Abazović: Podnijete krivične prijave zbog dodijeljenih stanova i stambenih kredita javnim funkcionerima

    2 godine pre 237 pregleda Izvor: antenam.me

Premijer u tehničkom mandatu Dritan Abazović kazao je na pres konferenciji da je sazvao u vezi „afere dodjele stanova“.

Kako je rekao podnijeta je krivična prijava protiv Predraga Boškovića, Dragice Sekulić, Suada Numanovića i još nekoliko funkcionera bivše vlasti.

Kako je naveo, želi da bude objelodanjen spisak korisnika pomoći države kada je u pitanju dodjela stanova.

„Jer je očigledno da je država oštećena za više miliona“, naveo je on.

Abazović je kazao da je iz Vlade nestalo preko 60 registratora, o čemu je obaviješten Sekretarijat.

„Vlada Duška Markovića je naredila da se formira komisija koja će uništiti sve tonske zapise od 2010. sa sjednica Vlade. Zbog toga ne možemo da dođemo do pune istine, zbog toga sam podnio krivičnu prijavu“, dodao je Abazović.

Kako je rekao njegov pravni savjetnik Ivo Šoć je sve podatke dostavio SDT-u zbog čega će biti formiran novi predmet.

„Biće vrlo lijepo da vidite zahtjeve po kojima su dobijane desetine hiljada eura za rješavanje stambenog pitanja mnogih funkcionera. Zašto nijesmo ranije pokretali ovo pitanje: zato što nam je trebala temeljna i transparentna istraga. Što se tiče imena, dobićete ih, objave će početi danas u toku dana najvjerovatnije. U ovoj aferi ima pet poslanika DPS, dva poslanika SD, i još drugih funkcionera koji nijesu imali učešća u vlasti“, naveo je.

Šoć je kazao da je Komisija za dodjeljivanje stanova na čelu koje je bio Predrag Bošković odlučila još tada da će podaci o dodjeljivanju biti dostupni tek nakon 30 godina.

„Iz dokumentacije koju posjeduje Sekretarijat evidentno je da je stambeno pitanje mnogih funkcionera nezakonito rješavano. Za Predraga Boškovića, Damira Šehovića i ostale, nijesu svi isti, za njih ne važe pravila. U njihovo vrijeme državni poslaniici i namještenici dobijali su 40 hiljada eura. Tako je i jedna poslanica DPS-a podnijela kratak zahtjev da joj se dodijeli 40 hiljada eura, a njeno ime će biti danas objavljeno. Dobila je stan po tome što je samo napisala da nema riješeno stambeno pitanje“, istakao je Šoć.

Kako je rekao Jevto Eraković dobio je 90 kvadrata stana za 13.000 eura, dok je Šehović dobio stan 81 kvadrat za 22.000 eura.

„Do svega smo došli tako što smo skinuli oznaku tajno, koja je bila stavljena na 30 godina, što je nezakonito, kako smo mi zaključili. Komisija za stambena pitanja je tada utvrđivala kome treba dodijeliti stanove samo po jednom jednostavnom zahtjevu tako što funkcioneri napišu jednostavnu rečenicu: treba mi 40 hiljada eura“, navodi on.

Abazović kaže da je obećao da će ovo biti najtransparentnija Vlada i to se dešava.

„Ja zahvaljujem službenicima Državne uprave i Državnog arhiva koji su konstatovali da nešto nije uredno i zato su evidentirali i sada imamo podatke o tome. Mi ćemo objaviti preko 500 imena ljudi. Jako je indikativno da sudije, tužioci, funkcioneri dobijaju preko 15 hiljada, najčešće 40. A ljudi u prosvjeti nekoliko hiljada, maksimum do 15, kojima je bilo zaista potrebno“, kazao je Abazović.

Kako navodi, Damir Šehović je u ovom slučaju odlučivao sam o sebi, jer je bio član komisije.

„On je bio izuzet iz glasanja, istina, ali je bio član komisije i maltene dodijelio sam sebi stan“, istakao je.

Upitan je li pres namjerno zakazan dva dana uoči izbora navodi da je krivičnu prijavu podnio 13. oktobra, te da je pres zakazan još prošle sedmice.

„To ne može da se poredi sa Konjevićem, može neko reći da je ovo dio kampanje, ovo jeste politička priča. Ja sam vam pročitao sedam imena poslanika u Skupštini kojima treba skinuti imunitet. Građani i pred izbore treba da znaju istinu jer ne mogu pravdu kasnije tražiti od onih koji su im je oduzeli. Ovo sve što sam rekao je novo, ja sam zahvalan Ćalovićki, ali ovo je sve novo što sam sada iznio jer utvrđujemo krivičnu odgovornost. Šteta koja je nanijeta je neminovna, vrlo je važno da se sada ispita krivična odgovornost „, kazao je.

Kako je rekao, Milivoje Katnić je ranije utvrdio da nema nikakvih krivičnih odgovornosti i elemenata krivičnog dijela.

„Sada ćemo vidjeti šta će utvrditi novi SDT“, poručio je.

Na pitanje da li već sada imaju ideju na koji način oduzeti novac može da se vrati u budžet, Šoć kaže da novac, ukoliko se osudi taj neko protiv koga su se podnijele krivične prijave, mora da se vrati u budžet po završetku sudskog procesa.
 
„Mi “kasnimo” sa ovom pričom jer se već desetak dana borimo da skinemo oznaku interno sa dokumenata“, istakao je on.