Da bi nove epidemiloške mjere dale rezultate u borbi protiv korona virusa, potrebno je da prođe od 10 do 15 dana, kazao je epidemiolog Instituta za javno zdravlje dr Milko Joksimović.
Joksimović je naveo i da je do sada testirano više od 30.000 građana što je, kako dodaje, za Crnu Goru impozantna brojka.
Ističe i da se od 12. jula rezultati testova ne čekaju duže od tri dana. “Sada već rezultati testova se ne čekaju duže od dva do tri dana”, kazao je Joksimović.
Podsjetio je da trenutno imamo 1937 aktivnih slučajeva. “Danima unazada bilježimo veoma veliki broj oboljelih”, kaže Joksimović i dodaje da je situacija ozbiljna i da je epidemija u punom jeku.
Kaže i da se epidemiolozi trude da situaciju drže pod kontrolom, ali dodaje i da je stanje zabrinjavajuće.
“Posljednih par dana vidimo efekat mjera na sjeveru, počev od Rožaja, Gusinja i Bijelog Polja”, kazao je Joksimović.
Navodi i da se u Rožajama 50-ak pacijenata oporavilo, te da u Bijelom Polju epidemija usporava. „U Podgorici i dalje imamo veliki broj zaraženih, i u Nikšiću raste broj slučajeva”, naveo je Joksimović.
Ističe i da je od uvođenja mjera potrebno da prođe neko vrijeme da bismo vidjeli rezultate.
“Mora se čekati minimum 10 do 15 dana da bismo imali rezultate”, naveo je Joksimović.
Podsjeća i da smo po broju aktivnih slučajeva po glavi stanovnika u vrhu u regionu, ali dodaje da su naši kriterijumi strogi, što nije slučaj sa mnogim državama.
“To što imamo najveći broj aktivno oboljelih u odnosu na broj stanovnika u regionu, govori i da imamo stroge kriterijume, onda je to teško upoređivati sa drugim”, naveo je Joksimović.
Podsjetio je i da je smrtnost kod nas ispod dva odsto, a i broj hospitalizovanih se drži na dobrom nivou.
“Ohrabruje i popunjenost bolničkih kapaciteta”, kazao je Joksimović.
On je ponovio i da sada najviše obolijevaju osobe srednje i mlađe dobi, pa je i smrtnost manja.
“Samo se pretpostavlja koliki je broj asimptomatskih slučajeva”, naveo je Joksimović i dodao da najveći broj asimptomatskih slučajeva nikada i neće biti otkriven.
Testiraju samo osobe sa simptomima
Saopštio je i da se testiraju osobe koje imaju simptome i kontakti koji razviju simptome.
“Ako članovi porodice ne razviju simptome njih ne testiramo”, naveo je Joksimović i ponovio da je potrebno da te osobe ostanu u samoizolaciji do 21 dan i u slučaju kada im nije uručeno rješenje.
“Izdavanje rješenja o samoizolaciji radi Zdravstveno sanitarna inspekcija, to je samo osiguranje od sprečavanja kršenja te mjere. To što se rješenje čeka ili zakasni to ne znači da ta osoba nije u samoizolaciji”, zaključio je Joksimović.
Pročitajte još