Današnji dan se od 1972. godine širom planete obilježava kao Svjetski dan zaštite životne sredine.
Ova godišnjica se obilježava pod sloganom „ Vrijeme je za prirodu“ na temu biodiverziteta koji je osnova života na zemlji ali i opstanka, budućnosti i evolucije svake organske vrste, pa i čovjeka.
Biodiverzitet ili biološka raznovrsnost predstavlja nezamjenljivi i neponovljivi resurs. Odslikan u milionima organskih vrsta i njihovih kombinacija, biodiverzitet je neprocjenjivo bogatstvo koje je osnova života na zemlji ali i opstanka, budućnosti i evolucije svake organske vrste, pa i čovjeka.
Biodiverzitet u Crnoj Gori
Zahvaljujući svom geografskom položaju, distribuciji i raznovrsnosti staništa, topografskih varijacija, geološke istorije i klimatskih uslova, teritorija Crne Gore odlikuje se izvanrednim genetskim i ekosistemskim diverzitetom vrsta koji je svrstava u jedan od najznačajnijih centara biološke raznovrsnosti, ne samo u Evropi već i u Palearktiku.
Iako nije u potpunosti istražen, uzimajući u obzir raspoložive podatke, može se cijeniti da je biodiverzitet Crne Gore očuvan u značajnoj mjeri, ali i da je i dalje prisutan narastajući trend brojnih direktnih pritisaka na vrijednost biodiverziteta. Neki od najznačajnijih su: urbanizacija, zagađenje, izgradnja infrastrukture, promjena namjene zemljišta, prekomjerno iskorišćavanje resursa i klimatske promjene.
Zaštita biodiverziteta
Zaštita ekosistema, vrsta i gena u Crnoj Gori obezbjeđuje sprovođenjem relevantnih zakonskiih odredbi i politika.
Iz godine u godinu, Agencija za zaštitu prirode i životne sredine izradom Informacije o stanju životne sredine, pored ostalih segmenata vrši i praćenje stanja (monitoring) biodiverziteta koji ima za cilj njegovo očuvanje, unaprijeđenje i zaštitu, kroz utvrđivanje stanja, promjena i glavnih pritisaka. Uvid u postojeće stanje biodiverziteta ostvaruje se putem praćenja stanja i očuvanosti i procjene ugroženosti važnih parametara, u ovom slučaju vrsta i staništa, na nacionalnom i međunarodnom nivou, što je preduslov za adekvatnu zaštitu i djelovanje.
Sprovođenjem relevantnih zakonskiih odredbi i politika postignuti su značajni rezultati u ovoj oblasti, te je važno pomenuti da je u martu 2019. donijet Zakon o stranim i invazivnim stranim vrstama biljaka, životinja i gljiva nakon čega je uslijedila izrada Nacrta zakona o izmjenama i dopunama Zakona o divljači i lovstvu koji je dobio pozitivno misljenje Evropske komisije i trenutno je u fazi dobijanja finalnih milšljenja od strane relevantnih insiitucija u Crnoj Gori.
Takođe, utvrđen je Zakon o potvrđivanju Protokola iz Nagoje o pristupu genetičkim resursima i pravednoj i jednakoj raspodjeli koristi koje proističu iz njihovog korišćenja uz Konvenciju o biološkoj raznovrsnosti.
Zvaničnom nominacijom Ministarstva održivog razvoja i turizma za upis Ulcinjske solane na Listu močvarnih područja od međunarodnog značaja, solana je 2019. proglašena i uvrštena na Ramsar svjetsku listu močvarnih područja.
Pročitajte još