FOTO-PRIČA: Sve što bi trebalo da znate o Ramazanu

    5 godina pre 2920 pregleda Izvor: nasbiro.com

Ramazan, odnosno Ramadan je deveti mesec u islamskom kalendaru. To je sveti mesec za muslimane, jer se veruje da je Kuran otkriven Proroku Muhamedu upravo u vreme Ramazana. Za vreme trajanja Ramazana vernici muslimanske veroispovesti ne uzimaju ni hranu ni vodu od izlaska do zalaska sunca.

Ali, Ramazan se ne odnosi samo na uzdržavanje od hrane i pića, već prvenstveno služi da bi se vernici posvetili molitvama i ostvarili duhovnu bliskost sa Alahom. Ujedno, to je vreme kada se od vernika očekuje da budu više fokusirani na milosrđe, strpljenje i zahvalnost.

Šta je iftar?

Vreme u danu kada se prekida post. Iftar sledi posle zalaska sunca i može proteći kako u porodičnom domu, tako i u restoranima. Ukoliko imate nameru da izađete sa prijateljima na večeru u vreme Ramazana, rezervišite na vreme svoje mesto u restoranu.

Šta muslimani tradicionalno jedu za vreme Ramazana?

Dnevni post se prekida uzimanjem urme i čaše vode pre molitve, a onda sledi lagani obrok. Lekari iz godine u godinu podsećaju vernike muslimanske veroispovesti da u vreme iftara budu umereni u konzumiranju namirnica koje sadrže veće količine šećera i proteina.

Šta je sehur?

Obrok koji vernici uzimaju desetak minuta pre nego što izađe sunce. Mnogi vernici odustaju od ovog obroka i za vreme Ramazana jedu samo jednom dnevno, uveče, kad zađe sunce. Oni se, praktično, uzdržavaju od hrane i pića najmanje 12 a najčešće od 16 do 18 sati u toku dana.

Koliko god da je ramazanski post fizički težak i izazovan, posebno u ovom delu sveta gde su temperature vazduha visoke, toliko je blagotvoran za zdravlje. Naime, period uzdržavanja od hrane i pića tokom najmanje 12 sati unutar jednog dana savremena medicina naziva autofagijom, procesom koji omogućava telu da se samoizleči i regeneriše. Uzdržavanjem od hrane i pića posle 21. dana um postaje oštriji, čovek brže i jasnije misli, a telo postaje krepkije i zdravije. Zbog toga često u literaturi nailazimo na rečenice vernika muslimanske veroispovesti koji kažu da im se pred kraj Ramazana (koji traje 29 ili 30 dana, u zavisnosti od položaja Meseca) “razbistrilo u glavi”, da se “osećaju poletnije i svežije”. Za otkriće mehanizma autofagije japanski naučnik Jošinori Osumi dobio je 2016. Nobelovu nagradu.

Da li će prodavnice i tržni centri raditi tokom Ramazana?

Hoće, ali će neki restorani biti zatvoreni. Tržni centri u Ujedinjenim Arapskim Emiratima će biti otvoreni tokom dana i dodatno sat ili dva duže noću. Vreme zatvaranja može biti od ponoći ili jedan sat iza ponoći, o čemu odlučuju menadžeri.

Da li turisti ili stanovnici koji nisu muslimanske veroispovesti mogu da kupe alkohol ili da idu u klubove za vreme Ramazana?

Zbog Ramazana neki noćni klubovi će biti zatvoreni, a u nekima koji budu radili biće moguće naručiti alkohol posle zalaska sunca. Živa ili glasna muzika je zabranjena.

Prošle godine, vlasti u Dubaiju ublažile su pravila za izdavanje dozvola kako bi u nekim hotelima bilo omogućeno turistima da nesmetano naručuju hranu i piće tokom dana za vreme trajanja Ramazana.

Takođe, neki restorani i kafići neće zvanično raditi tokom dana, ali će moći da primaju goste koji nisu na postu u za to predviđenom odvojenom zatvorenom prostoru.

