Morsko dobro predlaže na javnim kupalištima dvije ležaljke na 11, a na hotelskim na 16 metara kvadratnih – Bićemo spremni na sve, samo da gosti dođu

    4 godine pre 1067 pregleda Izvor: portalanalitika.me

Ako je propisano 16 metara kvadratnih za dvije ležaljke, to ima svoju logiku, ima svoju svrhu i ko će da drži plažu on mora da poštuje to dok prođe pandemija – kazao je Radulović. Zakupci čekaju zvanične mjere za pripremu plaža kojih će se pridržavati jer je zdravlje na prvom mjestu.

Naše predivne plaže će ove godine biti nikad rastrećenije od plažnog mobilijara. Ako se usvoje prijedlozi Morskog dobra na javnim kupalištima biće moguće postaviti jedan komplet (dvije ležaljke i suncobran ili jedan baldahin) na 11, a na hotelskim na 16 metara kvadratnih. Obaveza je i da se svaki komplet vidljivo odvoji od susjednog kompleta postavljanjem staze i stubića povezanih kanapom i trakom sa svake strane. Biće obezbijeđen određeni dio plaže koji će biti slobodan od mobilijara, a obilježiće se i linije za obezbjeđenje održavanja fizičke distance. Naši sagovornici, zakupci plaža kazali su da ne mogu računati na finansijsku dobit ove godine, već da samo moraju sačuvati nivo usluge koji su imali do sada. Kažu i da će biti spremni na sve samo da gosti dođu.

Mjere

Predsjednik Crnogorskog turističkog udruženja Žarko Radulović istakao je za Pobjedu da je na prvom mjestu zdravlje i bezbjednost, a onda profit.

– Ako je propisano 16 metara kvadratnih za dvije ležaljke, to ima svoju logiku i svrhu i ko će da drži plažu on mora da poštuje to dok prođe pandemija. Iako je dozvoljeno kupanje, to ne znači da nema pandemije. Dozvoljeno je pod određenim uslovima, a to je 16 metara kvadratnih i to je to. I to treba da se poštuje – kaže Radulović.

Kada je u pitanja predstojeća sezona on je pesimista i smatra da je sve neizvjesno.

– Samo je jedna stvar izvjesna da ne znamo ništa. Ko kaže da zna, mislim da taj laže. Cijeli svijet je u šoku od ovoga i zatečen je – kazao je Radulović.

Ne znaju kaže ni koliko će koštati usluge u hotelima, jer će najvjerovatnije imati dodatnih troškova, ali svakako razmišljaju o popustima za domaće stanovništvo.

– Teško možemo da znamo koja će biti ta cijena jer ne znamo koji će nam biti uslovi da mogu da vršim svoju djelatnost. Kao što je sada na plažama 16 kvadrata, nama će za hotel trebati nešto drugo, možda dezinfekcija sobe poslije svakog gosta, dezinfekcija stola poslije svakoga koji je koristio taj sto. Konobar koji služi hranu vjerovatno neće moći da čisti sto, mora drugi da radi, treći da naplaćuje. Dakle tri konobara dnevno za jednu operaciju. I hiljadu takvih stvari koje su za sada nepoznanica. Kada budemo sve to znali onda ćemo moći da kažemo eto to je ta cijena – kaže Radulović.

PR marketing službe ,,Kamenovo beach“ Petar Golubović pozdravlja spremnost i želju Morskog dobra da izađe u susret zakupcima kupališta i olakša im da nekako ,,prebrode“ predstojeću turističku sezonu koja će, kako ocjenjuje, definitivno biti mnogo lošija od prethodne u smislu posjećenosti turista, a samim tim i prihoda koji će se ostvariti.

