uočiti i naravno preventirati. Takođe, ovim se posebno daju i odgovori na upražnjavanje fizičke aktivnosti djece, rekao je profesor Bjelica, istakavši da će se uskoro objaviti i rezultati istraživanja i u drugim gradovima, a nakon toga pokušati i uporediti i sa onim realizovanim iz prethodnih godina na istu temu i putem istih mjerenja ovog uzrasta u tom periodu.