Temeljni ugovor za građane Crne Gore nije naprioritetnija stvar niti najvažnije pitanje, kazao je premijer Crne Gore, Dritan Abazović gostujući u Dnevniku Televizije Crne Gore.
“Treba imati emancipatorskog duha. Ako mislimo da Crnu Goru guramo prema EU, onda ne treba da je polarizujemo”; dodao je on.
“Premijer će odlučiti da li će se glasati sjutra o Temeljnom ugovoru”
Premijer je ponovio da će se Temeljni ugovor sjutra naći na dnevnom redu Vlade.
“Ne vidim problem da u jednoj demokratskoj atmosferi svi ministri iskažu o tom pitanju. Onda, ponijećemo se odgovorno, premijer će odlučiti da li će se glasati sjutra ili će eventualno ukoliko bude odsustva ministara to će završiti na nekoj elektronskoj sjednici”, kazao je Abazović.
Poručio je da Temeljni ugovor nije “nikakvo stvaranje države u državi”.
“On je samo u Crnoj Gori tema. Isto pravo ćemo dati svim vjerskim zajednicama koje su registrovane”, dodao je on.
Prema njegovim riječima, svi argumenti koji su se do sada čuli o Temeljnom ugovoru “zaista nerelevantni”.
“Uvođenje vjeronauke – gdje to piše u Temeljnom ugovoru? Da biste uveli vjeronauku morate da promijenite Zakon o obrazovanju. Ministar prosvjete je rekao da nije za uvođenje vjeronauke u školi. Kako može bilo koji ugovor da bude iznad zakona? Koji to ugovor u Crnoj Gori iznad zakona Crne Gore”, pita se Abazović.
O 800 godina kontinuiteta: Taj član uopšte ne govori o SPC nego o hrišćanskoj crkvi
Naglašava da je Temeljni ugovor “potpuno u skladu sa Ustavom i zakonom”.
“Ovo nije ugovor između države i svih vjerskih zajednica, nego između države i jedne vjerske zajednice”, naveo je Abazović.
Kada je riječ o 800 godina kontinuiteta koje se priznaju SPC, Abazović je “razbio tu propagandu” i pojasnio da se “ne govori o SPC nego o hrišćanskoj crkvi”.
“U preambuli 3 i 4, to je nekada bio jedan član. Da ne bi bilo loših interpretacija uspjeli smo da ga odvojimo i imamo dva člana. Taj član uopšte ne govori o SPC nego o hrišćanskoj crkvi. Zar nije i katolička crkva – hrišćanska… Mi treba građane da guramo u propagandu da bi oni se ponovo vraćali temama iz 90-ih”, ističe premijer.
“Ekstremisti nude da se pitanja Temeljnog ugovora, VDT-a, Sudskohg savjeta i Ustavnog suda ne budu riješena”
Ova Vlada je, kaže on, nastala na evropskoj agenci.
“Ali da bi došli do Sudskog savjeta, Ustavnog suda i VDT-a treba nam najmanje 54 poslanika ili 49 u drugom glasanju. Vlada i premijer nude da riješimo sva pitanja – Temeljni ugovor, Sudski savjet, Ustavni sud i VDT. Ono što nude ljudi što su ekstremisti jeste da nijedno od ovih pitanja ne bude riješeno, zašto što ne postoji ta većina. Da premijer ima 49 sam ili 54, moda ovo ne bi bila top tema, ali kada imamo situaciju kakvu imamo moramo da se dogovaramo”, kazao je premijer.
“Da li je tekst Temeljnog ugovora perfektan – vjerovatno nije”
Govoreći o mogućnosti da se sjutra odgodi izjašnjavanje o Temeljnom ugovoru ili da se naprave korekcije, Abazović kaže da ne vidi “potrebu za odlaganjem”.
“Ovo pitanje tretiram kao i svih 60 koji će se sjutra naći na dnevnom redu. Imali smo radne timove, imamo dvije strane koje su zainteresovane za ugovor. Da li je tekst perfektan – vjerovatno nije, da li je u skladu sa Ustavom i zakonom – apsolutno jeste”, naglasio je Abazović.
“Đukanović cijelo vrijeme imao odgovoran i državnički pristup, nisam osjetio da je želja DPS-a da se sruši Vlada”
Na pitanje da li su mu iz DPS-a rekli šta je “crvena linija” kada je u pitanju Temeljni ugovor, Abazović je odgovorio da je predsjednik DPS-a i države, Milo Đukanović “u cijeloj priči oko Temeljnog ugovora imao odgovoran i državnički pristup”.
“Nijedne sekunde nisam osjetio da je njihova želja da se sruši Vlada. Sve ostalo bi bilo da prenosim nešto što je neistina ili suprotno mojoj percepciji”, istakao je Abazović.
O protestu: Podržavam njihovo pravo
Komentarišući protest večerašnji ispred Vlade, Abazović kaže da podržava njihovo pravo.
“Naravno pozivam ih da sve protekne mirno”, dodao je on.
“Da Vlada padne na temu Temeljnog ugovora to je za rubriku – vjerovali ili ne”
Na pitanje hoće li Vlada pasti, Abazović kaže da je Vlada ograničena na godinu dana.
“Znači da ona može trajati dva mjeseca. Ona ima svoj maksimum i minimum. Mislim da svako ko je odgovoran neće biti za pad Vlade. Da Vlada padne na temu Temeljnog ugovora to je za rubriku – vjerovali ili ne. Da padne zbog cijene goriva, socijalne situacije, autoputa… ne bih govorio ništa”, istakao je on.
Poručuje da su odlučni da Crnu Goru povedu u Brisel.
“Povešćemo je sa ili bez ekstremističkih grupa unutrar Vlade”, zaključio je premijer.
Pročitajte još