Šef kriznog medicinskog štaba Ranko Lazović kazao je, na vanrednoj konferenciji za medije da se Crna Gora ponaša u novom talasu koronavirusa isto kao i sve ostale zemlje svijeta.
“Prvi klaster je bio u Rožajama, to je u blizini Titina, Novog Pazara i tu je bilo mnogo kumovskih rodbinskih i drugih veza i onda imamo šta imamo. To se iz Rožaja prelilo na Berane i tako smo dobili klaster na sjeveru. Drugi klaster je ta famozna fudbalska utakmica na koju su pošli neodgovorni pojedinci koji nijesu svjesni šta mogu izazvati i šta su izazvali. Tu se stvorio klaster Podgorice i primorja. Naša trenutna situacija je sada daleko od dobre“, kazao je Lazović.
Kako je dodao zdravstveni radnici su tu sada da se bave posljedicama takvog ponašanja, uzrok, na kako je rekao ne mogu uticati.
Alarmantno u ovom momentu je, kako je rekao što je hospitalizovano u Crnoj Gori trenutno preko 50 ljudi.
“U 16h je u bolnicama hospitalizovan 54 pacijent. Od toga u KCCG 18, 13 infektivna klinika i svi su stabilno, četvoro na poluintenzivnoj i na kiseoniku su i u jedinici intenzvne njege jedan pacijent na mehaničkoj respiratornoj potpori odnosno na respiratoru u teškom stanju i životnu ugrožen. U Baru je sedam osoba, u Nikšiću dva, u Beranama 24 pacijenta od čega 3 u intenzivnoj jedinici ali niejsu na respiratoru. Još dva pecijenta su u transportu iz beranske bolnice ka KCCG i jedan iz Danilovgrada, tako da sa njih troje imamo ukupno 54 pacijenta“, rekao je Lazović.
Kako je dodao, još jedna stvar koja vrlo brine zdravstvene radnike je starosna struktura oboljelih.
“Starosna struktura odnosno prosjek godina oboljelih je 43 godine, a oni koji su u bolnicama 53. Ono što mi volimo da pričamo u posljednje vrijeme da je virus oslabio da je sad dosta blaži, niko u zvaničnoj literaturi, bar da je meni poznato, nije još napisao. Niti je oslabio, niti je transmisija slabija, niti su blaže kliničke slike. Radi se samo o tome što je kod nas prosječna starosna granica niža nego u regionu pa se zato možda bolje nose s njim“, kazao je on.
Devet zdravstvenih radnika je oboljelo, od toga dva ljekara i 5 medicinskih sestara iz Rožaja, 1 iz Pljevalja, jedno tehničko lice.
U samoizolaciji je 86 zdravstvenih radnika, najviše ih je u Beranama – 31 i KCCG – 17.
“Kad sve to skupa pogledate još uvijek držimo situaciju pod kontrolom. Opremu koju u prvom talasu nijesmo imali sada imamo, sve ono što nam je u prvom talasu predstavljalo problem, sada ga imamo dovoljno. Imamo 168 repiratora i 18 u magacinu neraspoređenih, tako da bar što se toga tiče ne moramo da brinemo“, rekao je on.
Kako je dodao, u Crnoj Gori trenutno ima oko 400 kreveta za bolnički prijem pacijenata. Za sada je, kaže to sasvim dovoljno.
“Mi imamo još 200, dakle ukupno raspolažemo sa oko 600 kreveta, da bi imali 600 pacijenata kojima je neophodno liječenje bolničko morali bi imati preko 3.000 inficiranih, ja jednostavno o tom scenariju ne želim da mislim i zato molim sve da poštuju mjere“, kazao je on.
Bijelo Polje je i dalje čista bolnica, bez covid pacijenata.
Četiri respiratorna centra su Bar, Berane Nikšić i Podgorica.
Kako je naveo Lazović, IJZ je trenutno pretrpan.
“Oni odrade 400 testova, a dođe 800 uzoraka. Ekspert ne postoji koji se tu može snaći, a radi 24 sata“, kazao je.
Na nedjelju dana prekinute su sve intervencije “hladnog tipa“, odnosno one koje mogu da čekaju toliko.
Kako je kazala Sanja Medenica iz IJZ sada su u toj instituciji veoma zabrinuti.
“Molim sve građane da se paze, da nose maske, da oni kojima je izrečena mjera izolacije to poštuju, da se poštuje distanca, jer se jedino tako možemo zaštititi“, kazala je Medenica.
Kako je dodala, sve preporuke za turiste, kao i pravila, mogu se naći na sajtu IJZ.
Pročitajte još