Ne otvarajte sumnjive mejlove

    5 godina pre 724 pregleda Izvor: antenam.net

Kompanije podstiču zaposlene da rade od kuće, zbog usporavanja širenja korona virusa, pa je neophodno da preispitaju bezbjednost daljinskog pristupa korporativnim sistemima. Međutim, u posljednje vrijeme svakodnevno možemo pročitati da je veliki broj kompanija i fizičkih lica izložen raznim sajber prijetnjama, najčešće putem inficiranih imejl poruka.

„Pojavom korona virusa pojavila se nova kriminalna metoda koja zloupotrebljava potrebe korisnika da se informišu o detaljima o novom virusu. Ovaj novi način prevare širi se neželjenom elektronskom poštom, a koja je u vezi sa aktuelnom situacijom izazvanom virusom korone“, kazao je prof dr Adis Balota sa Fakulteta za informacione tehnologije.

Sajber-kriminalci, naglašava on, najčešće provode phishing ili ransomware kampanje s tim imejlovima i/ili dostavljaju zlonamjerni softver na naše uređaje (PC, laptop, Smartphone) dok obmanjuju korisnike.

„U naslovu imejl poruke koriste se sadržaji sa lažnim vijestima o korona virusu. Ovakve imejl poruke su pažljivo pripremane i mogu u tekstu koristiti i zvanične nazive međunarodnih organizacija, kao i njihove logo oznake“, kazao je Balota.

Upozoravam, naglašava, profesor Fakulteta za informacione tehnologije, ukoliko otvorite prilog koji se nalazi u takvim imejl porukama, ili aktivirate ponuđeni link, instaliraćete zlonamjerni softever na vašem računaru.

„Maliciozni softver ransomware onemogućava korišćenje računara. U tom slučaju vaši podaci i datoteke će biti nedostupni, a računar neće biti u funkciji sve dok kreatoru zlonamjernog softevra ne uplatite novac“, ističe Balota.

U zadnjih nekoliko dana, kako je rekao, u regionu je registrovana i nova prevara koja se ogleda u dostavljanju imejla ili putem mobilnih apliakcija, određene informacije o mjerama nadležnih državnih organa vezano za pandemiju, a povratno traže od korisnika da dostave svoje lične podatke (ime i prezime, adresu stanovanja, JMBG i kopiju ličnog dokumenta). Kao razlog se navodi izrada evidencije o licima koje krše mjere samoizolacije.

„Zato upozorenje svim građanima da ne dostavljuju svoje lične podatke. Važno je, da ne otvarate sumnjive imejl poruke, a posebno da ne preuzimate ponuđene priloge sa sumnjivih imejl adresa. Lične podatke ne dostavljajte putem imejla ili drugih mobilnih apliakcija“, poručio je Balota.