Nova vlada može da zatvori poglavlja 23 i 24

    4 godine pre 508 pregleda Izvor: dan.co.me

Nova vlada ima ozbiljnu šansu da ubrza proces reformi i napravi jasne iskorake i napredak u poglavljima 23, 24 i 27 u pregovorima sa EU, istakao je pravnik i politički analitičar Boris Marić. On je rekao da se za poglavlje 23, koje se tiče pravosuđa i osnovnih prava, mora biti oprezan u dijelu reforme pravosudnog sistema i otklanjanja političkog uticaja.

– Fokus mora biti na postizanju pune profesionalne i finansijske nezavisnosti pravosudnog sistema, kadrovskom osvježavanju i jačanju kroz punu funkcionalnost Sudskog savjeta koji će u tom polju imati jasne i transparentne kriterijume – naveo je Marić za „Dan”.

Kako je rekao, drugi dio je jačanje antikorupcijskih institucija i jačanje sistema borbe protiv organizovanog kriminala.

– Posebno se mora dubinski baviti institucionalnim stanjem u Upravi policije, ANB-u i Upravi carina. Životna sredina, osim što predstavlja zalog za buduće generacije, jeste i velika razvojna šansa Crne Gore. Novi pristup pregovorima treba da bude proaktivan, da pokazuje nedvosmislenu opredjeljenost izvršne vlasti, ali i cjelokupnog crnogorskog društva za članstvo u EU – istakao je Marić.

Osim pogavlja 23 i 24 (pravda, sloboda i bezbjednost) i poglavlje 27 (životna sredina) će biti najveći izazovi za novu vladu, koju će konstituisati dominantno savez „Za budućnost Crne Gore”.

Crna Gora pregovara sa EU osam godina, ali opipljivijeg napretka još nema.

Kako je rekao prof. dr Dejan Mirvić, napredak u poglavljima 23 i 24 direktno je vezan za odlazak glavnog specijalnog tužioca Milivoja Katnića. Po njegovom sudu, nova vlada ne može očekivati napredak na unutrašnjem i spoljnom planu ako takav kompromitovan i nestručan čovjek ostane na funkciji glavnog specijalnog tužioca.

– Njegov odlazak sa funkcije glavnog specijalnog tužioca prvi je veliki test za novu vladu. Vlast DPS-a i Mila Đukanovića u potpunosti je devastirala prirodnu sredinu. U Ulcinju je izazvala ekološku katastrofu koja je dovela do nestajanja ušća Bojane prvi put nakon 150 godina. Ništa nije bolja situacija i u ostalim primorskim gradovima, na sjeveru i u centralnim djelovima. Zato će nova vlast imati veliki zadatak i da u oblasti životne sredine zaustavi negativne dugogodišnje trendove. Mora da dođe do promjene u Morskom dobru, koje nije nanijelo ništa manje štete crnogorskom društvu i uspostavljanju pravne države od Katnića. Tako se kompromitovani direktor Predrag Jelušić više bavio obaranjem vlasti u Budvi nego svojim poslom – kazao je Mirović.

Prema tvrdnjama iz EU, pitanje vladavine prava, životne sredine i ekonomskog oporavka ključni su izazovi za Crnu Goru.

Analitičar Marko Begović kaže da obračun sa korupcijom i organizovanim kriminalom kao asimetričnim rizicima zahtijeva odlučan odgovor, a od nove skupštine većine se očekuje brza priprema i usvajanje zakona o porijeklu imovine i zakona o lustraciji, ali i sprovođenju finansijskih istraga od odgovarajućih institucija. Uporedo, kako kaže, nova vlast se mora uhvatiti u koštac sa tri sistemska problema koji razaraju ekonomiju – hronična nezaposlenost u realnom sektoru, nedostatak izvora finansiranja i nemogućnost privatnog sektora da očuva nivo produktivnosti i zaposlenosti.

– Proces profesionalizacije javne uprave neophodno je urediti na jasno uspostavljenim kriterijumima. Proces optimizacije javne uprave još nije zaživio i neophodno ga je redefinisati u skladu sa trenutnim društveno-političkim odnosima i finansijsko-ekonomskom situacijom. Snažna politička podrška reformisanoj i profesionalnoj javnoj upravi osnažiće i rad pravosudnih organa da, bez pritiska, odgovorno rade svoj posao. Posebna pažnja se mora posvetiti sprovođenju finansijskih istraga i proširivanju međunarodne saradnje sa ključnim organizacijama za borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala – rekao je Begović.