Adžić: Odluka Milovića u slučaju Čamgoza neshvatljiva, sumnjam na korupciju

    11 meseci pre 297 pregleda Izvor: RTCG

Poslanik GP URA i bivši ministar MUP-a Filip Adžić ističe da je potez ministra pravde Andreja Milovića u slučaju turskog državljanina Binalija Čamgoza neshvatljiv i da sumnja da u tome ima visoke korupcije. Dokaza kaže, nema, ali sve što zna spreman je da kaže i javnosti i tužilaštvu koje je formiralo predmet o mogućoj korupciji.

Gostujući u emisiji „Link“ Radija Crne Gore, Adžić je pozdravio potez SDT i smatra da ovo pitanje zavređuje pažnju svih institucija, jer je napravljen, kako je kazao, diplomatski skandal i nešto što može da poremeti odnose sa Turskom. Ono što je bitnije je da zbog odluke da se Čamgoz ne isporuči, postoji opasnost za građane, jer je on poznat bezbjednosnim institucijama, a uz njega je uvije grupa ljudi koji su interesantni sa bezbjednosnog akspekta.

Foto: RTCG

„Odluka ministra pravde je stvarno neshvatljiva, on mora dati objašnjenje u tužilaštvu, jer je on taj koji može dati odgovore na brojna pitanja. Ono što mogu reći kao bivši ministar unutrašnjih poslova, kada je ovo isto lice bilo u žiži interesovanja, MUP je odbio odobravanje azila, Upravni sud odbio tužbu tog lica, a Viši sud odobrio ekstradiciju, a sada je Milović sve to odbacio. Odlučio je da ne poštuje odluke institucija i ovo je preinačena odluka“, ističe Adžić.

Najmanje što može da se očekuje, po mišljenju Adžića, je da državno tužilaštvo ispita zašto je prinačena odluka i odgovorno pristupi onome što je bezbjednost građana. Smatra i da je ovim ugrožena i diplomatska i ekonomska saradnja sa Turskom.

Dodao je da slično viđenje o ovom pitanju imaju i neke partije i pojedinci u parlamentarnoj većini, kao i potpredsjednik Vlade zadužen za bezbjednosni sektor, koji je ovu odluku ministra kritikovao.

Potrebni su, dodaje, promišljeni potezi, a Milović je, smatra, „prelomio preko koljena“. Međutim takve su procedure i zakonske mogućnosti.

„Sumnjam da se radi o visokoj korupciji, ali nemam dokaze, sve što mogu je da ono što znam podijelim sa javnošću i nadležnim institucijama. Nisam još bio u tužilaštvu, voljan sam da sve saopštim na skupštinskom odboru, a inicirao sam kontrolno saslušanje, gdje ćemo iznijeti detalje koje imamo. Očekujem da taj Odbor se posveti svakoj temi posebno, pa i ovoj“, kazao je on.

Dok je bio ministar kaže da je bio upoznat sa svakim detaljem tog slučaja, i izvještajem ANB-a o ovom licu i prijetnjama ministru Marašu Dukaju i da su preduzeli sve da bi bio apsolutno bezbjedan.

„Podatke ANB-a ne mogu da iznosim, ali odluka MUP-a da mu se ne dozvoli azil nije donijeta na osnovu subjektivnog mišljenja, već na osnovu nekih podataka. Možda bi mogao i da se ukloni stepen tajnosti sa tih podataka i građanima bi bilo jasnije zašto se diže prašina oko ovog slučaja“, kaže Adžić.

Ocijenio je da su MUP i tužilaštvo pokušali da pokažu snagu države, ali kućni pritvor nije adekvatna sankcija za to lice.

„To je pokazalo i disbalans između državnih institucija. Ministar pravde ga štiti, a MUP i tužilaštvo imaju drugačije odluke. Ta oprečna mišljenja kada je bezbjednost u pitanju izazivaju konfuziju, hrabre mafiju, demotivišu policiju i tužioce i to je jedna loša poruka. Upozoravali smo da će takvo ponašanje ohrabriti mafiju i vidimo da se klanovi opet osjećaju snažno i da intezitet borbe protiv kriminala nije na nivou kao tokom 43. vlade“, naglašava Adžić.

Ističe da ima povjerenje u ministra Danila Šaranovića i Demokrate, ali očigledno je da odnosi na relaciji PES – Demokrate ne funkcionišu, pa očekuje da ako se ovako nastavi i Demokrate uvide da na ne mogu da sprovedu svoje politike neće dozvoliti da se neko igra sa njihovim integritetom.

