Naučnici su još uvijek više fokusirani na oboljele nego na oporavljene, pa još nije pouzdano jasno da li će ljudi koji se oporavljaju od virusa COVID-19 ili se opravili biti imuni na ponovnu infekciju, izjavio je za Al Jazeeru epidemiolog Senad Begić iz Instituta za javno zdravlje.
– Ono što se zna je da oporavljene osobe još dugo vremena nakon oporavka mogu da izlučuju virus – kaže on.
Broj zaraženih od koronavirusa u Crnoj Gori popeo se na 85, dok je jedna osoba do sada preminula.
Begić je kazao da je IJZ posljednjih dana testirao gotovo trećinu svih pacijenata obrađenih u posljednje dvije sedmice. Crna Gora, navodi on, ima svoju strategiju testiranja, kreira i prilagođava situaciji na terenu, rezultatima epidemioloških istraživanja, kao i epidemiološkim pokazateljima kretanja obolijevanja.
– Iluzorno je očekivati da bi mala Crna Gora, niti bilo koja država regiona, mogla testirati kompletnu populaciju ili sprovesti masovnu kampanju testiranja po opštinama sa trenutno dostupnim kapacitetima. Zato konstantno tragamo za eksternim partnerima, koji bi nam mogli pomoći u ovom naumu u slučaju da se masovno testiranje u lokalnim zajednicama dokaže kao jedna od validnih opcija za suzbijanje širenja daljeg obolijevanja, ili da se trenutne strategije pokažu nedjelotvornim što za sada nije slučaj – naglasio je Begić.
Begić je poručio da je pridržavanje svih propisanih mjera apsolutni imperativ, ističući da je povratna informacija i saradnja crnogorskih građana odlična, te da je njihovim rukama „glavni ključ rješenja ove situacije i pobjede nad virusom“.
– Ovo je davno prestao da bude problem zdravstvenog sistema. Ovo je problem čitavog društva, pred kojim smo svi isti i svi jednaki i svi podjednako osjetljivi da obolimo, pri čemu ključ rješenja držimo mi samo kao pojedinci, pa tek onda institucije sistema, zdravstvo i država – poručio je Begić.
Pročitajte još