Jedinstveni u regionu: U Crnoj Gori očišćena sva minska polja i područja koja su bila kontaminirana kasetnom municijom

    9 sati pre 54 pregleda Izvor: dan.co.me

Sva minska polja i područja koja su bila kontaminirana kasetnom municijom su očišćena, te problema sa tom vrstom hazarda u Crnoj Gori više nemamo.

Po tome smo jedinstvena zemlja u regionu a i šire, saopšteno je portalu „Dana“ iz Ministarstva unutrašnjih poslova.

– Tokom 2024. godine službenici Odsjeka za neeksplodirana ubojna sredstva (NUS) realizovali su 276 aktivnosti iz svoje nadležnosti i tom prilikom je prikupljeno više od 18 tona NUS-a – navodi se u odgovorima koji su nam dostavljeni.

Lani je u 11 navrata vršeno uništavanje neeksplodiranih ubojnih sredstava na mjestu pronalaska iz razloga što su bila nestabilna za pomjeranje i transport.

– Osim toga, u 87 navrata vršena je asistencija službenicima Uprave policije za transport predmeta krivičnih djela koji sadrže eksplozivna sredstva. U 29 navrata vršena je asistencija službenicima Forenzičkog centra za vještačenje predmeta krivičnih djela, dok je u dva navrata vršena asistencija službenicima Uprave carina i prihoda za skeniranje brodskih kontejnera za koje se sumnjalo da prevoze nedozvoljena eksplozivna sredstva u Luci Bar. U 11 navrata su vršena podvodna prikupljanja NUS-a, dok je u tri navrata vršeno podvodno uništavanje NUS-a – precizirali su.

Riječ je o svim vrstama eksplozivnih sredstava, od najsitnijih kao što su ručne bombe i topovske granate manjih kalibara, preko minobacačkih i tromblonskih mina, pa sve do avio bombi.

Navedena sredstva, kako nam je saopšteno, datiraju iz perioda od Prvog svjetskog rata, pa sve do sredstava koja su korišćena tokom ratova devedesetih godina prošlog vijeka.

– Moramo istaći da smo posebno ponosni da su sva minska polja i područja koja su bila kontaminirana kasetnom municijom očišćena, te problema sa tom vrstom hazarda u Crnoj Gori više nemamo i po tome smo jedinstvena zemlja u regionu a i šire – istakli su iz MUP-a.

Nema opštine ili sela u kojem nijesu pronađena neeksplodirana ubojna sredstva

Na pitanje na kojim lokacijama u Crnoj Gori se najčešće pronalaze zaostale bombe, eksplozivi i granate, iz MUP-a su nam kazali da, nažalost, ne postoji opština ili selo u kojem do sada nijesu pronađena neeksplodirana ubojna sredstva.

U Odsjeku za NUS, koji djeluje u okviru Direktorata za zaštitu i spašavanje, trenutno su zaposlena četiri službenika i jedna službenica.

– Po važećoj sistematizaciji je sistematizovano šest mjesta i u narednom periodu ćemo raditi na popunjavanju ovog upražnjenog mjesta – pojasnili su.

U cilju omogućavanja kvalitetnijih uslova za rad i povećanja bezbjednosti zaposlenih prilikom obavljanja vrlo rizičnih zadataka gotovo svake godine vrši se nabavka opreme za rad službenika Odsjeka za NUS.

– Tako je i prošle godine nabavljeno vozilo za transport neeksplodiranih ubojnih sredstava, kao i oprema za korišćenje „Low order“ tehnika, oprema za ronjenje i sl. U najvećoj mjeri oprema se nabavlja kroz međunarodne projekte, a ovoj konkretnoj oblasti to su Vlada Sjedinjenih Američkih Država i ITF organizacija iz Slovenije – rečeno nam je iz MUP-a.

Tokom prošle godine nije bilo incidenata prilikom rada sa neeksplodiranim ubojnim sredstvima.

Građani da dobrovoljno predaju eksplozivna sredstva ili da prijave lokacije

Službenici odsjeka za NUS po prirodi svog posla sarađuju sa svim službama koje imaju potrebe za njihovim uslugama.

Tokom prošle godine njihove usluge koristili su Glavni grad Podgorica, kao i opštine Nikšić i Herceg Novi. Istakli su zadovoljstvo veoma dobrom saradnjom, napominjući da uvijek ima prostora za njeno unapređenje.

– Koristimo ovu priliku da pozovemo građane da, ukoliko posjeduju eksplozivna sredstva, ista dobrovoljno predaju ili da prijave lokacije ako znaju gdje se nalazi NUS. U ovom periodu dobrovoljna predaja eksplozivnih sredstava se vrši bez ikakvih posljedica a može se izvršiti i anonimno – apelovali su iz Odsjeka za NUS.