Crna Gora izlazi iz jedne prelomne godine za kompletno društvo u godinu iskušenja u kojoj nas čeka demontaža sistema, poručio je u razgovoru za Dan Dritan Abazović, potpredsjednik Vlade i lider Ujedinjene reformske akcije (URA).
“Godina koja je za nama definitivno je najčudnija godina koja se pamti, što zbog kovida-19 i ukupe epidemiološke situacije, što zbog političkih promjena koje građani Crne Gore prvi put vide u svojoj istoriji od nastanka našeg parlamentranog života. Nadam se da će 2021. godina biti progresivna, da će se stabilizovati zdravstvena i ekonomska situacija, daćemo imati turističku sezonu i da će u značajnoj mjeri biti ostvarene reforme”, navodi Abazović.
Siguran je da nas čekaju dubinske reforme i, kako ističe, oko toga nema dileme.
“Neke smjene su već odrađene, neke slijede u kratkom vremenskom periodu, neke čekaju zakonsku proceduru. Poslije 30 godina vladavine iste garniture, gomilanja i politizacije institucija ne može se sve promijeniti preko noći. Mi nemamo magični štapić kojim ćemo jednim potezom otkloniti sve ono što se u protekle tri decenije dešavalo na štetu građana i države. Ono što je sigurno jeste da nećemo ući u sivu zonu nepoštovanja zakona i Ustava”, naglašava Abazović.
Podvlači da je prioritet Vlade obračun sa organizovanim kriminalom i korupcijom.
Ističe da je već osnovan Savjet za visoku korupciju na čijem je čelu on, odnosno potpredsjednik Vlade.
Proces borbe protiv korupcije, napominje Abazović, ne vodi samo Vlada, nego i tužilaštvo i sudstvo, i zato su neophodne personalne smjene i pronalaženje održivog rješenja.
“Jako je važno da imamo tužilaštvo i sudstvo koje radi po zakonima i Ustavu države Crne Gore”, upozorava Abazović.
Prethodna vlast se, ističe, ponašala tako da je mislila da nikada neće biti smijenjena.
“Savjet za borbu protiv visoke korupcije baviće se najsloženijim slučajevima. Dokle će nas to odvesti i do kojih nosioca funkcija, ostaje da se vidi. Već sada se vodi proces protiv brojnih funkcionera”, navodi Abazović.
Potpredsjednik Vlade ističe i da je poželjno da funkcioneri sami daju ostavke na pozicije koje pokrivaju. To ih svakako neće abolirati odgovornosti. Kako napominje, biće istraženi svi slučajevi a odgovaraće svi funkcioneri.
“Dobro je da se neki sami povlače. Dobro je da je predsjednica Vrhovnog suda odlučila sama da se povuče. Pozivam i ostale da se sami povuku i ustupe prostor onima koji će da rade, naročito u skladu sa zakonskim načelima. Poštovaćemo procedure i zakonske rokove, ali jedno je sigurno, smijenićemo udarne pesnice bivšeg režima”, kategoričan je Abazović.
On se nada da će nakon praznika, do kraja januara, biti završena procedura za smjenu čelnika Uprave policije, te da će se okončati priprema izmjena zakona o policiji na osnovu kojih se Uprava policije vraća u nadležnost Ministarstva unutrašnjih poslova, čime će se povećati kontrola.
“Nikada nijesmo imali više smjena u ANB nego sada. I tu službu čeka veliko osvježenje. Isto mislim i za Ministarstvo odbrane, posebno za Vojno obavještajnu službu, gdje ćemo do praznika imati novog čovjeka na tom mjestu uz imenovanje na profesionalan način. Svakako, do kraja proljeća očekujem da će se sprovesti najveći broj promjena u svim strukturama”, navodi Abazović.
Odgovaraće i Medenica i Veljović
To što se povlače sa funkcija poput Vesne Medenice ili Veselina Veljovića je dobro, ocjenjuje Abazović. Ipak, upozorava da ove, kao ni druge funkcionere ne štiti od odgovornosti za prethodni rad.
“Jasno je da je u Crnoj Gori, zbog komplikovane procedure, teško smijeniti i portira a kamoli one koji su na značajnim državnim funkcijama. To povlačenje, ipak, nema veze sa njihovim aktivnostima. To se odnosi i za Medenicu i za bivšeg direktora policije. Poštovaćemo institut da je svako nevin dok se ne dokaže suprotno. Ući ćemo u proces ispitivanja dokumentacije, tako da to što se neko povukao ne znači da je zaboravljen i da ćemo pristupiti sistemu puj pike više se ne važi”, poručio je Abazović.
Pročitajte još