Što se tiče podrške Predragu Šukoviću ostaju pri njoj, jer je napravio izvanredne rezultate u borbi protiv kriminala i korupcije i to je pohvaljeno i u izvještajima Evropske komisije. Taj tim je, kaže, jedna svijetla tačka.

Ističe da Milović želi smjenu Šukovića, a ne PES i tu se vidi nesklad i suprostavljeni interesi u samoj Vladi.

„Očekujem da će Šuković ostati i ako ovo nije neka vrsta dogovora Milovića i Spajića da se razbije ovaj bezbjednosni aparat, onda za nekoga tu nema mjesta. Mislim da možemo očekivati presonalne promjene u Vladi“, poručuje Adžić.

Po pitanju rekonstrukcije vlade, ne vidi da neke konfrontacije sa PES-om mogu biti prepreka za saradnju. Ono što je prepreka je suprotne vizije, ideje i vrednosni sudovi.

„Nama je fokus bio borba protiv kriminala, nijesmo bili za zaduženja, ni za rasprodaju resursa, a ova vlada sve radi suprotno i ide u pravcu progona neistomišljenika. To su prepreke koje su nepremostive, a lične konfrotacije to nije prepreka kada je državni interes u pitanju. Mi nijesmo partija koja će kalkulisati. Spajić pokušava sve partije da drži na kratkom štapu i potencijalno vidi kao članove vlade, a vrlo brzo će neke partije vidjeti da su zamajavane“, smatra Adžić.

Čamgoz na osnovu lažnih dokumenata tražio i dozvolu za privremeni boravak

Policijski službenici Sektora za borbu protiv kriminala su podnijeli krivičnu prijavu državnom tužiocu u Osnovnom državnom tužilaštvu u Kotoru protiv turskog državljanina i međunarodno traženog lica Binalija Čamgoza (40) zbog sumnje da je službenicima Ministarstva unutrašnjih poslova prilikom podnošenja zahtjeva za izdavanje dozvole za privremeni boravak i rad upotrijebio falsifikovanu putnu ispravu Republike Turske koja glasi na ime M.A.B., i tako doveo u zabludu službenike MUP-a koji su mu izdali dozvolu za privremeni boravak.

„Sumnja se da je C.B. počinio ovo krivično djelo na način što je 9. juna 2022. godine prilikom podnošenja zahtjeva za izdavanje dozvole za privremeni boravak i rad službenicima Ministarstva unutrašnjih poslova – Filijale za upravne poslove, državljanstvo i strance Budva upotrijebio falsifikovanu putnu ispravu Republike Turske koja glasi na ime M.A.B., na koji je način doveo u zabludu službenike MUP-a koji su mu izdali dozvolu za privremeni boravak“, naglasili su iz policije. 

On je, kako su istakli, prvo izvršio krivično djelo falsifikovanje isprave za koje je pravosnažno osuđen, gdje je takvu ispravu upotrijebio kao pravu, a potom sa istim dokumentom izvršio niz krivičnih djela i to dovođenjem u zabludu organa za sprovođenje zakona – službenike Ministarstva unutrašnjih poslova i druga lica (službenike Centralnog registra privrednih subjekata i notara) gdje je preduzetim kontinuiranim aktivnostima počinio nova krivična djela navođenje na ovjeravanje neistinitog sadržaja.

„U cilju daljeg objektivnog informisanja javnosti C.B. prema zakonima Crne Gore ne može dobiti odobrenje za privremeni boravak u Crnoj Gori budući da ne ispunjava niti jedan uslov shodno Zakonu o strancima Crne Gore, odnosno ne posjeduje nijedan važeči lični identifikacioni dokument ( ličnu kartu ili putnu ispravu ) i drugi uslov da nije osuđivan ili da se protiv njega ne vodi krivični postupak u njegovoj matičnoj zemlji što je predstavljeno dokazima – raspisivanje međunarodne potjernice od strane Organa za sprovođenje zakona Republike Turske“, poručuju iz policije. 

Oni su naglasili da službenici Sektora za borbu protiv kriminala nastavljaju aktivnosti u ovom predmetu sa ciljem identifikacije i procesuiranja povezanih lica koja su imenovanom direktno ili posredno pružala logističku podršku u sprovođenju kriminalnih aktivnosti radi ostvarivanja povoljnog položaja – dobijanja odgovarajuće dokumentacije i sticanja odgovarajućeg statusa u skladu sa pozitivno pravnim propisima Crne Gore.