Prosvjetna zajednica traži da se u što kraćem roku uradi izmjena i dopuna zakona o zaradama u javnom sektoru, jer se odstupilo od koncepta ujednačenosti zarada.
U pismu koje je NVU Prosvjetna zajednica uputila Vladi, Skupštini, Ministarstvu finansija i socijalnog staranja, Ministarstvu prosvjete, nauke, kulture i sporta traže da usvoje njihov predlog povećanja koeficijenta profesorima zaposlenim u školama i vrtićima na 12.56.
„Ako se ne ispune naši zahtjevi, pozvaćemo kolege na obustavu svih radnih obaveza koje ne ulaze u minimum procesa rada, a nametnuti su nam Zakonom o štrajku. Na kraju, kao krajnja mjera, organizovaćemo protesta ukoliko se naslovljeni u ovom otvorenom pismu ogluše na naše zahtjeve“, navodi se u pismu.
Oni su naveli da je njihova profesija decenijama degradirana, a pored promjene vlasti, kako dodaju, i dalje svakodnevno doživljavamo ignorisanje i neuvažavanje kao da je zaboravljen značaj obrazovanja za napredak jedne države.
„Iz tih razloga, pomenuto udruženje je pokrenulo peticiju pod nazivom „Povećanje startnog koeficijenta na plate profesora u vrtićima, osnovnim i srednjim školama. Koeficijent 12.56 je naš cilj!“. Pokrenuta je elektronska peticija gdje građani imaju priliku da podrže zahtjev nastavnika. Ujedno, upućena je peticija i na adrese svih vrtića i škola u Crnoj Gori i tako omogućeno nastavnicima da podrže zahtjev. Peticija će trajati do 30. decembra, a za jednu sedmicu već je pristiglo ukupno preko 7 hiljada potpisa. Ovaj broj potpisnika peticije jasno govori koliko su nastavnici nezadovoljni dugogodišnjim lošim statusom u društvu i koliko su tog lošeg statusa svjesni i građani“, navodi se u pismu.
Kazali su da reaguju jerukoliko bi ostao predlog da se profesorima u školama i vrtićima plata uveća u prosjeku 17 odsto, koeficijent bi im ostao isti (7.67), a plate značajno niže u odnosu na posao koji radie u „neuslovnim školama, bez sredstava za rad, u koje dolazimo iz podstanarskih stanova (ili opterećeni nepovoljnim stambenim kreditom), sami plaćajući prevoz, nastavna sredstva, kancelarijski materijal, računarsku opremu, internet, zimnicu… što nije slučaj sa drugim profesijama“.
„Pojavom pošasti Covid-19, svi znate da je naš posao dodatno usložnjen. Radili smo preko norme što nam nije do danas plaćeno i imali smo otežani rad u uslovima onlajn učenja. Trenutno nam je za jednu trećinu skraćeno trajanje časova, dok trebamo da realizujemo 100% programa, što stvara dodatni stres“, dodaje se u pismu.
Ističu da bi njihove plate dosad, a iprojektom „Evropa sad“ ostale na nivou plata zaposlenih sa srednjom stručnom spremom drugih profesija koje su takođe djelatnosti iz domena javne uprave.
„Da ne pominjemo to da su plate nastavnika u Crnoj Gori najniže u Evropi. Osim što su nam plate manje od zaposlenih u zdravstvu i Ministarstvu unutrašnjih poslova, naše plate su trenutno u prosjeku manje za 100 eura od zaposlenih u javnoj upravi koji rade u administraciji i kojih je u eri računara zapošljeno preko 15 hiljada (oko 3 hiljada više nego prosvjetnih radnika). Na ovaj način se narušava i princip ujednačenosti zarada u javnom sektoru. Smatramo da je to degradirajuće za našu profesiju i pozivamo se na Zakon o zaradama zaposlenih u javnom sektoru: „Član 5: Utvrđivanje zarada zaposlenih zasniva se na principima: 1) ujednačenosti zarada u javnom sektoru za rad na istim ili sličnim poslovima i radnim mjestima koji zahtijevaju isti nivo odnosno podnivo kvalifikacija“, navodi se u pismu.
Posebno ističu da supovrijeđeni ponašanjem poslanika u Skupštini koji su „potpuno zanemarili naš značaj, koji ne nalaze za shodno da se izbore za naš interes, za naš bolji status, a time i dobrobit cijelog društva“.
„Naprotiv, najnoviji zahtjev koji smo mogli čuti u Skupštini je da se „naredne godine povećaju koeficijenti na plate zaposlenih ustavnosudskih savjetnika i sekretara stalnih radnih tijela (odbora) u parlamentu sa 10,38, na 13,83“. Ako bi se usvojio ovajpredlog, ove dvije kategorije zaposlenih bi imale dodatno veću platu uz povišicu koju predviđa projekat “Evropa sad!” (prosjek 17%).
Pitamo se da li ovo neko decenijama sistematično želi da uništi i uruši državni sistem degradiranjem obrazovanja i samog ugleda nastavnika?!, navodi se u pismu.
Pročitajte još