Pripadnici službi zaštite i spasavanja interevenisali su 709 puta u gašenju požara u periodu od 15. marta do 15. aprila, a za njihovo gašenje iz vazduha u ovoj godini utrošeno je oko 50.000 eura, kazao je u razgovoru za Dan generalni direktor Direktorata za vanredne situacije MUP-a Mirsad Mulić.
Mulić je za Dan saopštio da su se pripadnici službi zaštite i spasavanja u Podgorici, Šavniku, Nikšiću, Plužinama, Žabljaku, Pljevljima, Bijelom Polju, Beranama i Kolašinu svakodnevno suočava li sa vrlo ozbiljnim situacijama kada je ova vrsta elementarne nepogode u pitanju, jer je, kako je objasnio, bilo neophodno angažovanje svih raspoloživih ljudskih i materijalnih resursa.
U gašenju požara pomagali su im pripadnici Direktorata za vanredne situacije MUP-a i Vojske Crne Gore.
“Statistički iskazano, službe zaštite i spasavanja imale su ukupno 709 intervencija vezano za gašenje požara na otvorenom prostoru (nisko rastinje i trava) i u šumama”, naglasio je on.
Mulić navodi da je zahvaljujući brzoj i efikasnoj reakciji spriječeno da dođe do značajne materijalne štete.
“Avioni MUP-a požare su gasili u Pljevljima, Podgorici, Kolašinu, Nikšiću, Beranama i Danilovgradu, a kao što je poznato, pružili smo i međunarodnu pomoć Bosni i Hercegovini na gašenju požara u opštini Konjic. Dakle, jedan naporan i težak posao, ali dobro sinhronizovan sa opštinskog i nacionalnog nivoau mjeri mogućeg, spriječio je da šteta na opožarenim područjima bude znatno veća. Naravno, ne smijemo zanemariti ni doprinos Vojske Crne Gore koja je bila angažovana kroz aktivnosti dva helikoptera na gašenju požara u opštini Pljevlja”, naglasio je Mulić.
Dodaje da je ogroman broj ovih požara bio izazvan od strane građana koji su čistili svoja imanja, ali da je i znatan dio požara nastao zbog isključivo nestručnog paljenja suvog lišća, grana itd., kao i paljenja bez ikakve procjene i želje da se nastali požari kontrolišu od strane l ica koja su obavljala te aktivnosti.
“Zbog toga, kao i pojačanog vjetra koji je usložnjavao prilike, dolazilo je do požara velikih razmjera koje je bilo veoma teško obuzdati.Dakle, jedan broj neodgovornih građana je čisteći svoja imanja od korova spaljivao prikupljeni otpad na način što nije obezbijedio uslove da se vatra ne proširi na okolne površine”, rekao je on.
Govoreći o troškovima koji nastaju usled angažovanosti na gašenju požara, Mulić navodi da tu treba imati u vidu troškove koje imaju službe zaštite i spasavanja i MUP.
“Službe zaštite i spasavanja pripadaju jedinicama lokalne samouprave, a njihovi troškovi odnose se prije svega na utrošeno gorivo, amortizaciju vozila, upotrebu ljudstva, količinu vode, tehniku itd. Imajući u vidu i onako skromne budžete službi zaštite i spasavanja, naročito na sjeveru Crne Gore, ovi troškovi sigurno nijesu mali. Kada su u pitanju troškovi MUP-a, oni se odnose prije svega naupotrebu tri protivpožarna aviona tipa „Er Traktor“, kazao je Mulić.
Interesantan je podatak da su naši avioni prošle godine izvršili 142 leta i ostvari li ukupan nalet od 74.35 sati, a da su ove godine samo do 15. aprila realizovali 48.30 sati leta i ostvarili 83 leta, što govori koliko su protekli mjeseci bili zahtjevni za sistem zaštite i spasavanja ka da su u pitanju požari na otvorenom prostoru.
“Kada su u pitanju troškovi leta protivpožarnih aviona, oni se kreću oko 1.000 eura po satu letenja, tako da je ove godine, prevedeno u eure, potrošeno oko 50.000 eura na gašenje požara iz vazduha. Ako tome dodamo i troškove helikoptera Vojske CG, evidentno je da se radi o značajnim sredstvima”, istakao je Mulić.
Kaže da je teško u ovom trenutku reći kolika je šteta nastala u požarima, te da bi te procjene u narednom periodu treba lo da obave opštinske komisije za procjenu šteta od elementarnih nepogoda i eventu alno Uprava za šume.
“Šteta sigurno nije mala, pogotovu ako znamo koliko su šume važne za ekonomski i turističi potencijal Crne Gore, odnosno za razvoj drvne industrije”, rekao je on.
Na pitanje da li je u ovom periodu dolazilo do krivičnog procesuiranja lica koja namjerno ili slučajno izazovu požar, Mulić kaže da mu je saopšteno da je priveden i saslušan jedan broj lica za koja postoji sumnja da su izazvali požare.
“Vjerujem da je ovo period u kome se prikupljaju dokazi koji će rezultirati pokretanjem postupaka kod nadležnih organa. Na ovaj način šalje se jasna poruka svima onima koji se neodgovorno odnose prema ovom pitanju da neće ostati nekažnjeni i da ćemo tako preventivno djelovati u zaštiti šuma i šumskog zemljišta. Mišljenja smo da je predviđena kaznena politika adekvatna, samo je treba sprovoditi u punom kapacitetu”, naglasio je Mulić. .
Angažovani i u borbi protiv korone
Govoreći o ulozi sistema zaštite i spasavanja u borbi protiv pandemije virusa korona, Mulić kaže da je Opreativni štab za zaštitu i spasavanje naložio svim opštinskim timovima da razmotre epidemiološku situaciju na svojoj teritoriji, uz definisanje obaveza i zadataka koje treba sprovesti na lokalnom nivou, što je, kako je kazao, i urađeno.
Posebno je, kako objašnjavanja, bila otežavajuća okolnost po rad službi njihova dodatna angažovanost u gašenju velikog broja požara.
Mulić objašnjava da su u borbi protiv virusa korona pripadnici službi zaštite bili na usluzi građanima za dostavu hrane i sredstava za higijenu, da su dezinfikovali ulice i ulaze, pomagali u postavljanju šatora i drugo.
Pročitajte još