– Novim mjerama propisano je da na prostoru od 16 kvadrata budu pozicionirane maksimum dvije ležaljke. Prethodnih sezona osam kvadrata je bilo opredijeljeno za jedan set ležaljki i suncobrana. To znači da bi u idelanim uslovima ova mjera prouzrokovala gubitak od 50 odsto prihoda na maksimalnu popunjenost kapaciteta. Smatramo da u ovoj situaciji pomenuta mjera ne predstavlja neko veliko umanjenje prostora i opterećenje za zakupce jer niko ne može očekivati ili predvidjeti da će popuniti plažne kapacitete kao što je to radio prošlih godina. Mislimo da će svi biti zadovoljni ako uspiju da popune i 50 odsto od kapaciteta koje su popunjavali prethodnih godina, a možda i sa 50 odsto popunjenih kapaciteta odobrenih za ovu godinu – smatra Golubović.

On dodaje i da isti princip i računica važi i za plažne barove i restorane.

– Smatramo da zahvaljujući ovoj činjenici naši partneri iz JP Morsko dobro ipak treba da razmotre dodatne olakšice zakupcima plaža u vidu umanjenja cijene zakupnine kupališta. Na taj način pokazaće izuzetnu solidarnost prema svojim partnerima i pomoći će da se teret loše sezone i novog stanja u društvu podijeli kako bi se lakše podnijeli negativni finansijski efekti koje svi očekujemo – ocjenjuje Golubović.

Njegova predviđanja za predstojeću sezonu nijesu ni malo optimistična.

– Činjenica je da je predsezona izgubljena, da su svi aranžmani turoperatera za maj i jun mjesec otkazani, a da su mnogi aranžmani i za jul otkazani ili neizvjesni. Nešto od sezone ukoliko i bude bilo, očekujemo eventualno u avgustu i nadamo se postsezoni u septembru, ukoliko vrijeme bude lijepo i sunčano i ukoliko se u svijetu ukinu uvedene mjere. Ono na čemu će se eventualno zasnivati prihodi od turizma u junu i julu biće putovanja domaćih turista i vikend migracije od unutrašnjosti ka primorju i planini – smatra Golubović.

S pripremom plaže i objekta su krenuli u želji da na usluzi budu svim njihovim dugogodišnjim domaćim gostima koji sa zadovoljstvom posjećuju plažu Kamenovo.

– Većina naše radne snage je iz Crne Gore gotovo 100 odsto tako da nemamo problema sa radnom snagom. Imamo još par slobodnih pozicija i to ukoliko bude sezone… Zbog toga ćemo iskoristiti ovu priliku da pozovemo sve zainteresovane osobe, naše državljane, da nam se jave i pošalju CV jer smo u procesu kreiranja tima. Email adresa je: [email protected] – poručuje Golubović.

Dodaje i da bi cijene za odvoz komunalnog otpada (smeće) zaista trebalo da se umanje za ovu sezonu jer su prilično velike naknade za taj dio.

– Ove godine, kao što smo utvrdili, sigurno je da će obim i količina otpada za odvoz biti mnogostruko manje nego li prethodnih godina – smatra on.

Dalji razvoj situacije i dolazak inostranih turista svakako će, dodaje on, zavisiti od mnogih faktora i mjera koje će se propisati od strane država širom Evrope i drugih država, naših ranijih emitivnih tržišta.

– Jedno je sigurno. Nakon pandemije kovid-19 više ništa neće biti isto kada je u pitanju industrija turizma.

Usluge

Plaža Kamenovo je uspjela da od 2016. godine postane nosilac prestižne Plave zastavice, priznanja koje se dodjeljuje za dostignut najviši kvalitet usluge i ekološko upravljanje plažom.

– Prethodne godine smo i zvanično proglašeni za najbolju plažu u Crnoj Gori i dobili smo nagradu Wild Beauty Award. Takođe, naša kompanija je i dugogodišnji zakupac hotela Bip u Budvi. Svi dogovoreni aranžmani sa partnerskim agencijama iz inostranstva koji su bili za ovu sezonu su otkazani. Jedino čemu možemo potencijalno da se nadamo su rezervacije individualnih gostiju – kaže Golubović.

Dugogodišnji zakupac kupališta ,,Time out beach“ Budva Željko Zvicer očekuje da će uskoro dobiti jasne preporuke za uređenje plaže. Informacije da će biti potrebno od 11 do 16 kvadrata za jedan komplet smatra još nezvaničnim, ali ako su to preporuke Instituta za javno zdravlje nema ništa protiv.

