Milenka Cupara iz pljevaljskog sela Vučevo, osim što se bavi stočarstvom, svaki dan stiže da predaje đacima.
Profesorica ruskog i italijanskog jezika Milenka Cupara živi sama u planinskom selu Vučevo, drži krave i ovce, i svakodnevno, najčešće pješke, putuje na posao do 25 kilometara (u jednom pravcu) udaljenih Pljevalja i natrag.
Na dvadeset četvrtom kilometru regionalnog puta Pljevlja – Čajniče i dalje prema Goraždu i Sarajevu, na desnu stranu se odvaja uzani krčanik koji zapazi samo namjernik i onaj ko dobro poznaje ovaj put i ovaj planinski predio, kao moj kolega i prijatelj, Pljevljak, profesor, Milorad Mišo Zečević.
Nakon 800 metara uzbrdice, stiže se na ravnu površ, u selo Vučevo, na 1.280 metara nadmorske visine, na imanje i pred kuću četrdesetpetogodišnje Milenke Cupare. Znala je da dolazimo, čuli smo se telefonom, i nije se iznenadila, ali nam je odmah kazala da smo mi prvi gosti koji su joj prekročili prag još od jesenas. Tako je već godinama otkad su i ovi krajevi opustjeli – otkad zaviju prvi snjegovi, pa dok okopni, sem tragova divljači, jedina svježa i stalna prtina je ona kojom do svoje kuće stiže Milenka Cupara.
Kuća prizemna, dvije sobe i hodnik. Zidovi i spolja i iznutra obloženi lamperijom kako je to ovdje odavno običaj. Drvo joj daje toplinu, iako je šporet hladan, jer domaćica jutros nije palila vatru pošto se sprema da krene na posao i u kući ne ostaje niko, jer Milenka Cupara već skoro četiri godine ovdje živi sama.
– Tako je otkad mi je 2013. godine umrla majka – smireno, kao da se radi o nekome drugome, kazuje Milenka, stamena i tvrda žena koju život očigledno nije milovao.
– Bila sam jedino dijete u mojih roditelja Milojka i Tijane – bila je rodom od Milinkovića tu iz susjednog Visa. Dobili su me tek poslije petnaest godina braka. Već u dvanaestoj godini sam ostala siroče bez oca, pa je sve palo majci na pleći – da me podiže i školuje, ali i da pazi moju tetku, očevu sestru Milevu, koja je bolovala i bila vezana za postelju punih 26 godina…
U Vučevu je nekada bilo deset domaćinstava. Sada su, izuzev Milenkine, sve kuće zatvorene i napuštene i tek u jednu ili dvije dođe neko vikendom, ali samo ljeti. Tako je i u drugim okolnim selima, Visu, Pliješu, Poblaću i Boljanićima, a jedina još „živa” kuća, najbliži susjedi Milenke Cupare, udaljeni su više od dva kilometra.
Milenka Cupara je profesorica ruskog i italijanskog jezika u srednjoškolskom centru u Pljevljima i evo već osamnaest godina stalno odavde putuje na posao i uveče se vraća kući, jer u ubogoj, oronuloj štali drži dvije krave i dvadesetak ovaca.
– Osnovnu školu sam završila ovdje u Boljanićima – nekad je to bila velika škola, na stotine đaka, sad tek petnaestak. Poslije sam završila gimnaziju u Pljevljima, a onda Filozofski fakultet u Nikšiću, grupu za ruski i italijanski jezik. Dobila sam odmah posao u Pljevljima, gdje i sada radim, našla i stan i dvije prve godine dolazila ovdje na selo samo za vikend i po prijekoj potrebi. Onda sam zbog tetke, ali i majke koja je bila načetog zdravlja, morala da se vratim, odnosno da odavde svakodnevno putujem na posao.
– Odavde do Pljevalja je malo lakše, nekako se i prebacim, ali je muka uveče kada se vraćam, jer uglavnom moram pješačiti. Treba mi najmanje četiri i po sata, a možete zamisliti kako je noću, zimi, po snijegu i mećavi putovati kroz ovu pustinju. Više puta sam i vukove sretala, ali oguglala sam i više se ničeg ne plašim. Dok mi je bila živa majka, makar me čekala topla soba, a otkad nje nema, čim stignem, u ponoć ili nekad i kasnije, moram prvo da namirim krave i ovce pa tek onda da se staram o sebi… – priča profesorica Cupara.
