Da li ste ikada pomislili da tajna gubitka težine zavisi od toga kada jedete poslednji obrok? Istraživači su takođe imali ovu pretpostavku zbog čega su je testirali i došli do saznanja da treba večerati prije 20 sati, a najbolje oko 18 sati, ako vam je naročito stalo da smršate.
Dokazano je da rana večera pozitivno utiče na našu težinu, jer produžava vreme prije spavanja i time podstiče bolje varenje. To je takođe najbolji način da se izbjegne noćna žudnja i želja za hranom i ograniči skladištenje masti u tijelu što je više moguće. Danas već znamo da višak kalorija u bilo kom dijelu dana doprinosi nagomilavanju masnih zaliha, a kontrola težine uglavnom zavisi od ukupne količine kalorija koju unesete tokom dana.
Konzumiranje više kalorija nego što vam je potrebno na kraju će dovesti do neželjenog povećanja tjelesne težine, ali preskakanje doručka i konzumiranje najobilnijih obroka u drugoj polovini dana može pogoršati cijelu situaciju.
Zašto nije dobro jesti neposredno prije spavanja?
Dobra rutina spavanja je važna komponenta zdravlja, tako da i vaša ishrana treba da funkcioniše u skladu sa zdravim navikama.
Preporučljivo je da prestanete da jedete najmanje 2 sata prije spavanja. Ne preskačite večeru, jer na prazan stomak rizikujete da imate loš san, jer ćete se buditi zbog gladi.
Ako je vaš poslednji obrok kasnije, veća je vjerovatnoća da ćete imati refluks od nesvarene hrane, pa i ugojiti se. To je zbog melatonina, hormona sna koji tijelo luči i koji aktivno učestvuje u povećanju tjelesne težine. Nije preporučljivo jesti hranu bogatu ugljenim hidratima prije spavanja, jer vam ona daje energiju, koja vam nije potrebna u ovo doba dana.
Važno je napomenuti da za kompletan pristup gubitku težine morate potpuno promijeniti svoje navike u ishrani i nije dovoljno da samo jedete večeru u pravo vrijeme.
Pročitajte još