– Na prvom mjestu je bezbjednost kako zaposlenih tako i gostiju. Ukoliko je istina da je preporuka da se na slobodnom dijelu postavljaju linije obezbjeđenje održavanja fizičke distance, smatram da je to, da ne kažem nemoguće, već teško izvodljivo. Ja još uvijek ne znam tačno koje su to mjere, ali se nadam da će obuhvatati kako one koje se odnose na zdravlje i bezbjednost zaposlenih i gostiju, tako i one koje se odnose na održivost poslovanja, prije svega u smislu obaveza po osnovu zkupa – kaže Zvicer.

Dodaje da od ove sezone ne mogu da očekuju mnogo.

– Bili smo u obavezi po ugovoru koje imamo sa JPMD da kupališta otvorimo 1. maja. Dakle, iako je zbog nastale situacije, najava da se kupališta otvaraju 18. maja nerealno je očekivati da ćemo imati prihode u toku ovog mjeseca, što znači da smo ovaj mjesec čitav izgubili, a ne možemo mnogo očekivati ni od juna, jer još uvijek ne znamo kada će granice biti otvorene i kada možemo očekivati prve turiste. Sa druge strane, zbog cjelokupne situacije, domaće goste možemo očekivati samo vikendom – smatra Zvicer.

Ako se usvoje mjere Morskog dobra, onda će kaže, broj plažnog mobilijara tj. kompleta, u odnosu na uslove iz ugovora, biti prepolovljen, pa samim tim i prihodi će biti duplo manji, pod uslovom da bude turista.

– Ne vidim način na koji bi se uredio slobodni dio sa ovim linijama ograničenja održavanja fizičke distance i koliko zaposlenih bi trebalo da se angažuje za isto, jer bi to dodatno finansijski opteretilo zakupce, a takođe svakodnevno ćemo imati probleme sa gostima – dodaje Zvicer.

Smatra, da ukoliko žele da od ove sezone izvuku maksimum moraju ispuniti nekoliko uslova.

– Prvi uslov, mogu da kažem da je skoro ispunjen, jer se Crna Gora uspješno borila i izborila sa kovidom-19, pa se tako već smatramo kao jedna od bezbjednih destinacija ,,corona free“ zona. Drugi uslov je svakako čistoća. Mogu da kažem, barem kada je u pitanju kupalište ,,Time out beach“, da se o tome posebno vodi računa, pa je kupalište nosilac međunarodnog priznanja ,,Plava zastavica“. Treći uslov o kojem ove godine moramo voditi računa je cjenovna politika – kazao je Zvicer.

Šteta, koja je izazvana novonastalom situacijom je, kako ističe, velika jer kao što sam naveo, dva mjeseca od sezone smo već izgubili, a preostala dva je pitanje da li ćemo imati turiste, što dosta zavisi i od situacije u region i otvaranja granica, dok će prihod od kupališta biti značajno manji, kako zbog smanjenog broja kompleta tako i zbog cjenovne politike.

– Nadam se da će Vlada prilikom donošenja mjera razmotriti i uzeti u obzir ove činjenice koje jasno ukazuju u kakvoj se situaciji ove godine nalazimo mi kao zakupci morskog dobra, a sa druge strane očekujemo i da opština odobri subvencije na komunalne usluge koje predstavljaju značajnu stavku u obavezama zakupaca kupališta – zaključuje Zvicer.

Zakupac plaže ,,Dolče vita“ u Bečićima Dražen Pejović komentarišući postavljanje mobilijara na plažama smatra da je to još neizvjesno i da treba sačekati još desetak dana i donijeti prave odluke i organizovati sezonu.

Dešavanja

– Sve ostalo su priče unaprijed koje ne vode rješenju. Mi ćemo biti spremni kao svake godine. Pratimo šta se dešava u svijetu i zemljama u okruženju. Grčka, Španija i Italija su u nekoj priči da od 1. jula ,,otvore“ plaže, a kod nas je situacija mnogo bolja. Organizovaćemo se i bićemo spremni do 10. juna najdalje i krenućemo pa ćemo vidjeti šta će biti. Glavno je da se napravi najbolja turistička ponuda da budu gosti zadovoljni ko god da dođe, a sve ostalo finansijske prirode je glupo komentarisati. To će biti zanemarljivo – smatra Pejović.

