Za tri godine osmoro osuđenih zbog šumske krađe

    10 meseci pre 355 pregleda Izvor: dan.co.me

Osnovno državno tužilaštvo (ODT) u Pljevljima je od 2021. do kraja marta ove godine formiralo predmete protiv 19 fizičkih lica zbog krivičnog djela šumska krađa.

Tako su iz ODT-a Pljevlja odgovorili na dopis Državne revizorske institucije (DRI), navodeći da je u tom periodu zbog krađe šume osuđeno osam lica.

– U odnosu na četiri lica donijeta su rješenja o odbacivanju krivičnih prijava. U odnosu na 11 lica podnijeti su optužni predlozi, dok su krivične prijave u odnosu na četiri lica ostale neriješene – navodi se u odgovoru rukovodioca ODT-a Pljevlja Sanje Golubović.

Kako je objašnjeno u informaciji dostavljenoj DRI, osuđeno je osam lica, dok su optužni predlozi za troje optuženih dosad ostali neriješeni.

– Osim navedenih, ovo tužilaštvo formiralo je i 16 predmeta protiv nepoznatih izvršilaca krivičnog djela šumska krađa iz člana 324 Krivičnog zakonika Crne Gore u naznačenom periodu, od kojih su u četiri predmeta otkriveni izvršioci, dok je u 12 predmeta izvršilac ostao nepoznat na kraju perioda za koji se daju podaci, s tim što je ovlašćenim policijskim službenicima naloženo preduzimanje mjera i radnji radi otkrivanja učinilaca koji su ostali nepoznati – predočila je tužiteljka Golubović u dopisu DRI od 26. marta.

Senator DRI Branislav Radulović kazao je prije 10 dana „Danu“ da je ta institucija, cijeneći značaj zaštite životne sredine i identifikovani rizik od prekomjerne sječe šume, započela reviziju uspjeha na temu „Uspješnost sprovođenja politike zaštite životne sredine u Crnoj Gori – bespravna sječa šuma“. U tom postupku DRI kao subjekti revizije identifikovana su ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, turizma i ekologije, unutrašnjih poslova, uprave za gazdovanje šumama, prihoda i carina, za inspekcijske poslove, Agencija za zaštitu životne sredine i Nacionalni parkovi Crne Gore.

– Predmetnom revizijom će se izvršiti kontrola aktivnosti koje su nadležni organi preduzeli ili bili dužni preduzeti u cilju zaštite šuma od bespravne sječe. Obuhvat revizije će biti razdoblje 2021–2024. godine – najavio je ranije Radulović.

Kako je objasnio, u svrhu ostvarivanja postavljenog cilja revizije potrebno je dati odgovor na pitanje da li se uspješno sprovodi politika zaštite životne sredine u Crnoj Gori kada je u pitanju bespravna sječa.