Termin potpisivanja Temeljenog ugovora između države Crne Gore i Srpske pravoslavne crkve (SPC) još nije izvjestan, dok iz SDP-a koji ima značajnu moć u Vladi poručuju da Temeljni ugovor mora biti istovremeno zaključen i sa CPC.
To potvrđuje i burna sjednica Vlade na kojoj je ministar odbrane Raško Konjević kazao da „odnos države nije definisan jedino sa Crnogorskom pravoslavnom crkvom, pa je taj ugovor potrebno što prije potpisati“.
Ranko Krivokapić otišao je korak dalje i poručio da sa – „Crkvom Srbije“ ne treba potpisati Temeljni ugovor“. Nema sumnje da je namjera SDP-a da država istovremeno potpiše ugovor sa SPC i CPC, što bi u perspektivi trebalo da problematizuje pitanje imovine jedine kanonski priznate crkve u Crnoj Gori.
To se naslanja na izvještaj Stejt departmenta o vjerskim slobodama u Crnoj Gori, u kome se konstatuje da „Vlada ponovo nije preduzela nikakve korake da riješi sporove SPC i Crnogorske pravoslavne crkve (MPC) u vezi sa vlasništvom nad 750 pravoslavnih objekata koje drži SPC“.
Takođe, nije tajna da SDP po ovom pitanju ima snažnu podršku DPS-a, čiji je lider nedavno posjetio Vaseljensku patrijaršiju.
Ranko Krivokapić se bavi crkvenim pitanjem u Vladi
S obzirom na to da se Ranko Krivokapić bavi i crkvenim pitanjem u Vladi, poslanik DF-a Budimir Alekić za porta ADRIA kaže da ga ništa ne bi začudilo, pa i to da se potpisivanje Temeljnog ugovora sa SPC zakomplikuje.
„Postavlja se pitanje hoće li država da radi kao sve normalne države što je nažalost iluzorno očekivati u ovdašnjoj Crnoj Gori, ili će raditi kao i dosadašnja Vlada da izokrene sve naopačke i da izjednačava crkvu koja je ovdje prisutna 800 godina sa jednom filijalom Agencije za nacionalnu bezbjenost (ANB) – koja sebe zove Crnogorska pravoslavna crkva“, kaže Aleksić.
Ako Vlada to bude radila, a na što, prema riječima našeg sagovornika, upućuju izjave i djelatnost Ranka Krivokapića i njegove partije, biće jasno da se ništa nije promijenilo i da aktuelna Vlada radi isto što i DPS.
Pitanje šta će uraditi Abazović
„Nesumljivo je da jedan dio Vlade radi na tome da se istovremeno potpiše ugovor i sa tzv. CPC. Hoće li Abazović na to pristati i poreći sve što je pričao dok je vodio kampanju za mjesto premijera tek ćemo da vidimo“.
„Abazović do sada nije pominjao CPC i slične paradokse i obećao je to patrijarhu. Ponavljam da je normalno da država treba da potpiše ugovor sa najbrojnijom zajednicom koju podržava 75 odsto građana, ali s obzirom da je SDP u Vladi moguće je da se sprema i to čudo“, upozorava Aleksić.
Ne izjednačavati tradicionalne i novokomponovane vjerske zajednice
On naročito upozorava da se potpisivanje Temeljnog ugovora i sa tzv. CPC kako bi se ta NVO na taj način pokušala formalno-pravno izjednačiti sa SPC, nikako ne bi smjelo pravdati pričom o demokratiji i tzv. poštovanju vjerskih sloboda.
„Realnost je da u Crnoj Gori postoji pravoslavna Crkva stara 800 godina što je nedvosmisleno stavlja u kategoriju tradicionalnih crkava i vjerskih zajednica. Ovdje su tradicionalne SPC, Islamska zajednica i Rimokatolička crkva. Izmišljanje pseudoreligijskih organizacija nije dobar put“, kaže Aleksić.
Sa druge strane, NVO CPC je, kako podsjeća, osnovana i registrovana 2000. godine u policijskoj stanici.
„Prvi njihov poglavar je „izvikan“ na trgu maršala Tita na Cetinju 1993. godine. Prema tome zna se koje su organizacije od juče, a koje su tradicionalne vjerske zajednice. Vjerske slobode nisu argument da se Miraš (Dedeić) izjednači sa ostalim tradicionalnim vjerskim zajednicama u Crnoj Gori. Nadam se da to nikome neće pasti na pamet“, jasan je Aleksić.
Pročitajte još