Za pripremu mobilijara je, kaže, još rano, zato što imaju dosta radne snage sa sjevera koja ne može da dođe na Primorje i da im pomognu.

Kaže da su već u gubitku kao i cijela država u svakoj branši.

– Hotelijeri, ugostitelji su u problemu i svi zavise jedni od drugih, ako turista nema svi smo u problemu. Treba staviti akcenat na turističke radnike, privredu, na zapošljavanje, da se održi ona stabilnost koja je ranijih godina dovedena do nekog nivoa. O finansijama možemo da pričamo u oktobru. Sve zavisi od otvaranja granica, od avio-letova, od milion faktora, mi smo zadnja karika u tom lancu. Sve je još preuranjeno. Mi ćemo biti spremni za sve samo da gosti dođu. Ako bude zdravlja biće i turista. Za sad se borimo dobro, ali ljudi previše forsiraju finansije, treba staviti malo sa strane – zaključuje Pejović.

Restoranski mobilijar proširiti na pijesku

Golubović smatra da JP Morsko dobro može i da razmotri opciju da zakupcima plaža koji imaju plažne barove i restorane – omogući postavljanje restoranskog mobilijara na plažnim površinama (pijesku) kako bi nadomjestili gubitke koji nastaju mjerama NKT-a da razmak između stolova mora biti minimum dva metra.

– Slična rešenja su primijenjena u gradskim jezgrima pojedinih gradova gdje je omogućeno da lokali i restorani koji imaju bašte – koriste trgove za postavljanje mobilijara. Smatramo da se isto može bez poteškoća primijeniti i na plažama. To može biti vrlo važan činilac da budemo spremni ukoliko nas sezona pozitivno iznenadi i eventualno uspijemo da poslujemo bez značajnih gubitaka – kaže Golubović.

Bankarski sektor da bude povoljniji za turistički sektor

S obzirom na nove uslove na tržištu i nove mjere, Golubović navodi da će se veliki broj objekata morati renovirati u cilju prilagođavanja novim uslovima.

– Mnogima će biti neophodna dodatna finansijska sredstva koja se nažalost, danas, vrlo teško obezbjeđuju kod bankarskog sektora u Crnoj Gori. Iz tog razloga je potrebno da se utiče na banke da na bolji način tretiraju zakupce plaža i generalno turizam kao sektor – kazao je Golubović.

Napominje da 90 odsto zakupaca plaža ne može dobiti bankarsku garanciju bez velikih kolaterala u vidu keš depozita ili hipoteke.

– Razlog za to je što je većina poslovnih banaka stopirala bilo kakvo finansiranje turizma. Smatramo da na nivou države treba nešto da se uradi po tom pitanju. Banke su izuzetno dobro poslovale od turizma prethodnih godina, a sada, i uz kolaterale, ne odobravaju finansiranje turizma. Neophodno je da se obezbijede krediti za pomoć turističkoj privredi koji će podrazumijevati grejs period od minimum 18 mjeseci – jer je pitanje da li ćemo nakon ove sezone moći da isplatimo plate radnicima, da zadržimo one koje plaćamo tokom cijele godine i preživimo – smatra Golubović.

Praćenje kvaliteta morske vode na kupalištima

Javno preduzeće za upravljanje morskim dobrom angažovalo je Institut za biologiju mora za monitoring bakteriološke ispravnosti (E. coli i I.enterococci) morske vode na javnim kupalištima tokom ljetne sezone. Program monitoringa za ljeto ove godine obuhvatiće 110 mjernih tačaka (25 u Herceg Novom, 17 u Kotoru, 12 u Tivtu, 28 u Budvi, 12 u Baru i 16 u Ulcinju) i petnaestodnevne analize morske vode tokom juna i septembra, a desetodnevne analize morske vode tokom jula i avgusta.