Sa granice vraćeno 87 tona hrane zbog nepravilnosti

    5 godina pre 697 pregleda Izvor: antenam.me

Prilikom granične kontrole u julu inspekcija je naložila uništenje ukupno oko 43,8 tona hrane iz uvoza zbog utvrđenih nepravilnosti i 14.000 pilića zbog prisustva salmonele. Takođe, sa granice je vraćeno 87,7 tona hrane zbog lošeg kvaliteta, isteka roka, prisustva pesticida i aditiva, navodi se u izvještaju Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove, pišu Dnevne novine.

Tako je zbog utvrđenog prisustva pesticida zabranjen uvoz oko 25 tona paprike, kao i 21 tona pomorandži, dok je 21,6 tona jabuka, 11,9 tona pomorandži, te 6,4 tone šargarepa uništeno.

“Zbog utvrđenih neusaglašenosti sa propisanim zahtjevima zabranjen je uvoz: tri pošiljke paprike u količini od 25.118 kg, jedne pošiljke hrane za životinje u količini od 24.000 kg, jedna pošiljka pomorandže u količini od 21.212 kg, a uništeno je: dvije pošiljke banana u količini od 3.754,50 kg, jedna pošiljka šargarepe u količini od 6.400 kg, jedna pošiljka jezgra oraha u količini od 60 kg, jedna pošiljka pomorandži u količini od 11.900 kg, jedna pošilj ka paleta u količini od 113 kom, jedna pošiljka jabuke u količini od 21.627 kg, jedna pošiljka sadnog materijala hrasta u količini od šest komada i jedna pošiljka sadnog materijala masline u količini od dva komada”, navodi se u izvještaju.

Osim toga, vraćena je jedna posiljka jogurta u količini od 448 litara zbog toga što nije odgovarala propisanim parametrima kvaliteta.

“Izvršeno je uništenje jedne pošiljke proizvoda od mlijeka ukupne količine 100 kg, oduzete u carinskom postupku (nelegalna pošiljka). Izvršeno je uništenje pošiljke jednodevnih pilića (14.000 komada) nakon laboratorijski potvrđene Salmonelle enteritidis u transportnim podloškama”, ističe se u izvještaju.

Što se tiče hrane neživotinjskog porijekla, zabranjen je uvoz četiri pošiljke himalajskog sira, vina i punomasnog sira zbog smanjenog sadržaja joda, prisustva aditiva i neodgovarajućih tvrdnji o nutri tivnim vrijednostima.

“Tokom jula mjeseca od ukupnog broja pregledanih pošiljki iz uvoza, hrane ne životinjskog porijekla u nadležnosti inspekcije za hranu, zbog utvrđenih neusaglašenosti sa propisanim zahtjevima bezbjednosti, zabranjen je uvoz i stavljanje u slobodan promet četiri pošiljke hrane u količini od 16.877 kg zbog neusaglašenosti sa propisanim zahtjevima bezbjednosti (himalajska so, aromatizovana vina i punomasni sir za mazanje zbog utvrđivanja smanjenog sadržaja joda, prisutnosti nedozvoljenih aditiva i netačnih nutritivnih i zdravstvenih tvrdnji na oznaci proizvoda)”, navodi se u izvještaju.

Granična veterinarska inspekcija je u julu vršila pregled živih životinja i proizvoda životinjskog porijekla pri uvozu u Crnu Goru na graničnim mjestima: Luka Bar, Aerodrom Podgorica, Božaj, Debeli brijeg, Ilino brdo, Dobrakovo i željeznička stanica Bijelo Polje, Kula i na graničnom prelazu Dračenovac, dva puta nedeljno, za uvoz životinja i Ranče, takođe dva puta nedeljno, za uvoz hrane za životinje koja podliježe veterinarskoj kontroli.

Laboratorijski je ispitano 18,05 odsto pošiljki hrane koja podliježe nadzoru inspekcije za hranu i 6,78 odsto pošiljki predmeta i materijala koji dolaze u kontakt sa hranom.

Fitosanitarna inspekcija je pri uvozu, izvršila pregled 1.135 pošiljki živih životinja, hrane životinjskog porijekla i proizvoda životinjskog porijekla i pošiljki živih životinja.

U izvještajnom periodu, vršena je kontrola prometa meda i drugih pčelinjih proizvoda na tezgama postavljenim u velikom broju pored saobraćajnica na putu ka Mojkovcu, pored mosta na Đurđevića Tari, na putu ka Crnom jezeru, Njegušima i Manastiru Ostrog. Tom prilikom je, zbog nepravilnosti, oduzeto i uništeno 80 kilograma meda.

Kontrolisana je i prodaja meda na pijacama u Kotoru, Tivtu, Budvi, Ulcinju i Baru. U odnosu na prošlu godinu primjetno je znatno bolje stanje tj. zatečene su manje količine meda bez oznaka, odnosno dokaza o porijeklu. I dalje ima slučajeva prodaje neoznačenog meda. U izvještajnom periodu oduzeto je i uništeno oko 80 kg meda za koje prodavci nijesu posjedovali dokaze o porijeklu. Cilj ove aktivnosti je prvenstveno zaštita potrošača od prevara ali i unapređenja stanja u ovoj oblasti i stvaranje uslova za bolju prepoznatljivost i dostupnost domaćeg meda”, napominje se u izvještaju.