A da se shvati kakva je sve to muka, dovoljno je naglasiti da Milenka u kući nema kupatila, vodu za piće, pranje i kuvanje donosi iz udaljenog bunara. Krave i ovce poji na malom vještačkom jezercetu pored kuće u kojem se skuplja i zadržava kišnica, a sama mora obezbjeđivati sijeno i hranu za stoku, drva i ugalj za ogrev… I sve to u samoći, u pustinji i planini. Dosta posla za tri momka, a kamoli za jednu žensku ruku i ne pomažu joj, kaže, pare, zlatom da plati ne može da nađe nekoga ko bi joj pomogao oko stoke i odmijenio je u drugim „muškim” poslovima.
Milenka Cupara, među đacima omiljena i vrlo poštovana, izgleda, ponajmanje razumijevanja ima kod onih koji bi prvi morali da je razumiju – u upravi škole i među kolegama, koji je već sedamnaest godina drže u drugoj, popodnevnoj smjeni, koja joj nimalo ne odgovara. Saznao sam da ona ima položen vozački ispit, ali, izgleda, nema mogućnosti da kupi neko vozilo, a, po prilici, i ne usuđuje se da sama krene kolima tim opasnim putem, naročito zimi kad bi joj ona bila i najpotrebnija…
– Mnogi se pitaju šta će mi sve ovo. Pitam se često i ja, ali u trenutku kada se počnem lomiti da sve rasprodam i skrasim se u gradu, iskrsne surovo pitanje na koje nemam odgovor: a šta ako već iduće školske godine ostanem bez posla ili ne budem imala fond časova za punu normu – pita se Cupara.
Pred tom zastrašujućom dilemom zaćutao je i potpisnik ovih redaka s nadom da će neko stariji i moćniji od uprave škole u kojoj radi profesorica Milenka, potražiti odgovor i pomoći ovoj mladoj ženi koja ničim nije zaslužila ovakvu sudbinu, žrvanj u koji je život gurnuo.
Piše Budo Simonović
Jedna svijeća
U boljanićkom kraju se i danas priča kako je Milenkin pradjed Dimitrije Cupara držao po hiljadu ovaca, pedesetoro govedi, dvadeset konja – bio domaćin na glasu. Njegovim stopama krenuo je i njegov sin, Milenkin djed Todor, koji je imao pet sinova i dvije kćerke. Cio taj silni Todorov porod, međutim, danas se sveo na jednu svijeću – na unuku Milenku.
Računica
Od Pljevalja prema Čajniču prolazi samo jedan autobus dnevno. Kreće ujutro iz Pljevalja za Sarajevo i uveče se vraća, ali Milenki to ne pomaže ni u jednom ni u drugom pravcu. Malo joj je, kaže, lakše kad ide na posao, desi se da stigne na jedan kombi koji dovozi đake u Boljaniće, a ponekad naiđe i neko ko je poznaje pa je primi i poveze. Kad izostane i jedno i drugo, zove taksi da bi stigla na časove. Naplati joj, kaže, 12 do 15 eura i onda nije teško izračunati koliko joj se sve isplati ako se zna da ona ima platu od 450 eura. Naravno, kad ima punu normu časova. Za povratak joj ne pomažu ni pare, niko noću, pogotovu zimi, ne kreće tim putem pa je primorana da pješači 25 kilometara.
Zaslužuje svako poštovanje
Namjerno i s razlogom smo izbjegli da o njoj pitamo kolege i upravu škole, čak i đake kojima sada predaje.
– Meni je profesorica Milenka predavala dvije godine – kaže Aleksandar Terzić, momak koji je prije sedam godina završio srednju ekonomsku školu.
– Svi smo je izuzetno uvažavali zbog njene strpljivosti i smirenosti, a naročito zbog toga što nas nije samo učila jeziku nego i životu, čega sam postao sasvim svjestan tek kad sam završio školu. Možda i zbog toga što smo svi znali njenu situaciju i kako se zlopati. Mislim da ona lično, i kao profesor i kao čovjek, zaslužuje od života mnogo više, zaslužuje mnogo više poštovanja i uvažavanja… – smatra Terzić.
Pročitajte još