Akutne respiratorne infekcije pune ambulante

    5 godina pre 552 pregleda Izvor: pobjeda.me

U ambulantama podgoričkog doma zdravlja povećan je broj pacijenata koji ljekarsku pomoć uglavnom traže zbog simptoma karakterističnih za akutne respiratorne infekcije. 

Sedmično, kazala je za Dnevne novine izabrana doktorica za odrasle u podgoričkom Domu zdravlja dr Milena Cojić Rovčanin, izabrani doktori otprilike pregledaju između 50 i 75 pacijenata sa simtomima akutne respiratorne infekcije.

– Simptomi prisutni kod većine tih pacijenata su bol u grlu, kašalj sa ili bez iskašljavanja sekreta, povišena tjelesna temperatura, bol u kostima i mišićima i drugo – pojasnila je Cojić-Rovčanin.

Ljekarsku pomoć, dodaje, traže i mlađi i stariji pacijenti.

– Kod starijih su obično češće komplikacije u vidu upale pluća. Ono što je dobro jeste da je znatan broj starijih pacijenata vakcinisan protiv gripa pa se stiče utisak da je broj oboljelih i učestalost komplikacija znatno niža u odnosu na prethodne godine – naglasila je Cojić-Rovčanin.

Akutne respiratorne infekcije uglavnom su izazvane respiratornim virusima i, kako ističe, antibiotici u tom slučaju ne pomažu.

– Pacijentima se savjetuje da miruju, da uzimaju dovoljno tečnosti i simptomatsku terapiju koja u najvećem broju slučajeva uključuje lijekove protiv bolova i povišene tjelesne temperature. Ne postoji način da se dužina trajanja simptoma smanji zbog čega je najbitnije da se organizam odmara i da se izbjegne nastanak komplikacija – naglasila je Cojić-Rovčanin.

Ona dodaje da pacijenti često misle da ukoliko dobiju antibiotsku terapiju da će to zaustaviti i otkloniti sve simptome akutne respiratorne infekcije.

– To je zabluda. Simptomi akutne respiratorne infekcije obično traju od sedam do 10 dana. Ukoliko traju duže treba se javiti ljekaru. Takođe ukoliko su simptomi bolesti od početka jako izraženi i daju tešku kliničku sliku ne treba čekati već se odmah javiti ljekaru – savjetovala je Cojić-Rovčanin.

Da bi zdravi ostali, za februar, neuobičajeno visokim temperaturama, kako kaže, treba voditi računa prije svega o imunitetu.

– Kao što uvijek ljekari naglašavaju o imunitetu treba voditi računa tokom cijele godine. Redovan san, fizička aktivnost, konzumiranje dovoljnih količina voća i povrća predstavljaju najbolji način kako možemo pomoći našem imunitetu. U toku ovih februarskih dana kada je sezona respiratornih virusa aktuelna savjetujemo da se izbjegava boravak u prostorijama u kojima borave lica koja već imaju respiratornu infekciju, da se te prostorije što češće provjetravaju, da se održava higijena kako prostorija tako i ruku – savjetovala je Cojić-Rovčanin.