Penzije za radnike ugašenih firmi: Izmjene i dopune Zakona o Fondu rada na raspravi do kraja marta

    1 dan pre 368 pregleda Izvor: vijesti.me

Bivši radnici kojima doprinosi za penzijsko i invalidsko osiguranje (PIO) nisu uplaćeni jer se njihov poslodavac u međuvremenu ugasio, dobiće povezivanje radnog staža od Fonda rada kako bi mogli u penziju.

Ovo pravo neće imati direktori i menadžmenti ugašenih kompanija.

Fond rada trenutno nema podatke o broju ovih firmi i bivših zaposlenih, ali navode da će 198.000 eura koje su spremili za isplatu doprinosa za 2025. godinu, za sada biti dovoljno.

To su novine izmjena i dopuna Zakona o Fondu rada, koje na javnu raspravu do kraja marta stavilo Ministarstvo rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga.

Cilj je kako se navodi, da se bivšim radnicima omogući ostvarivanje prava na penziju i ispravi nepravda prema onima koji su ga izgubili – bez svoje krivice.

“Izmjenama i dopunama uvodi se nekoliko ključnih instituta: Pravo na uplatu neuplaćenih doprinosa – zaposleni kojima nedostaju doprinosi za ostvarivanje prava na penziju, a čiji je poslodavac prestao da postoji, mogu ostvariti pravo na uplatu tih doprinosa preko Fonda rada; Osnovica za uplatu doprinosa – utvrđuje se da osnovicu za uplatu doprinosa predstavlja minimalna zarada u Crnoj Gori na dan podnošenja zahtjeva; Ograničenja prava – Direktor i članovi organa upravljanja poslodavca ne mogu ostvariti ovo pravo, bez obzira na period u kojem su obavljali te poslove; Postupak ostvarivanja prava – utvrđuju se rokovi i dokazi koji su potrebni za ostvarivanje prava, uključujući obavezu Fonda da po službenoj dužnosti pribavi određene podatke”, piše u obrazloženju ovih izmjena.

Za staž godišnje išlo 50.000

Fondu rada je, kako se navodi, u posljednje tri godine kada su neizmireni doprinosi isplaćivani samo bivšim radnicima u firmama u stečaju, podnijeto oko 100 zahtjeva zbog kojih je isplaćeno oko 160.000 eura. Pojašnjeno je da su godišnje dobijali od 30 do 40 takvih zahtjeva i trošili oko 50.000 eura.

U obrazloženju se ističe i da pravo na uplatu doprinosa PIO odjednom neće steći veliki broj bivših radnika, već će se proces odvijati u kontinuitetu, a nekadašnji zaposleni sticati potrebne uslove za uplatu. Dodaje se da je Fondu prošle godine po osnovu doprinosa uplaćeno 5,3 miliona eura.

Ovoj instituciji ide poseban doprinos od osiguranja od nezaposlenosti koji se obračunava na bruto zaradu u procentu od 0,2 odsto, na teret poslodavca.

“S obzirom da se izmjenama i dopunama Zakona proširuje nadležnost Fonda, odnosno djelokrug lica koja bi potencijalno mogla podnijeti zahtjev i na ona čiji poslodavac je prestao da postoji, a da u ovom trenutku ne postoji precizan podatak koliko je takvih kompanija koja više ne postoje (a uzrok prestanka postojanja nije stečaj), analognom uporedbom ova dva osnova prestanka postojanja poslodavca, može se negdje predvidjeti da će taj broj biti otprilike jednak broju podnijetih zahtjeva bivših stečajaca. Budžetom Fonda za 2025. godinu opredijeljeno je 198.000 eura, za uplatu nedostajućih doprinosa za povezivanje radnog staža. Uzimajući u obzir dinamiku podnošenja zahtjeva za uplatu nedostajućeg doprinosa PIO prethodnih godina, utrošena sredstva za te namjene i opredijeljena sredstva u tekućoj godini, Fond u potpunosti pokriva sve navedene izdatke iz sopstvenih prihoda i nema potrebe za bilo kakvim dodatnim sredstvima, za uredno i ažurno izmirenje obaveza iz ove nadležnosti”, piše u obrazloženju. Osim toga, pravo na isplatu doprinosa neće imati kompanije sa jednim zaposlenim u kojima je otvoren stečajni postupak. Ističe se da je u toku prošle godine Privrednom sudu podnijet predlog za otvaranje stečajnog postupka za 525 firmi, od čega je gotovo njih 370 imalo jednog radnika. Propisan je i izuzetak za bivše radnike čiji je poslodavac otišao u stečaj prije nego što izmjene stupe na snagu, čime se, kako se navodi, osigurava pravičnost u primjeni zakona.

Uvrštena je i mogućnost da pored zakona, određena pitanja reguliše i statut Fonda, kako bi se pružila fleksibilnost u uređivanju unutrašnje organizacije i poslovanja.

Zakon se nalazi na javnoj raspravi do 26. marta.

Potrebna obimna dokumentacija

Izmjene zakona propisuju i dokaze koje zaposleni moraju dostaviti Fondu rada, kao i obaveza Fonda da pribavi određene podatke po službenoj dužnosti.

Uz zahtjev za ostvarivanje prava na isplatu neisplaćenih potraživanja zaposleni dostavlja: ugovor o radu, odnosno drugi akt o zasnivanju radnog odnosa zaposlenog ili podatke o osiguraniku unesene u matičnu evidenciju Fonda penzijskog i invalidskog osiguranja; dokaz kojim je zaposlenom prestao radni odnos; dokaz kojim je utvrđeno potraživanje iz člana 2 stav 3 alineja 2 ovog zakona, izdat od strane nadležnog suda i dokaz da mu nijesu isplaćena potraživanja u cjelosti ili djelimično, izdat od strane nadležnog suda.

“Uz zahtjev za ostvarivanje prava na uplatu neuplaćenih doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje licima kojima nedostaju doprinosi za sticanje uslova za penziju, a čiji je poslodavac prestao da postoji dostavlja i dokaz kojim je zaposlenom prestao radni odnos ili podatke o osiguraniku unesene u matičnu evidenciju Fonda penzijskog i invalidskog osiguranja, uvjerenje o nespornom stažu osiguranja koji mu nedostaje za ostvarivanje prava na penziju, izdat od strane organa koji odlučuje o postupku ostvarivanja prava na penzijsko i invalidsko osiguranje, kao i dokaz da poslodavac više ne postoji”, navedeno je u nacrtu izmjena ovog zakona.