Kako bi se vršnjačkom nasilju konačno stalo na put, insistiraćemo na tome da se angažuju policajci u školskim dvorištima, a trebalo bi razmisliti i o strožim kaznama koje će biti propisane zakonom, rekla je Portalu RTCG poslanica Pokreta Evropa sad i članica skupštinskog Odbora za prosvjetu, nauku, kulturu i sport Branka Marković.
Marković je komentarisala skandalozni događaj u dvorištu Gimnazije „Niko Rolović“ u Baru kada je maloljetnik nasrnuo nožem na mladića i nanio mu teške tjelesne povrede, zbog čega je sinoć i uhapšen, jer je policija to okarakterisala kao pokušaj ubistva. Sedamnaestogodišnjak je posegnuo za nožem i brutalno napao osamnaestogodišnjaka tako što mu je zario nož ispod rebara, što je juče naišlo na osudu javnosti.
Zatečeni su ostali i iz nevladinog sektora odakle skoro svakodnevno dolaze apeli da se po pitanju vršnjačkog nasilja, naročito ovako brutalnog nešto mora učiniti.
Marković je Portalu RTCG rekla da je ovaj nemili dođaj koji ukazuje da vršnjačko nasilje eskalira u Crnoj Gori.
„Situacija je alarmantna i zato se ovaj problem mora rješavati sistemski, multisektorski i multiinstitucionalno – hitno i bez odlaganja. Jasno je da vršnjačko nasilje postaje izuzetno dubok problem i da se ne može riješiti sam po sebi, da ga ne može riješiti ni jedan organ, nijedna institucija, kao nijedan zakon“, istakla je Marković.
Zato bi, smatra, trebalo dobro razmisliti o strožim kaznama koje bi morale biti propisane zakonom, uz napomenu da je tu ključna zakonska politika suda i zahtjevi tužilaštva.
„S obzirom na to da zakonom nije sve definisano sa tog stanovišta, jer je raspon tih kazni dosta velik. Zato insistiram na strožoj zakonskoj politici koja bi dala mnogo bolje rezultate. Odgovornost se mora adresirati i na roditelje i na staratelje, na adekvatniji način nego što je to sada. Dakle, strože sankcije, stroža kaznena politika pa i u pogledu maloljetnika“, poručila je Marković.
Kako je rekla, insistiraju i na uvođenju policajaca koji bi čuvali djecu dok su u školi i koji bi nadgledali školska dvorišta.
„Insistiramo na uvođenju obaveznih školskih policajaca i sigurna sam da će i taj predlog biti opšte prihvaćen, bez obzira da li će djelovati kao zaštita ili u okviru Uprave policije. Ohrabrena sam informacijom da u Ministarstvu pravde već rade na izmjenama i dopunama zakona koji se tiču maloljetnika, kao i na reformi krivičnog i prekršajnog zakonodavstva i da će se na taj način definisati, prije svega, položaj žrtve ali i obezbijediti kvalitetnija zaštita maloljetnika“, isakla je Marković.
Neki djelovi teksta su, kako navodi, već poslati Evropskoj komisiji i uskoro treba da stignu i mišljenja na njih, kao i da će nove proslijediti do kraja godine.
„Vršnjačko nasilje se mora zaustaviti i iskorijeniti iz našeg društva, moramo svi zajedno djelovati i izboriti se da se ovakvi događaji nikada više ne ponove“, poručuje Marković.
Pročitajte još