Nisam muslimanske veroispovesti. Da li mi je dozvoljeno da jedem i pijem u javnosti tokom posta?

Da, pod uslovom da to ne remeti one koji poste. S obzirom na to da u Ujedinjenim Arapskim Emiratima živi veliki broj stranaca, kompanije su u obavezi da im obezbede prostor u kom mogu da obeduju.

Pozvan/a sam na iftar. Kako bi trebalo da se ponašam prema domaćinima?

Nije obavezno, ali je prikladno da ponesete domaćinima urme ili neki drugi slatkiš u znak zahvalnosti što su vas pozvali na obed.

Uzdržavanje od hrane, pića, loših misli i dela


Tokom trajanja Ramazana svi muslimani sveta uzdržavaju od hrane, pića, loših misli i dela od jutra (sufura) do večeri (iftara). Od njih se takođe očekuje da što vernije slede učenje Muhameda, što uključuje i nastojanje oko boljih međuljudskih odnosa. Važnost se pridaje čistoći misli i dela. Po rečima Poslanika Muhameda, uz jelo i piće, ove stvari kvare post: laž, psovka, ogovaranje, kleveta i strastven pogled. Ako se nešto u zaboravu pojede ili popije, to ne kvari post, uz uslov da vernik s time prestane čim se priseti da posti. S druge strane, ako se nemarom prilikom abdesta (obrednog pranja pred namaz) ili kupanja proguta samo kap vode, post je automatski pokvaren. Na taj način Islam razlikuje nepažnju od nemarnosti.

Noć sudbine

Postoji verovanje da se sa početkom meseca Ramazana kapije Dženeta (raja) otvaraju, kapije Džehenema (pakla) zatvaraju, a šejtani (đavoli) bivaju okovani. Veruje se da je 27. noć Ramazana (Lejletul-kadr) najznačajnija noć u godini, jer je baš tokom te noći počela objava Svete knjige Kuran. Zato je Lejletul-kadr noć određenja, noć sudbine, pa je zato kažu njena vrednost „veća od hiljadu meseci u kojima nema takve noći“. Reč je o, kako se veruje, noći kada se meleki (anđeli), uz dozvolu Gospodara, spuštaju na zemlju i smrtnicima ispunjavaju želje i daju oproštaj za manje grehe pod uslovom da je oni provode u ibadetu (verujući i nadajući se).

Za Ramazan se kaže da je „najmiliji gost“ u svakoj muslimanskoj kući i da je vredniji od hiljadu drugih meseci. Post je skriveno ispoljavanje vere i zbog toga je poseban jer, kažu, u njemu nema licemerja. Veruje se da tokom posta čovek preuzima neka božja svojstva, jer Bog ne jede, ne pije i nema potrebu za tim. Kada se predaju postu vernici znaju da to čine zarad Boga i da on za to posebno nagrađuje. Jelo i piće dozvoljeni su tokom noći.

Sveta knjiga Kuran kaže da Ramazan ima četiri dimenzije – duhovnu, moralnu, solidarnu i zdravstvenu. Posta su oslobođeni deca, trudnice, dojilje i bolesni. Ramazanski dani su specifični i po tome što su džamije pune tokom svih pet namaza (molitve), iako se oni mogu obavljati i u kući.

Jednomesečni post vernike ne oslobađa redovnih obaveza i poslova, ali je dopušteno da se oni prilagođavaju verskim dužnostima.

Tokom ramazanskih noći česta su rodbinska okupljanja, a trpeze su pune raznovrsne hrane iz tradicionalne muslimanske kuhinje.
Posle 30-dnevnog ramazanskog posta nastupa trodnevni Ramazanski Bajram, koji se smatra velikim praznikom u islamu. To su dani kada se vernici, sretni ispunjenim obavezama prema Bogu, vraćaju svakodnevnom životu.

Povodom najznačajnijeg meseca u islamskom svetu, u većini firmi u UAE radno vreme je skraćeno kako bi vernici mogli da se posvete molitvi.