KAKO PARTIJE FINANSIRAJU IZBORNU KAMPANJU: URA i SD digle kredite, DF,SNP i Demokrate kriju podatke, DPS od donacija sakupio više od pola miliona

    4 godine pre 908 pregleda Izvor: standard.co.me

Predstojeće parlamentarne i lokalne izbore u pet opština u Crnoj Gori, koji su zakazani za 30. avgust, ove godine dočekujemo u do sada nazapamćenim okolnostima uzrokovanim pandemijom korona virusa. Ekonomska kriza drma sve segmente društva, ali partije se nekako snalaze sa kreditima i donacijama. Neki, međutim skrivaju podatke.

Finasiranje koalicije DF-SNP, “Za budućnost Crne Gore” je nepoznato. Portal Standard nije dobio konkretan odgovor od ove koalicije na koji način će finansijski ispratiti kampanju i koji su izvori novca. Poslanik DF-a, Milutin Đukanović za portal Standard kratko je kazao da će Agenciji (ASK-u) dostaviti sve podatke u narednih par dana, i dodao da mu je “suludo kreditno zaduživanje partija”. Dakle, i dalje nije poznato da li su sredstva koalicionih partija udružena, niti, ako jesu, na koji način.

Nagađa se da su većinu sredstava za kampanju, DF i SNP dobili sa straane alternativnim načinima i putevima.

Od Demokrata, takođe “ni traga ni glasa” kada je riječ o novcu koji koriste za kampanju. Na više poziva i mejlova odgovor nije stizao.

Prema informacijama iz ASK (Agencije za sprečavanje korupcije) partije nijesu u obavezi prije izbora da prijave kreditna zaduženja, osim u finalnom izvještaju nakon izbora.

Prema podacima Agencije za sprečavanje korupcije, kojoj su političke partije dužne da prijave sve donacije, u periodu od 21. juna do 4. avgusta, najviše ih bilježi Demokratska partija socijalista, i to za parlamentarne izbore od strane 599 fizičkih i jednog pravnog lica ukupno 477.712 eura, a za lokalne izbore u Tivtu i Budvi, prikupili su 62.450 eura od 104 fizička lica.

Pored DPS-a, manje donacije  za parlamentarne izbore imale su Socijaldemokratska partija od pravnog lica u iznosu od  582.82 eura i koalicija “Mir je naša nacija” koja bilježi donaciju od fizičkog lica u iznosu od 150 eura. Situacija se ne razlikuje ni kada su u pitanju lokalni izbori. Tokom istog perioda, donaciju je imala samo koalicija “Narod pobjeđuje” u opštini Tivat i to u iznosu od 63.54 eura od strane fizičkog lica.

Neke partije digle kredite i obezbijedile novčana sredstva za predstojeće izbore, neke će koristiti budžetska sredstva

Građanski pokret URA saopštio je za portal Standard, da je novčana sredstva za predstojeće parlamentarne i lokalne izbore “obezbijedio iz kreditnog aranžmana kod jedne od poslovnih banaka u Crnoj Gori”.

“Naša kampanja i u tom pogledu prolazi, po dobroj staroj praksi, transparentno i u skladu sa Zakonom o finansiranju političkih partija i izbornih kampanja. Eventualne donacije koje bi pristizale na račune naših kampanja za parlamentarne i lokalne izbore biće uredno evidentirane u našim dokumentima ali i kod nadležnog organa – Agencije za sprječavanje korupcije, pri čemu zainteresovana javnost u sve to može i imati uvida”, kazali su iz URA-e za naš portal, dodajući da se “koalicija “Crno na bijelo” u kampanji bazirala ponajviše na ljudski kapital, kreativnost i inovativnost svih naših ljudi, pa ogromne svote novca nijesu odlučujuća stvar za kreiranje izborne kampanje”.

Iz Socijaldemokrata su za portal Standard kazali da jesu kreditno zaduženi, kao i da njihovo zaduženje iznosi 200.000 eura. Bošnjačka stranka nam je saopštila da za sada nijesu kreditno zaduženi, i da su imali donaciju od 1.260 eura od nepoznatog donatora.

Takođe, iz Socijaldemokratske partije, na čijem je čelu Draginja Vuksanović Stanković, za portal Standard su kazali da će predizborne aktivnosti finansirati iz državnog budžeta koji je opredijeljen za te aktivnosti.

Na isti način, kako su kazali za naš portal, predizborne aktivnosti finansiraće i manjinske partije – Hrvatska građanska incijativa, Hrvatska reformska stranka kao i koalicije Albanaca.

Fejsbuk “pamti” – Znaće se ko i koliko plaća da se reklamira

Još jedna novina jeste i da je Fejsbuk početkom avgusta, kako bi umanjio mogućnost da se ta društvena mreža koristi za širenje lažnih vijesti i manipulisanje u izbornoj kampanji, počeo da primjenjuje nova pravila političkog oglašavanja koja se odnose i na Crnu Goru.

“Za sve političke oglase namijenjene građanima Crne Gore, njihovi oglašivači moraju od danas da prođu proces autorizacije, daju podatak o tome ko plaća oglas i ko je za njega odgovoran, a njihovi oglasi će se unositi u biblioteku oglasa sedam godina.”

“Činjenica je da će sada veća količina podataka na stranicama partija biti dostupna građanima, istraživačima i novinarima vezana za troškove političkog oglašavanja. Znaće se koliko je ko potrošio za kampanju na FB, koliko je dugo emitovana reklama, ko je finansirao”, kazao je ranije za RSE tehnički direktor Share fondacije, Andrej Petrovski.

Tako da, zahvaljujući biblioteci Fejsbuka, poslije izbora biće poznato ko je koliko novca utrošio na predizborni marketing putem ove društvene mreže, ali i odakle je finansirano, tj. ko je i koliko novca u to uložio.