Advokati pokrenuli peticiju protiv Medenice, smtaraju da je nedostojna upisa u registar Advokatske komore

    4 godine pre 2022 pregleda Izvor: Dan

Veći  broj advokata Advokatske komore Crne Gore podržao je peticiju protiv upisa u imenik advokata bivše predsjednice Vrhovnog suda Crne Gore, Vesne Medenice, saznaje portal Dan. Kao jedan od  razlga za pokretanje ove peticije, naveli su da smatraju da je ona „nedostojna za bavljenje advokaturom“. Peticiju su među prvima podržali i pokrenuli advokati Srđan LješkovićTatjana PavličićMilena BrnovićDanijela ZarubicaAleksandra LekovićJelena Mijović StrahinjaSrđan Vuković i Nikola Baltić

Ustavni sud  ukida odluke Višeg i Vrhovnog suda  i nalaže ponovna suđenja, jer se očigledno sudilo po stavovima sa političkom pozadinom, a ne po zakonu kako su sudovi bili dužni da sude.  U tom slučaju nastaće veliki troškovi po budzet Crne Gore, koje će građani morati da plaćaju- kazali su za portal Dan advokat Srđan Lješković i advokatica Tatjana Pavličić. 

Dodaju da je blizu polovine upisanih advokata potpisalo peticiju do danas. Peticija se potpisuje i narednih dana u advokatskim kancelarijama i putem mejla.

Razlog zbog kojih smatramo da je g-đa Vesna Medenica nedostojna za bavljenje i zbog kojih ista ne bi smjela biti upisana u imenik advokata Komore Crne Gore: Protivzakonito bila izabrana po treći put zaredom na mjesto predsjednice Vrhovnog suda Crne Gore suprotno Ustavu, odnosno zakonskom ograničenju da jedna osoba ne može biti birana za predsjednika istog suda više od dva puta; Odgovrna je za skandalozne izbore kandidata za sudije osnovnih sudova tako što je, zajedno sa ostalim članovima, falsifikovala ocjene za intervjue koje nije ni vodila ili ih je nepropisno vodila (presuda Upravnog suda Crne Gore); Favorizovala pojedine kandidate i učestvovala u njihovom ocjenjivanju, i ako je morala biti izuzeta (presuda Upravnog suda Crne Gore); Izmišljala i smišljala pravna tumačenja kako bi pojedinim licima uskratila pravo na pristup sudu; Dozvoljavala napredovanje poslušnih a „neposlušne“ dugi niz godina sprečavala da napreduju ili ih je čak i suspendovala do okončanja namještenih sudskih postupaka; Diskirminisala advokate na način što je zabranila da isti u prostorijama Višeg, Apelacionog i Vrhovnog suda koriste mobilne telefone, pri čemu je propustila da tu obavezu uvede i za tužioce, sudije, sprovodničare, te dala nalog i predsjednicima osnovnih sudova da uvedu „poseban režim rada“ za advokate. Iz svega naprijed navedenog, što je samo mali dio kršenja zakonskih propisa, nedvosmisleno proizilazi da je imenovana unizila pravosuđe na čijem je čelu bila i zbog toga smatramo da je ista nedostojna da bude upisana u imenik AKCG- navodi se u peticiji advokata u koju je portal Dan imao uvid. 

Podsjećamo, kakoje ranije objavila dnevna novina Dan, vijest da je Vesna Medenica položila advokatski ispiti i da će „najvjerovatnije da otvori advokatsku kancelariju odjeknula je među njenim potencijalnim kolegama, koje su se tome javno usprotivile“. I tada su naveli da „po mišljenju većine njihovih kolega, ona ne ispunjava uslove niti može biti primljena u Advokatsku komoru kao advokat, budući da je za vrijeme njenog stolovanja crnogorska advokatura dotakla dno“. 

Medenica je krajem 2020. godine podnijela ostavku na funkciju predsjednice Vrhovnog suda. Bila je predsjednica Vrhovnog suda u tri mandata, što je izazivalo negativne reakcije jednog djela građana i stručne i političke javnosti.